Zdravstvo razpada, Delo pa raziskuje, ali si zdravniki sami predpisujejo zdravila

Datum:

Zdravniki beležijo že stoti dan stavke zdravnikov. Poleg zdravnikov to agonijo najbolj občutijo tudi ljudje, a Golobovi vladi za to ni mar, saj za nobenega nima posluha. In namesto da bi osrednji in levi mediji pritisnili na vlado, da končno opravi svoje delo in poskrbi za nastalo situacijo, ti delajo nasprotno. Še dodatno želijo očrniti zdravnike, četudi z najbanalnejšo zadevo.

“V naši državi nimamo nobenih resnih težav, zato se raziskovalni novinarji Dela ukvarjajo s tem, da si starejše zdravnice predpisujejo vitamin D. Tema dneva na današnji naslovnici!” so opozorili na naslov članka v Delu Mladi zdravniki. Delo se namreč ob vseh razgaljenih težavah v zdravstvu ukvarja z banalnimi zadevami.

Zdravniki si vitamin D predpisujejo sami, se glasi naslov na časniku Dela, ki se ob zdravniški stavki, ki traja že 100 dni, namesto s pravimi težavami ukvarjajo z banalnostmi – in to znova v škodo zdravnikov.

Zdravniki si vitamin D predpisujejo sami.” Khm … kdo pa naj jim ga? Avtomehanik? Novinar? Duh profesorja prava?” se je komično na naslov v Delu odzval strokovnjak za komuniciranje Edvard Kadič.  Zdi se, da se novinarjem ne zdi dovolj pomembno pisati o pomanjkljivostih slovenskega zdravstva, ki jih je razgalila dolgotrajna stavka. Tako je za STA povedal predsednik zdravniškega sindikata Fides Damjan Polh.

Prepričan je, da so v 100 dneh stavke razgalili vso šibkost javnega zdravstvenega sistema. “Ugotovili smo, da je sistem zadnja leta oziroma zadnja desetletja deloval na prekomernem nadurnem delu zdravnic in zdravnikov. Jasno smo pokazali, da je zdravnikov premalo, zaostajamo okrog 15 odstotkov za evropskim povprečjem,” je povedal. Dodal je, da imajo Avstrijci dva zdravnika več na 1000 prebivalcev, kar so “zaskrbljujoče številke”.

Foto: Bobo

A Delo se je osredotočilo na dejstvo, ki nikogar ne čudi – saj je povsem logično, da si zdravniki sami predpisujejo zdravila. A namen ni bil poudariti nekaj banalnega in sprejemljivega, njihov namen je bil očitno še dodatno očrniti zdravnike ali pa vsaj poskusiti, zakaj bi sicer zbujali dvom z napisanim: “Zdravniki imajo pravico do 30 osebnih receptov na leto, nanje pa so lani največkrat napisali zdravilo D3. So bili vsi, ki so si ga predpisali, do njega po indikacijah res upravičeni, ali je šlo tudi za zlorabe sistema v smislu, da so s tem raje obremenili zdravstveno blagajno kot lastni žep?”

Poskus diskreditacije zdravnikov in zdravniške stavke je zaskrbljujoč, na kar so opozorili tudi številni drugi, saj vpliva na javno zdravstvo. Zdravniki so vse bolj nagnjeni k stavki zaradi žalitev in napadov, nismo daleč od tega, da javno zdravstvo zapustijo še tisti, ki so še ostali.

Težko je razumeti motive osrednjih medijev, vendar se zdi, da ne gre za dobre namene. Morda pa je njihov namen le razgraditi javni sistem in uvesti privatizacijo, ki bi omogočila dostop le tistim, ki si ga lahko privoščijo.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Bizarno: Za prevoz otroka v zdravstveni dom CŠOD potrebuje pisno dovoljenje staršev

Zakonodaja o varovanju osebnih podatkov se je zlasti z...

Hojs ob dnevu gasilcev: Nerazporejeno dohodnino bi morali prejeti gasilci

Včeraj smo praznovali mednarodni dan gasilcev. Takrat goduje...

Le kaj bi lahko šlo narobe v Svobodi?

V četrtek se bo uradno začel čas volilnih kampanj...

Zmagoslavje hrvaških demokratov na volitvah in zaušnica levi kontinuiteti

Hrvaški premier Andrej Plenković bo vlado vodil že tretji zaporedni...