[Video] Slovenski kmetje so zelo nezadovoljni, zato se samoorganizirajo in protestirajo

Datum:

V Celju je v torek potekal že drugi kmečki protest. Kmetje vladi Roberta Goloba očitajo vse večji davčni primež, razlastitve obdelovalnih površin in drugo. Nezadovoljni so tudi s svojimi sindikalnimi predstavniki, ki jim očitajo, da imajo preveč zaupanja v pogajanja z oblastjo. 

Kmetje so na shodu opozorili, da je kmetijska panoga osnovni steber gospodarstva. Če njihove zahteve ne bodo uslišane, lahko oblast pričakuje nove proteste in – po vzoru kolegov iz tujine – blokade prestolnice.

Jezne kmete je na terenu obiskala televizijska ekipa Nova24TV. Pred kamero je stopil Andrej Pišek, ki je opozoril na težavo razlastitve zemljišč pri gradnji prometne ali gospodarske infrastrukture. “Mislim, da bi bilo treba v ustavo zapisati pravico do kmetovanja. To je za kmeta najpomembnejše, za njegov obstoj in za njegov kraj,” je povedal. Meni, da bi se morali v Sloveniji zgledovati po Švici, kjer kmetje zaradi razlastitve prejmejo drugo primerno obdelovalno površino. A je ravno drugače, vse več obdelovalnih površin je pozidanih in ob dejstvu, da Slovenijo pokriva 62 odstotkov zaščitenih gozdnatih površin, za obdelovalne površine ostane zelo malo prostora.

Pišek, tako kot ostali kmeti, je odločen. “Če danes zapremo ceste, so jutri trgovin prazne,” posvari. 

Povečevanje davčnih obremenitev
Neugodni geografski dejavniki pa narekujejo tudi izplačila kmetom, ki opravljajo delo v oteženih okoliščinah. Izplačila za območja z omejenimi dejavniki (OMD), obsegajo 73,5 odstotka kmetijskih zemljišč, ki so v zbirnih vlogah. Odločitev Golobove vlade je, da izplačila dodatno obdavči po 50-odstotni davčni stopnji.

Sporni ukrep vlade najbolj prizadene manjše in srednje velike kmetije, trdijo v Kmetijsko-gozdarski zbornici.

Žiga Jenšterle je povedal, da “kmete obremenjuje z vedno novimi davki”, ti pa posledično vse težje shajajo iz meseca v mesec.

Kmete je vedno težje miriti
Vzporedno s shodom je potekal tudi prvi sestanek sindikalnih predstavnikov kmetov z novo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić.  “Kmetje so zelo nezadovoljni in jih je težko miriti, zato se samoorganizirajo in protestirajo. Kmetom sporočamo, da bomo vztrajali pri naših zahtevah in se bomo borili zanje. Če naše zahteve ne bodo izpolnjene, bomo nadaljevali s protestnimi aktivnostmi,” je po sestanku povedal predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved.

Sami kmeti so sicer kritični do sindikalnih predstavnikov. Pravijo, da pogajanja in slepo zaupanje vladnim obljubam ni dovolj.

Tudi na tem shodu so nekateri kmetje svoje traktorje opremili s pomenljivimi slogani.

Rok Sedminek, kmet, je povedal: “Zelo me žalosti, da je celotna Evropa v plamenih. Vsi imajo težave, pri nas pa še kar verjamejo, da se bodo pogajali in s pogajanji rešili zadeve.”

Kmetje nimajo težav zgolj z vlado, temveč tudi z občinskimi oblastmi, natančneje z županom Ljubljane Zoranom Jankovićem, ki do kmetov ni izrazil zgolj brezbrižnosti, temveč tudi pohlep. Vsakemu izmed kmetov, ki bi se s traktorjem pripeljal v prestolnico, je napovedal globo 160 evrov.

Jankoviću sporočajo, naj pripravi dolg seznam, na katerem bo spisal globe, saj bodo v kratkem obiskali tudi Ljubljano.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Burno na razpravi o zakonu, s katerim želi SDS otroke zaščititi pred pedofilijo

LGBT indoktrinacija je osrednji del trenutne koalicije, še posebej...

Biden ne bo prepovedal mentolovih cigaret, da ne bi užalil temnopoltih

Predsednik Joe Biden naj bi preklical načrt za prepoved...

Tudi vlada v morbidno kampanjo za smrt otrok

"Pozabljeni poplavljenci? V davkih in regulaciji utapljajoče se gospodarstvo?...