Vlada Roberta Goloba je sprejela zakon, ki neposredno posega v ustavno zagotovljeno pravico svobodne gospodarske pobude. Nov zakon o gostinstvu bo po besedah predstavnikov sobodajalcev efektivno izbrisal 90 odstotkov zasebnih ponudnikov kratkoročnih nastanitev. Po drugi strani, tako kažejo študije iz tujine, ne bo dosegel zastavljenega cilja znižanja najemnin.
Spomnimo, vlada je včeraj sprejela nov zakon o gostinstvu, ki sobodajalcem omejuje kratkoročno oddajanje lastnih prostorov v turistične namene. Številni namreč svoja stanovanja tržijo na spletnih platformah turistom, ki obiščejo Slovenijo. Vlada meni, da je prav ta poslovni model kriv za povišanje cen dolgoročnega najema. Predlog vladnega zakona zato uvaja celo vrsto omejitev, ki efektivno uničujejo celoten trg zasebnih kratkotrajnih namestitev, in s tem tiste, ki se z delom v panogi preživljajo.
Združenje sobodajalcev na včerajšnji novinarski konferenci ni pustilo nobenega dvoma. Vladni zakon bo “izbrisal” 90 odstotkov kratkoročnih nastanitev, saj se zaradi restrikcij, ki jih bo v primeru sprejetja uvedel zakon, večina sobodajalcev ne bo odločila za dolgoročno oddajanje.
Številni sobodajalci so izrazili hudo zaskrbljenost zaradi vladnega predloga, poroča STA. Predsednik sveta zavoda “Gostoljubnost slovenskih domov” Marko Petković je predlog zakona označil za “minsko polje neživljenjskih in v praksi neizvedljivih določb”.
Slovenija, evropski unikum
Zasebni ponudniki nastanitev za krajši čas predstavljajo kar 25 odstotkov vseh nastanitvenih zmogljivosti v državi. “To predstavlja približno 50.000 državljanov, se pravi, povezanih s sobodajalci in njihovimi družinami,” je dejal Petković in dodal, da so omejitve, ki jih je pripravila vlada, “unikum” v Evropi. Glede serije omejitev, o katerih si lahko preberete (TUKAJ), je dejal: “Kako si ministrstvo predstavlja, da bodo sobodajalci, ki bodo po novem prisiljeni iti v dolgoročni najem, kako bodo oni oddajali in katera družina z otroki si bo najela stanovanje za 305 dni, da bo potem za 60 dni šla ven.”
Omejitev na maksimalno 60 dni oddajanja na leto je komentiral tudi Tadej Cotič iz združenja sobodajalcev: “Tako da tu potisnemo celo panogo v velik paradoks, ker dejansko potem ne bo mogel sprejemati rezervacij, ker bo lahko šele julija odprl sprejemanje rezervacij za avgust.”
Vladne namere ne bodo obrodile sadov
Cilje zakona je na včerajšnji novinarski konferenci predstavil državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Matevž Frangež. Vladna stran trdi, da želijo stanovanjem, ki se trenutno oddajajo v turistične namene, povrniti njihov prvotni pomen. “Regulacijo uvajamo, da mladim slovenskim družinam zagotavljamo dostopnost stanovanj, da stanovanja, ki so bila namenjena domovanju, vrnemo njihovemu prvotnemu namenu,” je povedal Frangež.
Kot smo v preteklosti že večkrat pisali, izkušnje iz tujine kažejo, da tovrstne omejitve ne prinesejo sadov. Podobnih omejitev so se, denimo, lotili v ZDA. V New Yorku so prav tako drastično omejili obseg kratkoročnega oddajanja nepremičnin, a to ni imelo učinka na najemniški trg. Najemnine so ostale visoke, edini opazen učinek omejitev pa je bil oster, 70-odstotni padec kratkotrajnih nočitev, kar ima seveda negativne gospodarske učinke, poroča Wired.
Betsey Stevenson, profesorica javnih politik in ekonomije na Univerzi v Michiganu je za Bloomberg pojasnila, da ukinitev AirBnB niti v ZDA ne bo rešila izrednih razmer na področju stanovanjske politike. “Prepoved Airbnbja se morda sliši dobro lokalnim prebivalcem, ki to vidijo kot odpiranje več stanovanj zanje. Toda po tej logiki, zakaj ne bi prepovedali domačih pisarn ali celo poslovnih nepremičnin?” se sprašuje Stevensonova.
Vladni predlog dober za “kapitaliste”, slabo za manjše podjetnike
Ena izmed posledic omejitev kratkotrajnih najemov v Sloveniji bo prav gotovo tudi večji pritisk na hotelirje, ki že sedaj ne nudijo dovolj namestitev, da bi zadostili povpraševanju. Posledica bo večja zasedenost hotelov, večji dobički na strani že tako velikih koncentracij kapitala in finančno sesutje manjših ponudnikov turističnih storitev. Vladni predlog prav tako sesuva “demokratizacijo” hotelskega poslovanja. Več – TUKAJ.

Vodja opozicije in predsednik stranke SDS Janez Janša vladnega predloga ne podpira. “Po volitvah bomo odpravili nesmiselne omejitve pri oddaji nepremičnin preko platforme Airbnb,” je zapisal.
Ž. K.