Kitajska je ponovno izvedla zračne in pomorske vaje okoli Tajvana. Otoška oblast je “provokativno dejanje” Kitajske obsodila. Tajvanska obalna straža pa je pridržala kitajskega državljana, ki je nezakonito prečkal tajvansko ozemlje. Napetosti sicer naraščajo tudi na Korejskem polotoku, saj Severna Koreja južni sosedi grozi s topništvom.
Kitajska je v ponedeljek pričela z novimi vojaškimi vajami v bližini Tajvana. Šlo naj bi za opozorilo pred “separatističnimi dejanji tajvanskih neodvisnih sil”. Kdaj bodo vaje končane, še ni znano, poroča DW.
Tajvanski predsednik Lai Ching-te, ki je do Pekinga odkrit, je obljubil, da bo “zaščitil demokratični Tajvan in njegovo nacionalno varnost”. Tajvansko obrambno ministrstvo pa je sporočilo, da je v odgovor na kitajsko ravnanje aktiviralo ustrezne sile.

“Neodvisnost Tajvana in mir v Tajvanski ožini sta nezdružljiva,” je dejala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Mao Ning. Dodala je, da bodo “provokacije neodvisnih sil neizogibno soočene s protiukrepi”.
Kitajske sile se Otoku približujejo iz različnih smeri
Tajvanski predsednik je še dodal, da njegova vlada ne želi stopnjevanja napetosti s Kitajsko. Kitajska je vaje poimenovala Joint Sword-2024B in potekajo na območju severno, južno in vzhodno od Otoka. Kitajske ladje in letala se entiteti približujejo iz različnih smeri.
Tajvan je ravnanje sosede obsodil
V vajah naj bi sodelovalo 125 letal in 17 vojaških ladij, vendar nobeno plovilo ni vstopilo v obrambni radij otoka, ki znaša 24 milj (skoraj 39 km).
Na Tajvanu so prepričani, da gre za provokacijo in resno spodkopavanje regionalnega miru ter stabilnosti. Lokalne oblasti so obenem sporočile, da ne bodo klonile kljub političnim, gospodarskim in vojaškim grožnjam sosede.
Severna Koreja grozi s topništvom
Lai je hkrati obljubil, da se bodo upirali priključitvi komunistični Kitajski. Poudaril je, da Peking in Tajpej nista podrejena drug drugemu. Po njegovem Kitajska nima pravice zastopati Tajvana. ZDA so kitajske vojaške vaje že obsodile. Ni pa v regiji ogrožen zgolj Tajvan.
Podobnih groženj je deležna tudi Južna Koreja. CNN poroča, da je Severna Koreja v četrtek zagrozila s svojim topništvom dolgega dosega, ki bi ga lahko uporabila za napad “brez opozorila”. Po mnenju strokovnjakov bi takšen napad lahko terjal več deset tisoč žetev.
Topniške vaje Severne Koreje so ravno v času okrepljenih napetosti na polotoku. Provokacija je prišla potem, ko sta ZDA in Južna Koreja začeli vsakoletne vojaške vaje Ščit svobode. Južnokorejska vojska je sporočila, da je namen skupnih vaj odvračanje jedrskih groženj severne sosede.
Domen Mezeg