Mesec je pozabil, da je NLB v zasebni lasti

Datum:

Nova Ljubljanska banka se seli iz modernistične stavbe, ki se na Trgu republike 2 impozantno vzpenja nad stavbo državnega zbora. Znana siva stolpnica naj bi se preobrazila v hotel, kar je vznejevoljilo nekdanjega vodjo skrajne Levice (in še vedno) ministra Luko Mesca, ki prodaji ostro nasprotuje. Ker gre za zasebno lastnino in ker se njegov nasprotni predlog upira zakonom logike, je kmalu vzpodbudil številne kritike. 

“Ostro nasprotujem napovedim, da bi se zgradbo TR2 prodalo verigi Marriott, ki bi jo preuredila v hotel. Če česa Ljubljana ne potrebuje, je to še en hotel. Mar nista bila na Bavarskem dvoru ravno zgrajena dva nova?,” se je vprašal minister za delo.

Kot je pojasnil, se center Ljubljane že več let spreminja v prostor za turiste, ki si ga prebivalci mesta le s težavo privoščijo. Zato je predlagal alternativo: “Ne bi bil čas, da v centru Ljubljane dobijo prostor neprofitna najemna stanovanja?” 

Banka v zasebni lastni
Najprej je treba poudariti, da je banka NLB v zasebni lastni ameriških investicijskih skladov, ki imajo v lasti 53,5 odstotkov delnic. Republika Slovenija ima zgolj 25-odstotni lastniški delež.

Vir: NLB

Skratka, minister za delo želi narekovati poslovno politiko zasebnim lastnikom. Gre za nedopusten političen poseg v zasebno iniciativo, kar je izpostavil tudi spletni uporabnik z uporabniškim imenom Miha Trobec Pahor, ki je zapisal: “O moj bog, Luka Mesec! Privatna lastnina, ki je spomeniško zaščitena, in s to lastnino lahko lastnik počne, kar hoče. Najbolje, da začneš še protestirati, ko bo tvoj sosed prodajal stanovanje/hišo …”

Ministra za delo velja spomniti na ustavna določila. Najprej na 33. člen, ki določa, da je v Sloveniji zagotovljena pravica do zasebne lastnine, in 74. členom, ki določa, da je gospodarska pobuda svobodna.

Znani sedež NLB to kmalu ne bo več, saj se banka seli na drugo lokacijo. (Foto: STA)

Ekonomsko nepismen predlog
Nekateri spletni uporabniki pa so izpostavili tudi samo ekonomsko nesmiselnost predloga. “Luka Mesec bi socialno šibke nastanil v center prestolnice tj. na najdražjo lokacijo v državi, kamor družine srednjega sloja z dvema plačama in trdim delom ne morejo. Na državne stroške bi dobili 100 luksuznih socialnih stanovanj za ceno 5.000 preprostejših bivalnih enot,” je zapisal politični komentator Tomaž Štih (pod aliasom Libertarec).

Minister Mesec je sicer znan po izjavah, ki kljubujejo ekonomski logiki. Tako je pred časom opisal slovenske izvoznike kot ahilovo tetivo slovenskega gospodarstva, kot smo spomnili pred dnevi pa je tudi napovedal gradnjo stanovanj po 7 evrov na kvadratni meter (TUKAJ) in pretvoril 81 tisoč evrov v 81 milijonov evrov (TUKAJ). Pred volitvami je skupaj s svojimi strankarskimi kolegi obljubil gradnjo 30 tisoč stanovanj. Po volitvah so obljubljali le še 3000 stanovanj, na polovici mandata pa niso zgradili še niti enega stanovanja. Več – TUKAJ.

NLB je selitev na lokacijo na Šmartinski cesti napovedal že pred časom. Banka se seli zaradi manjše potrebe po prostorih. Potreba se je zmanjšala zaradi uvedbe hibridnega dela, zaradi katerega številni zaposleni delajo od doma. Eden izmed razlogov za odločitev je tudi dejstvo, da je stavba spomeniško zaščitena, zaradi česar so se srečali s težavami pri energetski obnovi stavbe. 

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...

[Video] Španija: Afriški migrant zažgal katoliško cerkev

"Napadi na kristjane se nadaljujejo. Afriški migrant je ravnokar...

Svoboda političnih čistk v medijih

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...

Romana Tomc ob dnevu svobode medijev: “Za leve piškotki, za desne kazni”

Evropska poslanka Romana Tomc je ob dnevu svobode medijev...