[Video] Kubanci na ulicah proti komunističnemu režimu

Datum:

Na stotine Kubancev je v nedeljo na ulicah province Santiago de Cuba na vzhodnem otoku protestiralo zaradi pomanjkanja elektrike in hrane proti komunističnemu režimu. Čeprav je v zadnjem času prišlo do drugih demonstracij nezadovoljstva, je bil to največji protest po tistih 11. in 12. julija 2021, ko je na tisoče ljudi zahtevalo spremembe za ublažitev krize v državi. Ti protesti so bili zadušeni z aretacijami več sto ljudi.

Medtem ko je v zadnjih nekaj letih prišlo do občasnih izbruhov protestov, so ti na otoku, ki je pod strogim nadzorom komunistov, še vedno redki. Protest je na družbenem omrežju podprl tudi argentinski predsednik Javier Milei.

V nedeljo so protestniki v Santiagu de Cuba protestirali proti vladi, ki je prekinila mobilne podatkovne storitve – kot je to storila na protestih julija 2021, da bi jim preprečila poročanje o nemirih in onemogočila razširjanje novic po drugih delih države. A s pomočjo družbenih omrežij je dogajanje postalo znano širši javnosti. Tuji mediji poročajo o številnih državljanih, ki so spregovorili o svojih tegobah s pomanjkanjem elektrike, hrane in prepevali himno Patria y Vida (Domovina in življenje) prejšnjih protestnikov. Nekaj​​ ur pozneje, v nedeljo proti večeru, so poročali o protestih v drugih provincah, kot so Havana, Bayamo in Artemisa, kjer so državljani šli na ulice in vzklikali “svoboda”, poroča El Pais.

“Protikomunistični protesti na Kubi dobivajo zagon. Protestniki so zdaj začeli vdirati na policijske postaje in osvobajajo ljudi, ki so bili zaprti po včerajšnjih protestih,” je ob videoposnetku na X zapisal Višegrad24.

Njihov upor in željo bom boljšemu standardu v državi podpira tudi argentinski predsednik Javier Milei, ki jim je na družbenem omrežju X namenil nekaj besed: “Živjo, jaz sem Javier Milei, liberalni libertarec, in to sporočilo je za vse kubanske brate, ki hrepenite po svobodi. Uprite se temu sinu pasjega režima, ki vam greni življenje. Zato ne obupajte v boju za svobodo. Svoboda vam bo prinesla blagostanje, blagostanje, predvsem pa veliko sreče. Zato, bratje Kubanci, ne popustite. Vaš čas je, da greste naprej. Živite!”

Kuba se spopada s hudo gospodarsko krizo, pomanjkanjem hrane, zdravil, goriva in električne energije. Inflacija se je močno povečala, zaradi česar občutijo pomanjkanje, saj zaslužijo povprečno 16 dolarjev mesečno.

Na ulici so odšli tudi Kubanci, ki živijo v ZDA. (Foto: epa)

Kubanski predsednik Miguel Díaz-Canel je na svojem računu X objavil niz sporočil, v katerih je priznal nezadovoljstvo državljanov “z razmerami na področju oskrbe z električno energijo in distribucijo hrane”, hkrati pa trdil, da “sovražniki revolucije” poskušajo izkoristiti situacijo “z namenom” destabilizacije. Kubanski predsednik za nevzdržno situacijo in gospodarske težave krivi ZDA, saj je Kuba že desetletja pod njihovimi kazenskimi sankcijami.

Foto: epa

ZDA obtožbe zanika. Po mnenju ekonomistov je tudi centralno načrtovano gospodarstvo v sovjetskem slogu negativno vplivalo na kubansko gospodarstvo. Nedavno je sprejel nekaj varčevalnih ukrepov vključno s strmim dvigom cen bencina, zaradi česar so ljudje vznemirjeni.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Kajzer: Padamo kot kamen. Do kdaj še?

"Padamo kot kamen. Do kdaj še?" se na družabnem...

Poslanec Svobode se spreneveda, da o poslovanju Gen-I ne vedo ničesar

"Ko koalicijski poslanec prizna grozljivo dejstvo, da o poslovanju...

Golobova vlada želi vsiliti vetrnice, pa četudi na račun skrunjenja neokrnjene narave

Po propadlem projektu vetrnic na Pohorju se zdaj pripravlja...

Golobova fiskalna iluzija: Delež dolga v BDP res pada, a absolutni dolg narašča

Premier Robert Golob je v državnem zboru v povedal,...