Poslanka SDS Jelka Godec je na Vlado RS naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z revizijo Računskega sodišča Republike Slovenije glede projekta eNaročanje. Ta je samo še eden v nizu spodletelih projektov trenutne ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc iz vrst SMC. Računsko sodišče je ministričin projekt, ki naj bi po njenih besedah “z uvedbo eNapotnice in eNaročanja” Slovenijo spremenil v “eno izmed redkih držav, ki ima tako celovito in učinkovito urejen elektronski sistem za celoten zdravstveni sistem,” ocenilo za vse prej kot celovit in učinkovit. Računsko sodišče je našlo vrsto nepravilnosti in izdalo priporočila, kako naj bi se takim fiaskom v prihodnosti izognili.
Poslanka SDS Jelka Godec je na Vlado RS naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z revizijo Računskega sodišča Republike Slovenije glede projekta eNaročanje. V svojem vprašanju je Godčeva izpostavila, da je računsko sodišče delo ministrstva za zdravje pod taktirko ministrice Kolar Celarc ocenilo kot neuspešno. Razlog temu naj bi bila vrsta nepravilnosti v zvezi s projektom eZdravje, ki ga sestavlja 20 informacijskih rešitev. Te rešitve naj bi po besedah ministrice “v zdravstvo in pacientom prinesle večjo varnost in kakovost.” Edina težava, ki preprečuje, da bi to držalo, je dejstvo, da kar sedem izmed teh rešitev ne deluje v polnosti. Kakor je v oceni računskega sodišča zapisal revizor: “Navedbe ministrstva glede statusa projekta eZdravje po oceni računskega sodišča niso v celoti izražale dejanskega stanja.” Kar za ostale smrtnike pomeni, da stvar ne deluje, kakor bi morala oziroma kakor je bilo rečeno, da naj bi delovala. Z drugimi besedami: nekdo laže, kakor pes teče.
Kakor je zapisala Godčeva, je računsko sodišče zaradi neuspešnosti ministrstvu za zdravje priporočilo, “da za prihodnje projekte uvede celovito metodologijo projektnega vodenja” in “opredeli postopke ravnanja v primerih, ko izvajalci zdravstvene dejavnosti niso pripravljeni uporabljati informacijskih rešitev eZdravja.”
Vrsta nepravilnosti in nesposobnosti
To ni prvič, da se je ministrica za zdravje znašla pod plazom kritik. Njeno ministrovanje je tako posuto z obtožbami o nesposobnosti, ki so letele tako s strani opozicije kakor tudi koalicijskih partnerjev. “Ves čas vemo, da je ministrica nesposobna pripraviti korektne predloge. Takšne norosti in toliko laži z njene strani pa nisem pričakoval,” je za STA dejal poslanec DeSUS in nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar, ki predloga zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju ni prejel.
Ministrica je takrat interpelacijo na presenečenje mnogih uspešno prestala, a dejstvo ostaja, da z njenim delom niso zadovoljni niti člani njene lastne stranke, pa čeprav so jo v kritičnih trenutkih vseeno podprli. Navsezadnje vrana vrani le ne izkljuva oči.
I. Š.