Vnaprej spisana sodba: Celjsko okrožno sodišče Janši izreklo kazen

Datum:

“Celjsko okrožno sodišče je prvaku SDS in nekdanjemu predsedniku vlade Janezu Janši zaradi očitkov iz zasebne tožbe Bojana Veselinoviča, nekdanjega direktorja STA, ki ga je Janša obtožil “sodelovanja pri umoru novinarja Boruta Meška”, izreklo denarno kazen 8 tisoč evrov,” poroča Večerova novinarka Damijana Žist. Sodba še ni pravnomočna, Janša pa je poudaril, da je bila ta že vnaprej spisana. Odzvala sta se tudi nekdanji direktor TVS Uroš Urbanija in odgovorni urednik Spletnega časopisa Peter Jančič.

“Sodba sporoča: o direktorjih državnih in državno financiranih medijev, ki si jih nastavi levica, da potem svinjsko obračunavajo z uredniki in novinarji, ki niso “naši”, se ne sme zelo kritično govoriti, če ti uredniki in novinarji potem umrejo”, se je na odločitev celjskega sodišča odzval Peter Jančič, odgovorni urednik Spletnega časopisa, medtem ko je Uroš Urbanija poudaril, da se resnice ne da utišati.

Danes se je na Okrožnem sodišču v Celju nadaljevalo sojenje nekdanjemu predsedniku vlade Janezu Janši zaradi žaljive objave na Twitterju, uperjene proti nekdanjemu direktorju Slovenske tiskovne agencije Bojanu Veselinoviču. Veselinovič in njegov zagovornik Gorazd Fišer sta obtoženemu Janši očitala hujše kaznivo dejanje obrekovanja, potem ko je Janša povedal tisto, kar je bilo domnevno vsem, ki so situacijo poznali, “splošno znano”. Domnevno žaljiv tvit se je glasil: “Neverjetno za EU v 21. stoletju je, da sodelavec pri umoru novinarja še vedno vodi STA in zato mesečno pokasira 8.500 evrov. Več kot predsednik republike.” S tem zapisom naj bi razžalil takratnega direktorja STA Bojana Veselinoviča, saj mu je očital, da naj bi bil sokriv za smrt novinarja Bojana Meška. “Iz navedenega je očitno, da se je Veselinovič posluževal vseh možnih oblik šikaniranja in pritiskov name, pri svojem ravnanju ni izbiral sredstev za dosego svojega cilja, ampak je bil pripravljen storiti vse, da bi čim prej ‘prostovoljno’ zapustil delovno mesto odgovornega urednika STA,” je zapisal Meško, ki je sicer zaradi posledic krute bolezni izgubil bitko z življenjem pred 12 leti.

Uroš Urbanija je zapisal: “To pa je res sramota. Na smrt bolnega Meška je Veselinovič z izmišljenimi razlogi vrgel na cesto, pred tem je nad njim izvajal strahovit mobing. Ampak on pripada pravim, zato se o njegovih umazanih dejanjih ne bi smelo niti govoriti. Pa vendar resnice ne bo utišal.”

Foto: zajem zaslona

Sodni postopek se je začel z branjem člankov, ki jih je kot dokazno gradivo predlagal Bojan Veselinovič. Članki, v katerih so pisali o smrti Meška leta 2010, so bili objavljeni na portalih 24ur, RTV Slovenija, Finance in Dnevnik. Bojan Veselinovič je prek pooblaščenca nato uveljavljal premoženjskopravni zahtevek, vendar je Matoz izjavil, da premoženjskopravnega zahtevka ne priznavajo. Janša je dokazno gradivo – članke – komentiral takole: “Kar je bilo prebrano, je samo še dodatno potrdilo, da Meško v svoji novinarski karieri ni bil konfliktna oseba, sodeloval je v številnih uredništvih, nikjer ga niso šikanirali, do tega je prišlo šele, ko je njegov šef postal Veselinovič. Iz tega izhaja, da je bil podvržen mobingu, grožnjam, in to tudi v času, ko je bil bolan, kar je bilo očitno zaradi njegovih številnih bolniških odsotnosti. Meško se je tako znašel v položaju, ko je šikaniranje poslabšalo njegovo zdravstveno stanje.” Janšev odvetnik Franci Matoz je izjavil, da premoženjskopravnega zahtevka ne priznavajo.

Da ni šlo le za obrekovanje, dokazujejo različne izjave, med drugim tudi Veselinovičeva za medije 26. maja 2009: “In če opozorilo k vestnemu delu Borut Meško jemlje kot pritisk, potem bo takšnih pritiskov še precej.” Tej izjavi je še dodal, da če Združenje novinarjev in publicistov tega ne razume, se v resnici zavzema ravno za krnjenje uredniške avtonomije. ZNP je takrat namreč zaradi (tudi) politično motiviranih pritiskov večkrat javno protestiralo in zahtevalo od vlade Boruta Pahorja, ki je Veselinoviča nastavila, da ga razreši. To se ni zgodilo, pač pa je vladna koalicija na predlog Zaresove ministrice Majde Širca celo sprejela zakon o Slovenski tiskovni agenciji, s katerim je Veselinoviču še dodatno utrdila položaj. Ker se Meško ni želel ukloniti, ga je Veselinovič novembra 2009 razrešil s položaja odgovornega urednika in ga odpustil. Prav v času, ko je bil odpuščen, je bil Meško na pregledih na onkološkem inštitutu, kjer je izvedel, da se mu je ponovila huda bolezen. Tako se je moral zdraviti brez sredstev za preživljanje. Zoper STA je vložil tožbo na delovnem in socialnem sodišču, vendar sodnega epiloga ni dočakal, saj je prej umrl. Po smrti je na sodišču prišlo do poravnave, na podlagi katere je morala STA Meškovi družini plačati znesek, ki bi ga Meško prejel, če ga Veselinovič ne bi odpustil. Po mnenju ZNP bi moral Veselinovič znesek povrniti STA, a se to ni zgodilo. “Borut, nikoli te ne bomo pozabili,” so zapisali na spletni strani ZNP – na tej povezavi pa lahko preberete tudi celoten Meškov zapis.

Urbanija je v preteklosti večkrat spomnil, kako je Veselinovič mučil in na cesto vrgel na smrt bolnega odgovornega urednika Meška – dogajanju je bil kot Meškov namestnik oz. urednik notranjepolitične redakcije STA namreč priča tudi sam. “Kar se je dogajalo z Meškom, je res do skrajnosti umazana zgodba. Veselinovič že zaradi tega ne bi smel biti nikoli direktor nobenega državnega podjetja, kaj šele medijske hiše. Poslušajte – kje ste videli direktorja, da bi na smrt bolnega človeka, ki je bil tako ali tako že dolgo časa na bolniški, vrgel na cesto. To lahko naredi samo do skrajnosti pokvarjena oseba,” je dejal v preteklosti v intervjuju za Demokracijo.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Zakaj Slovenija ni zmanjšala porabo ruskega plina, kot je zahtevala EU?

Slovenija je še vedno odvisna od ruskega plina, ki...

Prazne glasovnice jezijo Slovence v tujini

Slovenski državljani in državljanke s stalnim prebivališčem v tujini...

Brežiški župan vladi: Naše stališče je nespremenjeno, azilnega doma nočemo

"Stališče Občine Brežice ostaja nespremenjeno – ostro nasprotujemo postavitvi...

Za 143 evrov podkupnine prejel 5 let zapora; Janša: Toliko Janković “mazne” v eni uri

Kontrolorja tehničnih pregledov Florijana Gašperina je slovenski pravosodni sistem...