Zloglasni nekdanji direktor bosanske obveščevalne službe v priporu; ga je tja spravil Snežič?

Datum:

Davčni svetovalec in lobist ddr. Rok Snežič je kazensko ovadil nekdanjega direktorja bosanske obveščevalne službe Osmana Mehmedagića, ki se ga omenja kot tvorca afere in konstrukta o Janezu Janši kot avtorju “non-paperja”. Slednji mu očita ukvarjanje z več vrstami organiziranega kriminala. “S svojimi muslimanskimi skrajneži se ukvarjajo z narkotiki, ki jih v EU uvažajo iz držav, ki jih držijo talibani in ISIS. V BiH se ukvarja z izsiljevanjem ljudi, predvsem katoličanov in pravoslavcev”.

Ne dolgo nazaj so bosanski mediji poročali, da je bil nekdanji direktor bosanske obveščevalne službe Osman Mehmedagić – Osmica aretiran in da mu je bil odrejen pripor. Medij Prava je uspel pridobiti dokumentacijo, potem ko je ta na bosansko tožilstvo, Interpol in Europol naslovil več kazenskih ovadb zoper Mehmedagića.

Foto: posnetek zaslona Dnevni avaz

Iz kazenske ovadbe, ki jo je Snežič podal na Republiško javno tožilstvo Republike Srbske, izhaja, da ta osumljencu (Mehmedagiću) očita, ker je 31. decembra 2020 podpisal akt, v katerem navaja, da njegova prisotnost v BiH predstavlja grožnjo javnemu redu in varnosti BiH. “Ta akt je Ministrstvu za varnost poslala Služba za zadeve s tujci, ki je ravnala v skladu s 4. čl. 2 navodila o evidenci določenih tujcev in posredovane podatke vpisala v evidenco ROS. Enega od splošnih pogojev za vstop tujca v BiH predpisuje 19. čl., odst. 3. g zakona o tujcih, ki pravi, “da ne obstajajo drugi razlogi razen tistih iz točk e in f tega odstavka, zaradi katerih bi njegova prisotnost predstavljala grožnjo varnosti BiH….” S tem je po njegovih besedah osumljeni storil kaznivo dejanje kršitve enakopravnosti državljanov, “ker je na podlagi razlike v veri, politični, narodni in etični pripadnosti odrekal in omejeval z ustavo določeno svobodo in pravico človeka ter odrekal etično pripadnost in omejil z ustavo in ratificirano mednarodno pogodbo določeno svobodo in pravico človeka“.

“Sem državljan Slovenije, katoličan, moji otroci pa so Srbi in pravoslavci. Osumljenec je musliman in tesen prijatelj muslimanskega voditelja Bakirja Izetbegovića. Tudi zaradi moje politične angažiranosti (ker sem osebni prijatelj bivšega predsednika vlade Slovenije in EU Janeza Janše, ki ga muslimani v BiH obtožujejo za non-papers dokument, ki domnevno podpira odcepitev Republike Srbske od BiH), je osumljenec zlorabil položaj in poslal pisno dokumentacijo Centru za tujce,” je med drugim zatrdil in dodal, da je osumljeni izjavil, da predstavlja grožnjo varnosti BiH in da bi ga bi bilo treba vključiti v ROS in s tem dejanjem prepovedati vstop v BiH. “S tem dejanjem je grobo kršil Evropsko konvencijo o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ki je neposredno implementirana v Ustavo Republike Srbske.”

Kot je med drugim izpostavil Snežič, 8. e člen konvencije določa, da ima vsakdo pravico do stikov z družino (pravica do družinskega življenja), razen če je bil v državi obsojen zaradi kaznivega dejanja, in da se mu lahko prepove vstop v državo le, če je pravnomočno obsojen. “Zoper mene v Bosni in Hercegovini nikoli ni bil voden noben kazenski postopek, niti nisem bil nikoli obsojen v Bosni in Hercegovini. Prav tako kot dokaz o tem v spis prilagam Potrdilo Temeljnega sodišča v Banjaluki, da se proti meni ne vodi kazenski postopek in dokazilo o moji kazenski evidenci Ministrstva za pravosodje Republike Slovenije.”

“S tem, da moji otroci, ki so državljani in rezidenti Republike Srbske, dve leti ne morejo videti svojega očeta v svoji državi, in sicer zaradi muslimana, ki je njihovemu očetu brez pravno utemeljenega razloga prepovedal vstop v BiH”, je izpostavil in podal prepričanje, da je osumljeni to storil zaradi svoje politične in nacionalne angažiranosti ter osebne kaprice. Ko je ta po njegovih besedah kršil Evropsko konvencijo o varstvu človekovih pravic, je kršil tudi Ustavo Republike Srbske kot Ustavo Bosne in Hercegovine in s tem storil kaznivo dejanje iz 131. odstavka KZ RS. “Prav tako je storil kaznivo dejanje zlorabe brez pravnomočnih dokazov, brez moje pravnomočne obsodbe v Bosni in Hercegovini ali kjerkoli v svetu.”

