Voditelji Hamasa živijo življenje milijarderjev, daleč od bede svojih ljudi

Datum:

Voditelji teroristične organizacije Hamas po poročanju New York Posta živijo razkošna življenja milijarderjev v Katarju, medtem ko njihov narod v revščini životari in služi teroristom v Gazi kot živi ščit.

Trije glavni voditelji Hamasa naj bi bili skupaj vredni kar neverjetnih enajst milijard dolarjev. Katar jih je že dolgo nazaj sprejel odprtih rok in jih je namestil v luksuzne hotele in razkošne vile. Ob istem času je v tej državi tudi veliko ameriškega vojaškega osebja. Zaradi gostoljubja do voditeljev Hamasa je član Predstavniškega doma ZDA iz vrst Republikancev, Andy Ogles, predlagal, da se Katarju odvzame status ključne zaveznice ZDA v regiji, če ne bo hamasovcev nagnala onkraj svojih meja.

Hamas ima svoje politično predstavništvo v Dohi, prestolnici Katarja, kjer voditelji organizacije Ismail Haniyeh, Moussa Abu Marzuk in Khaled Mashal živijo v razkošju. Redno se fotografirajo v svojem diplomatskem klubu, zasebnih letalih in na ekstravagantnih potovanjih. Bili so opaženi tudi na nogometnem svetovnem prvenstvu leta 2022. V nasprotju s tem živi več kot dva milijona prebivalcev Gaze, kjer je Hamas na oblasti od leta 2007, v precejšnji bedi in revščini.

Khaled Mashal in Moussa Abu Marzug (Foto: epa/YAHYA ARHAB)

Voditelji Hamasa živijo življenje milijarderjev
Ismail Haniyeh, vodja Hamasovega političnega biroja, je bil izvoljen za premierja celotnega palestinskega ozemlja leta 2006, vendar pa je bil s položaja odstranjen že leto kasneje. V Gazi je vladal do leta 2017, ko je končal v Katarju. Danes vodi eno najbogatejših terorističnih organizacij na svetu in je vreden več kot štiri milijarde dolarjev. Pred kratkim se je mudil v Iranu, kjer se je srečal z vrhunskim voditeljem Islamske republike Iran, Ajatolo Ali Hosseinijem Hamenenom. Eden izmed njegovih trinajstih sinov, Maaz Haniyeh, pa je znan v Gazi kot “oče nepremičnin” zaradi svoje zbirke luksuznih vil in poslopij. Živi uživaško življenje v Turčiji, kjer je po poročanju medija Israel Today letos dobil tudi državljanstvo. Po nekaterih poročanjih naj bi imel turško državljanstvo tudi Ismail Haniyeh.

72-letni Abu Marzuk, prav tako eden izmed političnih voditeljev Hamasa, ki je tudi šef Hamasovega urada za mednarodne zadeve, naj bi bil vreden tri milijarde dolarjev. Ima magisterij za gradbeništvo iz Univerze zvezne države Kolorado v ZDA, leta 1995 pa je bil v New Yorku pridržan s strani imigracijskih služb, ko se je njegovo ime znašlo na seznamu teroristov. Khaled Mashal, star 67 let, pa naj bi bil vreden štiri milijarde dolarjev.

Katar sicer prisotnost glavnih voditeljev Hamasa opravičuje s tem, da naj bi tako podpiral preobrazbo teroristične organizacije v “odgovorno vladajočo silo”. Po navedbah neprofitne organizacije iz Washingtona, ki se ukvarja z zunanjo politiko, naj bi sicer Katar na leto Hamasu dajal med 120 in 480 milijonov dolarjev. “Ta sredstva vodstvu Hamasa neposredno preko izplačil in zlorabe sredstev ter posredno preko socialnih služb in vladnih operacij Hamasu pomagajo pri vzdrževanju političnega nadzora nad Gazo,” piše v poročilu neprofitne organizacije.

Ismail Haniyeh na pogrebu klerika Youssefa al-Qaradawija v Katarju. (Foto: EPA-EFE/NOUSHAD THEKKAYIL)

Če bi bil predlog Andyja Oglesa v Predstavniškem domu ZDA sprejet, bi Katar izgubil poseben status ene glavnih ameriških zaveznic izven zveze Nato. Ogles je za medije dejal, da “žal Katar še vedno financira in podpira Hamas, medtem ko njegovo vodstvo uživa v političnem azilu v Dohi”.

Hamas prejema sredstva tudi od Združenih narodov
Še bolj šokantno pa je, da Katar ni edini veliki izvor denarja za teroristično organizacijo. Hamas naj bi namreč prejel skoraj štiristo milijonov dolarjev od Združenih narodov v zadnjih dveh letih. ZN sicer Hamasa ne opredeljujejo kot teroristične organizacije. Agencija Združenih narodov za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu je namreč glede na poročilo neprofitne organizacije Fundacija za obrambo demokracij (FDD) od leta 2021 Hamasu zagotovila 380 milijonov dolarjev. Velik del tega denarja pa prihaja iz Bidnove administracije, ki je Agenciji ZN za pomoč in zaposlovanje od leta 2021 namenila milijardo dolarjev.

A. S.

Sorodno

Zadnji prispevki

Tudi vlada v morbidno kampanjo za smrt otrok

"Pozabljeni poplavljenci? V davkih in regulaciji utapljajoče se gospodarstvo?...

Elektrotrgovci “kasirajo” – cena elektrike na borzah pada, na položnicah ostaja visoka

"Nižjo ceno, kot bi nam jo zaračunali elektrotrgovci, plačujemo...

Se je v Ilirski Bistrici NSi postavila na levo?

NSi – tako kot na državni ravni – ponekod...

[Javnomnenjska anketa] SDS se obeta visoka zmaga na evropskih volitvah

Podpora vladi Roberta Goloba še naprej pada. Po zadnji...