[Video] Ministrica za zdravje se je odpravila na dopust sredi zdravniške stavke

Datum:

Namesto da bi se ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel intenzivno ukvarjala z reševanjem problematike v slovenskem zdravstvu, ki nam praktično razpada pred očmi, in iskanjem rešitev za uresničevanje zdravniških stavkovnih zahtev, se je ta odločila, da gre na dopust. Takšno ravnanje po mnenju marsikoga ustvarja vtis, da se ministrica zaradi sedmih tednov trajajoče zdravstvene stavke, ki se bo v petek še zaostrila, sploh ne obremenjuje.

V petek je ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel napovedala, da bodo na ponedeljkovi izredni seji vlade odločali o nadaljnjih korakih, ki bodo zagotavljali delovanje zdravstvenega sistema v času stavke, in ustreznih ukrepih. “Kljub stavki se ne sme zgoditi, da ranljive skupine ne bi prišle do storitev, ki jih potrebujejo,” je poudarila po navedbah STA in dodala, da bodo morali zaradi umika soglasij za nadurno delo nekaterih zdravnikov poiskati nove načine organizacije dela zdravnikov.

V ponedeljek pa je marsikoga presenetilo, ko je uvidel, da o Prevolnik Ruplovi na Gregorčičevi ni ne sluha ne duha. Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež je na vprašanje ene od novinark, ali je ministrica na dopustu, odgovoril, da je ministrica odsotna. Kordež je bil tako tisti, ki je namesto odsotne ministrice na novinarski konferenci pojasnil, kakšne ukrepe, namenjene zaščiti javnega zdravstvenega sistema, so si uspeli zamisliti. Tam, kjer trenutne oblike dela ne bo mogoče ohraniti zaradi nezadostnega števila zdravnikov, se jih bo lahko po njegovih besedah razporedilo v izmensko delo.

Potočnik: prvaki v streljanju v koleno
V zvezi z grožnjo vlade s prisilnim izmenskim delom se je kritično odzval zdravnik dr. Federico V. Potočnik, ki pojasnjuje, da je kader na vseh koncih na maksimumu že leta, rezerve pa ni. 48h/teden pomeni, da zdravnikov po treh tednih več ne bo. Noben ukrep prerazporejanja ne pije vode, če kadra fizično ne bo,” je izpostavil in dodal, da so popolnoma nesposobni, kar je nevarno.

Dr. Federico Potočnik (Foto: Fb)

Po besedah Potočnika je “ta nesposobna vlada od vseh možnih ukrepov izbrala najslabše”. Kot poudarja, se za izmensko delo rabi več kadra. V zvezi z združevanjem delovišč je pojasnil, da bodo iz dveh preobremenjenih ambulant naredili eno superpreobremenjeno, in dodal, da ukinitev dežurnih mest pomeni slabšo dostopnost. “Prvaki v streljanju v koleno,” je označil postopanje odločevalcev. 

S kritikami na račun “vladnih rešitev” pa v ponedeljek ni skoparil niti sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides, ki po njihovih besedah kažejo na veliko nepoznavanje situacije v zdravstvu. “Če so takšne ukrepe pisali na ministrstvu za zdravje, nas odslej za javno zdravstvo še bolj skrbi, kot nas je doslej,” so poudarili in dodali, da bo uveljavljanje izmenskega dela pravno izjemno težek in hkrati za bolnike nevaren poseg v organizacijo dela. “Posebej nevarno bo to v okviru sistema zagotavljanja nujne medicinske pomoči,” izpostavljajo.

Opozorili so, da nekatere predstavljene vladne ideje in rešitve temeljijo na določbah Pravilnika o organizaciji neprekinjenega zdravstvenega varstva, ki pa je na podlagi dogovora Fidesa z vlado prenehal veljati v letu 2017 in torej ne more več biti pravna podlaga za organizacijo stalne pripravljenosti …, kar pomeni, da bodo predlogi vlade in ravnanja delodajalcev, če bodo temeljila na tej podlagi, dejansko brez pravne podlage in nezakonita. Napovedani ukrepi vlade imajo po prepričanju sindikata dve bistveni posledici: na ramena tistih, ki bodo še ostali, bo padlo še več dela, v primeru akutne bolezni ali zapletov pri hospitaliziranih pacientih pa ti ne bodo deležni take oskrbe, kot so je bili deležni doslej.

Le prišlo do priznanja, da je za stavko kriva vlada
Ker smo vseskozi s pomočjo naklonjenih medijev in nevladnikov priča podajanju razlage, da za aktualno stanje ni kriva vlada, ampak “pokvarjeni zdravniki”, ki si drznejo stavkati, je nedvomno smiselno izpostaviti priznanje državnega sekretarja Kordeža, ki je tekom gostovanja v oddaji 24ur Zvečer morda nehote le priznal, da je v resnici vlada tista, ki se ne drži dogovora.

“Ne, da je Fides kršil več stavkovnih sporazumov, vlada ni izpolnila, kar je s Fidesom podpisala. To je bilo moje sporočilo in od tega nihče ne beži,” je namreč izjavil Kordež. V luči navedenega priznanja, ki predstavlja sicer golo dejstvo, na katerega že vseskozi opozarja tudi Fides, sta tako še toliko bolj bizarna nedavna poziva predsednice republike in premierja k prekinitvi zdravniške stavke.

A dokler imajo vladajoči na svoji strani nevladnike in medije, ki trgajo zdravnike na kose, si pač lahko celo ministrica za zdravje privošči, da gre pred zaostritvijo stavke na dopust. Ministrica za zdravje je šla lahko na dopust, ker predsednica republike, depolitizirani in neodvisni mediji in nevladne organizacije ljudi 24 ur na dan, 7 dni na teden uslužno zavajajo, da morajo pač samo hudobni in pohlepni zdravniki nehati stavkati in bo vse OK. Stavka, da se vlade sploh ne tiče,” je v zvezi s tem prepričan nekdanji minister dr. Žiga Turk. Meni, da se Vlada zaradi stavke zdravstva sploh ne sekira. “Prej ali slej da bodo že nehali. Če bo kdo več zato umrl, pa isti učinek kot sonce in morska voda za covid: razbremenitev pokojninske blagajne,” je ob tem še komentiral.  

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Skrajni islamisti v Hamburgu zahtevajo islamski kalifat v Nemčiji

V Hamburgu protestira več sto islamistov, ki zahtevajo, da...

Bi se “mirovnik” Kučan zavzel tudi za mir z nacistično Nemčijo?

"2. SV se je preselila za pogajalsko mizo, ko...

Večina Slovencev odločno proti migrantskim centrom

V zadnji javnomnenjski raziskavi agencije Parsifal so anketirance vprašali,...