[Video] Krek: Fides in vlada se vkopavata v bojne jarke

Datum:

Zdravniki in zobozdravniki so v ponedeljek začeli stavko, s katero zahtevajo ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij. Stavka bo trajala do preklica ali do sklenitve stavkovnega sporazuma.

Nekdanji direktor NIJZ in zdravnik Milan Krek je napovedal trda in težka pogajanja. “Zdravniki nočemo stavkati, vemo, da bodo posledice tako za ljudi kot za nas. To je naš skrajni izhod, a je situacija zelo huda,” je povedal Krek. Spomnil je, da jim je nekdanji zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan obljubil posebni zdravstveni steber in da se bodo uredile vse anomalije, ki so v plačnih sistemih. “Ta vlada je imela eno leto časa za to, celo naredili so si časovnico, kot za vse ostalo. Ampak od te časovnice ni bilo nič, od vseh obljub in od podpisanih sporazumov ni bilo nič”. Druge poti ni, kot da gredo v stavko in tako skušajo pritisniti na vlado Roberta Goloba, da uredi razmere, meni Krek in se  opravičuje ljudem, a pravi, da druge poti ni.

“Še 40 let nazaj smo imeli dobro urejeno razmerje med plačami. Zdaj pa smo v neoliberalizmu in ljudje se bodo navadili, da smo mi ravno tako delavci kot oni. Tudi mi se moramo boriti za svoje pozicije in pravice,” je dejal Krek in dodal, da njihove pravice v tem trenutku vodijo v smeri ureditve razmer. “Ne želimo delati 300 ur in potem biti diskreditirani v časopisih, ampak želimo delati normalni delovni čas in dobiti normalno evropsko plačo. To, ki jo dobimo, je celo nižja kot v Črni gori,” je dejal zdravnik.

Plačna struktura je popolnoma razsuta
Krek pravi, da so zdravniki nizko v plačnem razredu. Težava pa je tudi v tem, da je plačna struktura popolnoma razsuta, in ni prepričan, da to ni namensko, ker se na ta način pozornost preusmeri na plače. “Čeprav so plače med našimi zahtevami na koncu. Mi predvsem zahtevamo, da se uredijo razmere v zdravstvu. Bešič je obljubljal vse, na koncu je od obljub ostalo malo.” Prav tako je z novo ministrico Valentino Prevolnik Rupel, pravi Krek. “Obljubila je marsikaj, zdaj je pri stavki sploh ni zraven. Ta nered, ki se je ustvaril, nam vsem dela težave, tako pacientom kot zaposlenim. Sistem je postal kaotičen, nepregleden zaradi vseh popravkov, ki jih je dodajal vsak minister”. 

Vodenje te vlade je kaotično
Zdravniki se borijo za to, kar jim je vlada že obljubila in dokumente tudi podpisala. Ampak to obljubo so povozili s podpisi z ostalimi sindikati, pravi Krek. “Nam so obljubili in obljube niso izpolnili, potem so podpisali sporazum z ostalimi sindikati, na katero se sedaj zgovarjajo, češ, ker je tisto speljano, ne morejo sedaj obljubljenega nam speljati.” Vodenje te vlade je kaotično, dodaja Krek. “Ko so povozili naš predhodni sporazum in sprejeli drugega, se zdaj zgovarjajo. To je res nedosledno in z organizacijskega in vodstvenega vidika nora situacija”.

Na prvi dan stavke se ministrica ni pogovarjala z zdravniki
Ne jemljejo nas dovolj resno, meni Krek. “Ministrica se ne zaveda, da je na vrhu zelo zahtevnega sistema, v katerem deluje 35 tisoč ljudi. Do tega sistema se morajo resno obnašati. Ko je Fides napovedal stavko, bi morala ministrica takoj naslednji dan poklicati Fides na razgovor in se z njim pogovoriti in skušati preprečiti stavko. Kot ministrica bi morala vedeti, da je stavka najslabša stvar v dani situaciji” Ministrica pa je čakala do večera, ko je vlada sprejela prvo pogajalsko skupino. Tu je veliko govorjenja in malo ukrepanja, je oster Krek.

Valentina Prevolnik Rupel (Vir: STA)

Koliko časa bo stavka trajala?
Krek pravi, da v tem trenutku vidi, da se Fides in vlada vkopavata v bojne jarke. “Še do danes nista našla skupnih točk, kar je napoved dolge stavke in dolge nestabilnosti v zdravstvu. V zdravstvu pa mora biti stabilno okolje, da se ne začnejo delati strokovne napake.”

Golobova vlada briše investicije v zdravstvo Janševe vlade
Krek je spomnil, da je Golob v preteklosti že napovedal vojno zdravnikom, in ta vojna se pravzaprav še ni končala. “Mene to boli, ker zdravstvo ne more biti v vojnih razmerah. Zdravniki vztrajamo pri tem, da nam zagotovijo ustrezne pogoje dela.” Spomnil je še, da je Janševa vlada podpisala kar nekaj investicij in da je ta vlada investicije brisala, kar pomeni, da zmanjšuje kvaliteto pogojev dela.

Zdravniki in drugi zdravstveni delavci odhajajo
“Skrbi me, da je po podatkih iz medijev 900 zdravnikov odšlo iz javnega zdravstva. Če to drži, absolutno ne moremo reči, da je zdravstvo takšno, kot bi moralo biti. Kar pa je še hujše, da negovalno osebje, kot so medicinske sestre, odhajajo v Lidl, Hofer in druge trgovine, kjer imajo boljše plače.” To so rdeči alarmi za državo, pravi Krek, ki pa odgovarja z nekim kriznim zakonom. A tako kompleksne zadeve se z ukrepi, ki priletijo z neba, ne da rešiti.

Stavka se lahko zaostri
“Predpostavljam, da se bo stavka zaostrila, če se zadeve ne bodo uredile. Vlada ima vse niti v svojih rokah in lahko v uredijo dogovor s Fidesom, ni mi pa jasno, zakaj nočejo. Ker vsakič prinesejo nesprejemljive predloge.” Problem pa je, ker kader odhaja in se oddelki zapirajo in ko se bo to nadaljevalo, bo to veliko hujše kot stavka. Stavka je klic v sili, ker ta pot, ki jo je začrtala ta vlada ne deluje.

A.G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Tudi vlada v morbidno kampanjo za smrt otrok

"Pozabljeni poplavljenci? V davkih in regulaciji utapljajoče se gospodarstvo?...

Elektrotrgovci “kasirajo” – cena elektrike na borzah pada, na položnicah ostaja visoka

"Nižjo ceno, kot bi nam jo zaračunali elektrotrgovci, plačujemo...

Se je v Ilirski Bistrici NSi postavila na levo?

NSi – tako kot na državni ravni – ponekod...

Nehvaležni migranti preplavili sejno dvorano mestne hiše

V torek je okoli 1500 migrantov, večinoma muslimanov iz...