Bo vlada v sveti bitki proti vsemu zasebnemu ukinila financiranje zasebnih vrtcev?

Datum:

Že dolgo vemo, da slovenska levica uspešno enači pojma javno in državno. Ko govori o javnih storitvah, pri tem ne misli na storitve, financirane iz fiskusa, ampak tiste, ki jih opravlja država sama. To velja tako za zdravstvo kot šolstvo. Bodo zaradi te zlobne igre zdaj zasebne vrtce plačevali starši sami, torej brez pomoči občin?

Kot poroča spletni portal N1, naj bi na spletu zakrožila informacija o tem, da ministrstvo za vzgojo in izobraževanje pripravlja ukinitev sofinanciranja zasebnih vrtcev. Spletno opozorilo pa starše, ki imajo svoje otroke v zasebnih vrtcih, poziva, naj se včlanijo v novonastalo iniciativo staršev otrok v zasebnih vrtcih, ki jo je ustanovil Gregor Bezenšek. Po njihovih trditvah ministrstvo za šolstvo načrtuje spremembe 34. člena Zakona o vrtcih in poseg v sofinanciranje vrtcev.

Na vprašanje portala ministrstvo za vzgojo in izobraževanje govoric ni ne potrdilo ne zanikalo, čeprav je bil odgovor dokaj pomenljiv in nakazuje, da imajo starši najbrž prav. V pisnem odgovoru so namreč na ministrstvu povedali, da se delovna skupina ukvarja s “preučitvijo ustreznosti sistema financiranja zasebnih vrtcev, ki nimajo pridobljene koncesije, so pa upravičeni do prejemanja sredstev za vsakega vključenega otroka iz občinskega proračuna v višini 85 odstotkov sredstev, ki bi jih občina zagotavljala, če bi bil otrok vključen v istovrstni program javnega vrtca.”

Z drugimi besedami – zasebnim vrtcem bi radi odvzeli javna sredstva, čeprav opravljajo povsem enako nalogo kot državni vrtci (oboji izvajajo javni program).

V iniciativi so sicer za isti portal povedali: “Načrtovane spremembe  potencialno predvidevajo celo črtanje 34. člena Zakona v celoti in s tem ukinitev sofinanciranja obiskovanja otrok v zasebnih vrtcih ter posledično ukinitev zasebnih vrtcev. Kot edina možnost sofinanciranja otrok v zasebnih vrtcih se predvideva podelitev koncesije zasebnemu vrtcu od občine, kar pa bi v praksi pomenilo absolutno moč in samovoljnost občin.”

Boj proti zasebni pobudi

Vlada, ki jo tiho vodi stranka Levica, se že skoraj dve leti bori za popolno podržavljanje in sabotažo zasebne podjetniške pobude. Hoteli so nagajati zdravnikom koncesionarjem, zasebnim klinikam in zasebnim zavarovalnicam – leve vlade že dolga leta ne želijo izpolniti ustavne odločbe, ki je financiranje zasebnih šol izenačila s financiranjem javnih (beri: državnih) šol (javni del šolskega programa bi morala pri obeh vrstah šol 100-odstotno financirati država).

Do predloga je bil kritičen predsednik SLS Marko Balažič: “To je izjemno škodljiv predlog in izključno za Jankovićevo željo po absolutni kontroli. Zato ker hoče imeti kontrolo nad financami, zaposlovanjem in ideologijo. Nič drugega. V mojih civilnodružbenih časih smo starši pripomogli, da sta vsaj dva taka predloga že padla. Ne gre za financiranje vrtcev, ampak storitve. Ali storitev izvaja zasebni, občinski ali državni vrtec, je popolnoma nepomembno. Že sedaj je otrok v zasebnem s subvencijo vreden le 85 odstotkov v odnosu do “državnega”, je prepričan.

Na ministrstvu se sprašujejo o smiselnosti financiranja zasebnih vrtcev, če so prostori v javnih vrtcih še vedno na voljo. S tem pa starše nekje med vrsticami silijo, naj otroke vpišejo v javni vrtec – tja, kjer jih vsako leto obišče boljševiški božiček z imenom Dedek mraz (ki izhaja iz ruske pravljice o Dedu Morozu in njegovi ženi Zimi Staruhi), kjer jim tovarišice pripovedujejo o partizanskih junaštvih in kjer jim pripovedujejo o tem, kako lepo smo se imeli v samoupravnem socializmu za razliko od grdega kapitalizma, ki ga živimo danes. Seveda ne smemo pozabiti, da so vrtci v Ljubljani vsi po vrsti “LGBT prijazni” (kar koli naj bi že to pomenilo, čeprav so konotacije dokaj pedofilske), zato bodo otroci v zasebnih vrtcih zamudili kak pomemben dogodek, kjer jim bo moški z žensko lasuljo in ličili razlagal, da je spol socialni konstrukt in da so lahko fantje punce in punce fantje.

Seveda je sofinanciranje (ki poteka pod patronatom občin) zanemarljiv strošek – manjši od stroška “pozabljenih” prenosnih računalnikov Emilije Stojmenove Duh, manjši od preplačane stavbe, ki jo je kupilo ministrstvo za pravosodje. Gre predvsem za ideološko debato. Zasebni vrtci ne proizvajajo socialistov, to je najbrž dilema, s katero se spopada ministrstvo.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Bi se “mirovnik” Kučan zavzel tudi za mir z nacistično Nemčijo?

"2. SV se je preselila za pogajalsko mizo, ko...

Večina Slovencev odločno proti migrantskim centrom

V zadnji javnomnenjski raziskavi agencije Parsifal so anketirance vprašali,...

Ukradeni otroci v SFRJ in mame, ki iščejo resnico

Komisija DZ RS za peticije je po slabem letu...

Največ denarja iz medijskega sklada za Odlazkove medije

Ministrstvo za kulturo je pod vodstvom Aste Vrečko iz...