Zaradi lažnega poročanja in širjenja Hamasove propagande v svetovnih medijih je že storjena velika škoda. Po zaslugi BBC-ja (ki ga zvesto prevajata tudi RTV in 24ur), New York Timesa in drugih liberalnih medijev se obeta še hujši teror, poskrbeli pa so za piarovsko zmago terorizma. Kot poroča ruski disident Gari Kasparov, bo to privedlo do odpovedi drugih Bidnovih srečanj in zmanjšanja vpliva ZDA na Izrael, kar bo privedlo še do večjega prelivanja krvi v regiji.
Mediji so po napadu na bolnišnico v Gazi takoj poročali, da so za stotine mrtvih odgovorne izraelske sile, da je šlo za namerni zračni napad, pri tem pa so navajali teroristično ministrstvo za zdravje v palestinski enklavi. Naslovi svetovnih medijev so se glasili: “Napad Izraela na bolnišnico ubil na stotine ljudi”, “Hamas poroča o napadu Izraela na bolnišnico” itd. Prispevke so seveda povzeli tudi naši mediji, med njimi tudi RTV, STA, 24ur.
“Ali obstaja kakšna odgovornost za NY Times in urednike, ki so objavili ta naslov nekaj minut po eksploziji in nekaj sekund po tem, ko jih je poklical operativec Hamasa, ki jim je povedal to zgodbo? V njihovih rokah je kri prihodnjih žrtev,” je oster Gari Kasparov.
Izkazalo se je, da Izrael ni napadel bolnišnice v Gazi, ampak so odgovorni palestinski skrajneži, islamski džihad, katerega cilj je enak kot cilj Hamasa – uničenje Izraela, kar so potrdile tudi ZDA. Že po narejeni škodi, po zgražanju javnosti po celem svetu, kako je lahko Izrael storil kaj takega, so nekateri mediji, tudi BBC, objavili prispevek, da morda le ni tako, kot so poročali, a je škoda že narejena.
Dokazi, da Izrael ni napadel bolnišnice
BBC je z raziskovalnimi novinarji šel po napadu v natančno analizo dogodka s pregledom videoposnetkov, fotografij in drugih dokazov, pa tudi o mnenju strokovnjakov. Vprašanja so poslali kar 20 tujim inštitutom in dobili nekaj odgovorov. Strokovnjaki, kot so Andres Gannon, docent na univerzi Vanderbilt v ZDA, pravijo, da so bile eksplozije na tleh videti majhne, kar pomeni, da so toploto, ki je nastala pri udarcu, povzročili ostanki raketnega goriva, kar sicer od vsega začetka trdi Izrael. S tem se strinja tudi Justin Bronk, višji znanstveni sodelavec na Royal United Services Institute s sedežem v Združenem kraljestvu. Pravi, da dokazi izgledajo, kot da je eksplozijo povzročila okvarjena raketa, ki je zadela parkirišče in povzročila požar. Tudi G. Gannon pravi, da s posnetka ni mogoče ugotoviti, ali je projektil sploh zadel bolnišnico. Dodaja, da utrinki na nebu verjetno kažejo na to, da je bil izstrelek raketa z motorjem, ki se je pregrel in prenehal delovati.
Tudi fotografije in satelitski posneti dokazujejo trditve Izraela, da niso odgovorni za napad, vprašljivo pa je tudi, ali je bila bolnišnica sploh prizorišče eksplozije. Na podlagi razpoložljivih dokazov se zdi, da je do eksplozije prišlo na dvorišču bolnišnice. Slike tal po eksploziji kažejo na izgorele avtomobile in ne kažejo večje škode na okoliških zgradbah. Eden od dokazov je tudi krater, ki ga je pustila eksplozija. IDF pravi, da odsotnost velikega kraterja ali poškodb sosednjih zgradb, ki so jih povzročile eksplozije, dokazuje, da eksplozije ni povzročilo njihovo orožje. IDF pa so objavile posnetek prestreženega pogovora med dvema skrajnežema Hamasa, ki priznavata, da je bolnišnico zadel izstrelek, ki ga je izstrelil Palestinski islamski džihad.
Tudi število žrtev je vprašljivo
Mediji so takoj povzeli informacije Hamasa o 500 žrtvah. Izraelske obrambne sile so po tem sporočile, da je bilo to število namerno prenapihnjeno, vendar niso objavile svoje ocene o tem, koliko jih je umrlo. Ker neodvisne organizacije nimajo dostopa do strani, je težko preveriti število ubitih.
Eden od dokazov je tudi krater, ki ga je pustila eksplozija. IDF pravi, da odsotnost velikega kraterja ali poškodb sosednjih zgradb, ki so jih povzročile eksplozije, dokazuje, da eksplozije ni povzročilo njihovo orožje (vidno na zgornji sliki). IDF pa so objavile posnetek prestreženega pogovora med dvema skrajnežema Hamasa, ki priznavata, da je bolnišnico zadel izstrelek, ki ga je izstrelil Palestinski islamski džihad.
“O svetu, v katerem danes živimo, veliko pove to, da marsikdo raje verjame ovrženim Hamasovim lažem kot dejstvu, da bolnišnica še vedno stoji in je komajda opraskana. Slike to potrjujejo,” je še na omrežju X zapisal Gari Kasparov in opomnil, da se mediji še vedno tudi o številu žrtev sklicujejo na “zdravstvene oblasti v Gazi”. “To so uradniki Hamasa, ki lansirajo lažne zgodbe, kot je ta, da je bila bolnišnica uničena zaradi zračnega napada. Ali ni dovolj resničnih tragedij, da bi si jih še dodatno izmišljevali?”
A.G.