Foto: posnetek zaslona YouTube Al Jazeera Balkans

Prodajal naj bi tudi tajne podatke
Iz vsebine elektronskega pisma, ki ga je Snežič med drugim naslovil na ameriško veleposlaništvo v BIH in Europol, je razvidno, da je uspel pridobiti zaupne podatke o Osmici, ki se po njegovih besedah ukvarja z več vrstami organiziranega kriminala. “S svojimi muslimanskimi skrajneži se ukvarjajo z narkotiki, ki jih v EU uvažajo iz držav, ki jih držijo talibani in ISIS. V BiH se ukvarja z izsiljevanjem ljudi, predvsem katoličanov in pravoslavcev.” Po njegovih besedah slednji tudi prodaja tajne podatke, do katerih ima dostop kot nekdanji direktor Osi.

“Njegovo premoženje predstavlja veliko več kot njegova zaslužena plača. Denar in zlato hrani v sefih svojih prijateljev. Deluje tudi prek kriptovalut. Amerika ga je že uvrstila na črno listo zaradi kriminalnih in teoretičnih dejavnosti. Pozivam vas, da pretehtate vse informacije, ki sem vam jih posredoval in sem jih prejel od svojih virov, ter sprožite postopek proti Mehmedagiću in po svojih najboljših močeh pridobite materialne dokaze. To pismo štejte kot prijavo suma več kaznivih dejanj in izvora premoženja g. Mehmedagića”, je izpostavil in dodal, da naj ta dokaže, od kod mu vse premoženje.

Znašel se je na črni listi State Departmenta
Ker je Snežič s kazenskimi ovadbami seznanil tudi ameriško veleposlaništvo v BIH, je povsem mogoče, da so Snežičeve prijave predstavljale povod za to, da se je Osmica znašel na črni listi ameriškega State Departmenta. Spomnimo. Kot je pojasnil ameriški podsekretar za terorizem in finančno obveščevalno službo Brian E. Nelson, Osman Mehmedagić “Osmica” spada med posameznike, ki predstavljajo grožnjo regionalni stabilnosti, institucionalnemu zaupanju in težnjam tistih, ki si prizadevajo za demokratično upravljanje na Zahodnem Balkanu. “Združene države Amerike bodo še naprej ciljale na tiste, ki ohranjajo korupcijo in spodkopavajo povojne sporazume in institucije, vzpostavljene kot del težko pridobljenega Daytonskega mirovnega sporazuma.”

Državljan Bosne in Hercegovine je po Nelsonovih besedah v uradni vlogi generalnega direktorja Obveščevalno-varnostne agencije BiH zlorabil državno telekomunikacijsko podjetje v korist Stranke demokratične akcije (SDA), ki je ena največjih političnih strank v BiH. Mehmedagić je uporabil državno telekomunikacijsko podjetje BH Telecom za zbiranje mobilnih podatkov o politikih BiH, ki niso povezani s SDA. Naročil pa je tudi posamezniku, naj spremlja enega od vladnih uradnikov, poroča U.S. Department of the Treasury.

Ime Osman Mehmedagić se je pri nas začelo pojavljati v zvezi z bošnjaškim raziskovalnim novinarjem Avdom Avdićem. Kot navaja Prava, je ta predstavljal gonilno silo o Snežičevih bosanskih poslih za slovenske osrednje medije, ki so potem spet pisali “šokatne” članke o Snežiču. Snežič se je zaradi Avdićevih člankov odločil, da ga toži. Ko sta se po koncu sojenja pred kamero 24ur/Svet na Kanalu A soočila Snežič in Avdić, in je Snežič Avdiću dejal, da je Martin Krpan, ki je Slovence obvaroval pred muslimani, je v zrak skočilo bosansko veleposlaništvo v Ljubljani, ki je zahtevalo diplomatske in druge sankcije zoper Snežiča. Bosansko veleposlaništvo v Ljubljani mediju Prava sicer že dlje časa ne odgovarja na njihova novinarska vprašanja, zakaj ne dopustijo Snežiču videti njegovih mladoletnih otrok v predelu Republike Srpske v BiH. Kot je dejal Snežič, “je sedanje vodstvo bosanske ambasade v Ljubljani izrazito usmerjeno protisrbsko in deluje predvsem v interesu muslimanskih-hercegovskih političnih veljakov v BiH”. Prav tako pa je tudi izpostavil, “da bi lahko bil eden izmed Avdićevih virov krog akterjev blizu Osmice”.

S. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Ukrajinsko finančno ministrstvo: Imamo sredstva za vojno do sredine leta 2025

Ukrajina ima dovolj finančnih sredstev in orožja, da se...

Kirbiš Rojsova odgovarja na sprenevedanja ministra Boštjančiča v zvezi s kohezijo

Finančni minister Klemen Boštjančič je v Bruslju pred sejo...

Kje so prioritete vlade? Slovenija subvencionira v Črni gori, domačim projektom pa zmanjkuje sredstev

Vlada Roberta Goloba je nedavno potrdila projekt subvencioniranja električnih...