[Protest] Župan Središča ob Dravi: vlada za azilni dom nima našega soglasja!

Datum:

“Za okolje, v katerem živimo, bi postavitev azilnega doma pomenila nezaželene posledice na naše življenje, na družbeno in gospodarsko dinamiko,” je bil jasen župan Središča ob Dravi Toni Jelovica, ki je na seji treh občin posebej izpostavil, da vlada za ustanovitev azilnega doma ni prejela soglasja lokalne skupnosti. 

Vlada Roberta Goloba še vedno ne sliši državljanov, zato vztraja pri ureditvi migrantskih centrov na Obrežju in v Središču ob Dravi. Temu se odločno upirajo lokalni prebivalci, ki so siti težav in nelagodja, ki jih nezakonite migracije povzročajo. Obenem se zadevo skuša javnosti predstaviti kot neizogibno, vse za to, da bi se oblasti s problematiko ne bi bilo treba resnično spoprijeti. Danes je zato v Središču ob Dravi potekala skupna izredna seja občinskih svetov Ormoža, Središča ob Dravi in Svetega Tomaža.

Pod točko dve so obravnavali sprejem stališč občin do namere vlade RS v zadevi organiziranja začasne izpostave azilnega doma v Središču ob Dravi. V nadaljevanju je spregovoril župan Središča ob Dravi Toni Jelovica, ki je podal uvodno kronološko predstavitev dogajanja v zadevi. Še pred tem je spomnil, da so bila v DZ zastavljena poslanska vprašanja na temo azilantskega doma (1. 2. 2024, odgovor pa je bil podan šele 27. 2. 2024). Vprašanja so se glasila: 1. Na katerih lokacijah se predvidevajo te nastanitvene kapacitete (Odgovor vlade: postopek je še v teku, zato Vlada RS ne more podati informacij, dokler postopek ne bo zaključen).

2. Ali so bile o teh postopkih seznanjene lokalne skupnosti, kjer so predvidene letne nastanitvene kapacitete in ali omenjeni z namestitvami soglašajo? (Odgovor vlade: postopek je še v teku, zato Vlada RS ne more podati informacij, dokler postopek ne bo zaključen). 29. 2. 2024 pa se je po županovih besedah zgodilo, da je Vlada na svoji 93. redni seji sprejela sklep, da na območju bivših mejnih prehodov Obrežje in Središče ob Dravi organizira izpostavo azilnega doma. Uradno je bil župan glede vladne odločitve obveščen šele 1. 3. 2024, v ponedeljek zvečer, 4. 3. 2024, pa je sprejel tudi sklep vlade.

Vlada za azilni dom nima občinskega soglasja
Jelovica: “O nameri vlade nismo bili seznanjeni pred sprejetjem sklepa vlade, čemur ostro nasprotujem kot župan, občan in starš otrok.” Kot je še dejal, med vikendom ni dobil nobenih odgovorov. Je pa tekom vikenda prejel številne klice občanov in širše okolice. Ljudje so izražali globoko zaskrbljenost in nasprotovanje tej pobudi. Župan: “Za okolje, v katerem živimo, bi postavitev azilnega doma pomenila nezaželene posledice na naše življenje, družbeno in gospodarsko dinamiko.” Spomnil je, da je bilo iz medijev mogoče razbrati, da so v drugih občinah takšne kapacitete zavrnili, zato se je oblast odločila za Središče ob Dravi.

Izredna seja treh občin zaradi načrtovane vladne ustanovitve migrantskega centra (Foto: Nova24TV)

Oblast jih ima za drugorazredne državljane
V tej luži župan Jelovica meni, da so obravnavani kot drugorazredni državljani in da je vlada sprejela sklep brez predhodnega soglasja lokalne skupnosti. Poudaril je še, da so obmejna občina, ki se z migrantsko problematiko srečuje že nekaj let. Obenem gre za manjšo in manj razvito občino z okoli 1900 prebivalci, katere občinske meje se deloma stikajo z Republiko Hrvaško, od koder prihajajo migranti. Proti umestitvi azilnega doma imajo več tehtnih razlogov. Prvi je ta, da se država z občinskim vodstvom pred sprejetjem ni posvetovala. Predlogi občinskih oblasti bi namreč vladi lahko pomagali, hkrati pa bi se izognili ostri reakciji domačinov. Center bi bil umeščen ob “zelo prometni in slabi cesti”, kar bi pomenilo veliko tveganje za prometno varnost.

Vnovič naj se vzpostavi schengenska meja!
Prav tako lokacija ni predvidena (po prostorskih načrtih) za postavitev bivalnih enot, sama lokacija pa je neprimerna za postavitev azilnega doma. Za občino z majhnim številom prebivalcev bi takšen dom pomenil precejšnjo obremenitev, predvsem pa nelagodje vseh občanov in staršev otrok. “Obstaja možnosti incidentov nad lokalnim prebivalstvom. Ljudje iz centra bi se lahko prosto gibali, zato je veliko strahu pri starših šoloobveznih otrok in starejših občanov ter vseh občanov v širši okolici,” je v nadaljevanju poudaril župan. Dodal je še, da se z izbiro lokacije ne strinjajo tudi številne organizacije. V občini razumejo obveznost države, povezano z mednarodnim humanitarnim pravom.

Središče ob Dravi, 17. oktobra 2015 so ilegalce pripeljali z vlakom iz Tovarnika in jih z avtobusi odpeljali v zbirne centre. (Foto: Bobo)

Vendar pa občani menijo, da so v Sloveniji številni primernejši kraji za namestitev migrantov, kjer njihova začasna namestitev ne bi povzročala toliko tveganj kot za občane Središča ob Dravi. Zato je občinski svet na 9. redni seji sprejel več sklepov. Občinski svet upošteva mnenje prebivalcev lokalne skupnosti ter poziva vlado RS h preklicu sprejetega sklepa, sprejetega na 93. redni seji Vlade RS. Prav tako občinski svet vlado poziva, da se predhodno opravijo dodatne analize in posvetovanja z lokalnimi prebivalci, strokovnjaki za področje varnosti, socialnih in ekonomskih vplivov ter ponovno preuči lokacija postavitve azilnega doma, preden se sprejme kakršna koli končna odločitev glede njegove postavitve.

Azilni dom prinaša tudi gospodarsko škodo
Občinski svet je hkrati naročil županu, da s pisnim obvestilom nemudoma obvesti vlado RS s tem sklepom in pozivom, da se upošteva načelo transparentnosti in sodelovanja vlade pri obravnavi tovrstnih vprašanj, ki neposredno vplivajo na življenje in dobrobit lokalnih prebivalcev. Obenem vlado pozivajo k vnovični vzpostavitvi schengenske meje za zagotovitev večje varnosti in boljšega nadzora migracijskih tokov. Lokalna skupnost izraža globoko nestrinjanje z vladno odločitvijo. Prepričani so, da bi postavitev doma povečala tveganja s področja varnosti in okrepila nasilje na območju, zadeva pa bi povzročila tudi gospodarsko škodo.

Seja treh občin o postavitvi azilnega doma v Središču ob Dravi (Foto: Nova24TV)

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Ko smo glasovali za samostojnost in demokracijo, smo glasovali tudi za kapitalizem

Ni novost, da želi Mladina s svojim senzacionalizmom vzbuditi...

[Video] Policija končno razgnala hamasovske skrajneže na univerzi Columbia

Končno se je zgodilo. Veliko število policistov newyorške policije...

Na “dan dela” velja spomniti, da so se slovenski sindikati borili za nižje plače

Danes je prvi maj, tradicionalni praznik dela, ki sicer...