Bo Tanja Fajon obžalovala na smrt obsojenega iranskega raperja?

Datum:

Iransko revolucionarno sodišče v Isfahanu je na smrt obsodilo kritičnega raperja Toomaja Salehija. Ta ni zagrešil ničesar drugega, kot da je v svojih pesmih izražal kritična stališča do režima. 

                   

Salehija so aretirali oktobra 2022 zaradi njegovih izjav v podporo protestom, ki so zajeli državo po smrti 22-letne Mahse Amini. Spomnimo, umrla je v policijskem priporu, kjer se je znašla zaradi neprimernega nošenja “hidžaba”.

V umetnikovo podporo je v ZDA vzniknilo več shodov podpore, ki za razliko od teh, ki se odvijajo na ameriških univerzitetnih kampusih, nimajo prav nobenih iluzij o brutalni realnosti iranskega teokratskega režima.

Mednarodni mediji poročajo, da je Salehi trn v peti iranskih oblasti zaradi njegovih liberalnih stališč glede pravic žensk, življenja in gibanja za osvoboditev Irana.

Mučen, izpuščen, obsojen na smrt
Glede na poročila strokovnjakov Združenih narodov je bil Salehi obsojen na šest let in tri mesece zaporne kazni. Oblasti so ga novembra lansko leto izpustile iz ječe na podlagi tehnične napake v sodnem procesu. Salehi ni dolgo užival na prostosti. Kmalu so ga ponovno aretirali zaradi pesmi, v kateri je pričal o mučenju, ki mu je bil podvržen v zaporu. Med drugim je preživel 200 dni v samici, injecirali pa naj bi mu tudi odmerke adrenalina. Z njim naj bi redno fizično obračunavali.

Revolucionarno sodišče v Isfahanu mu je nato zaradi pesmi izreklo smrtno kazen.

Predsednica SD Tanja Fajon (Vir: Bobo)

Ironično – pesem, zaradi katere se je prvič znašel v zaporu, je bila poimenovana “Podganja luknja”, naslavljala pa je zahodne apologete iranskega režima, poroča Variety.

Bo Tanja Fajon žalovala za žrtvami ali krvniki?
Salehijeva usmrtitev, v kolikor se iranski režim zaradi pritiska javnosti ne bo premislil, bo le ena izmed mnogih. Samo v lanskem letu je bilo usmrčenih več kot 800 ljudi. Okrutno politično represijo so obsodili voditelji civiliziranih držav, ne pa tudi zunanja ministra Tanja Fajon. Se pa je le-ta oglasila ob smrti iranskega predsednika Ebrahima Raisija, ko je njegovim svojcem in Irancem izrekla sožalje. To je ponovila tudi po tem, ko jo je izraelski novinar soočil z dejanji Raisija oz. “teheranskega klavca”.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Fenomen Prebilič: Ali stari botri že tlakujejo pot “novemu obrazu”?

Ali se je na letošnjih evropskih volitvah že začel...

Evropsko sodišče: Evtanazija ni človekova pravica!

"Evropsko sodišče za človekove pravice: Medicinska zastrupitev bolnih in...

Ministrica do roka razdelila “hudičevo” malo računalnikov – Zgolj 666 od 10 tisoč

Ministrici za digitalizacijo zadeve uhajajo iz rok. Poziv za...

GZS opozarja vlado: zaradi stavke upravnih enot trpi gospodarstvo

Stavkovni val, ki se je razpasel po državi (vpričo...