[Video] Znana imena iz gospodarstva in financ o bolnem slovenskem gospodarstvu

Datum:

Slovensko gospodarstvo je, čeprav živimo v svobodi, vse prej kot svobodno. Tarejo ga birokratske ovire in pretirane davčne obremenitve. Na včerajšnjem pogovornem omizju Spoštujemo in podpiramo slovensko gospodarstvo, so gostje iskali rešitve, kako se izviti iz nastalega primeža. 

Svoje mnenje so delili prestižni gostje, med njimi večkratni gospodarski minister Zdravko Počivalšek, predsednik uprave Elesa Aleksander Mervar, davčni strokovnjak Ivan Simič, predsednik uprave Celjskih mesnin Izidor Krivec in nekdanji finančni minister Janez Šušteršič. Omizje je organiziral odbor za gospodarstvo in tehnologijo SDS.

Nekdanji gospodarski minister in predsednik odbora za gospodarstvo SDS Zdravko Počivalšek je ocenil srž težave: “V zadnjem obdobju se govori predvsem o tem, kako bi delili. Kako bi pa temu motorju, od katerega vsi skupaj živimo, omogočili, da bi delal bolj produktivno, o tem pa ni dovolj diskusije. Verjamem, da smo z današnjo okroglo mizo odprli temo, ki je pomembna.” 

Počivalšek je prepričan, da je treba povečati produktivnost dela. “Moramo slediti akcijskemu načrtu za dvig produktivnosti, ki ga je pripravila Ekonomska fakulteta v Ljubljani. Na čelu te skupine je profesor Mramor.” […] 

Simič: Tako se daje moč državnim uradnikom
O debirokratizaciji je spregovoril tudi nekdanji direktor Fursa in davčni strokovnjak Ivan Simič. “S tem, ko sprejemaš takšno zakonodajo, v resnici daješ moč državnim uradnikom. Oni so glavni in oni odločajo, kaj boš ti moral delati. Zaradi enega odstotka ali promila tistih, ki delajo narobe, uvajamo predpise, ki stiskajo vse ostalo podjetnike,” pravi Simič.

Davčni strokovnjak Ivan Simič (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Delno pa so po Simičevem mnenju krivi tudi gospodarstveniki sami. “Organizira se vrh gospodarstva, na katerega pride 500 gospodarstvenikov. Nobeden ne vstane, da bi kaj povedal predsedniku vlade. Nobeden. Vsi so veseli, da je prišel, odploskajo, on gre in naslednje leto se dobimo spet. Tako je iz leta v leto,” je bil oster Simič.  

Nekdanji finančni minister dr. Janez Šušteršič (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Šušteršič o tveganju za recesijo
Nekdanji finančni minister in profesor Janez Šušterič je komentiral neobičajne razmere v gospodarstvu. Imamo namreč visoko zaposlenost, a kljub temu nizko gospodarsko rast. “To ni običajna situacija. To je možno, kadar imaš visoko inflacijo, ali pa visok javnofinančni primanjkljaj. Inflacija se že zmanjšuje, primanjkljaj se znižuje postopno, kar je najbrž prav […], hkrati pa so še vedno velike negotovosti pri stroških. Imamo nestabilne razmere v svetu – to pomeni tveganje za recesijo,” pove Šušteršič.

Zelenega prehoda ne bo brez novih prispevkov
Na pogovornem omizju pa je bil tudi predsednik uprave Elesa Aleksander Mervar, ki je izrazil dvom, da bi lahko izvedli zeleni prehod na podlagi tržnih pravil. “Vse to, kar prihaja v elektroenergetski sistem, mislim pa predvsem baterijske hranilnike velikih moči in proces proizvodnje viškov elektrike iz presežne elektrike, predvsem iz sončnih virov in potem hramba tega vodika in transport … vse to bo potrebovalo nove prispevke,” je opozoril Mervar.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Zmagoslavje hrvaških demokratov na volitvah in zaušnica levi kontinuiteti

Hrvaški premier Andrej Plenković bo vodil vlado še tretji...

Italija je zaradi teroristov med migranti zaprosila za prekinitev schengenskega sporazuma s Slovenijo

“Italija je zaprosila za prekinitev schengenskega sporazuma s Slovenijo...

Goranu Forbiciju Golobova vlada podelila dober milijon evrov

Da se je čistka t. i. "janšistov" na javnem...

Vladajoči sistematično kršijo demokratične standarde

"Na seji odbora DZ za zdravstvo je prišlo do...