Nov rop državljanov: Infekcijski oddelek UKC Maribor se je podražil za kar 51 milijonov

Datum:

V zadnjem obdobju se gradbeni projekti pod okriljem trenutne vlade skorajda eksponentno dražijo. Železniške postaje, popoplavne sanacije in drugi infrastrukturni projekti so se od priprave projektne dokumentacije do postopka zbiranja izvajalcev bistveno podražili. Med drugim se je razumljivo podražila tudi izgradnja oddelka za infekcijske bolnike v UKC Maribor, potem ko je financiranje iz evropskih sredstev prešlo na domači proračun.

Za izgradnjo oddelka za infekcijske bolnike je bilo sprva predvideno financiranje iz evropskih sredstev. Tako je bila investicija ocenjena na 54 milijonov evrov, ki bi jih Evropska unija pokrila v celoti. Vendar je finančno ministrstvo, ki ga vodi minister Boštjančič, projekt črtalo iz seznama projektov, financiranih iz evropskega načrta za okrevanje in razvoj. Uradni odgovor ministrstva je, da obstaja možnost, da bolnišnica ne bi bila zgrajena do leta 2026, kar bi ogrozilo evropska sredstva, ki se jih lahko črpa samo do konca leta, poroča Delo.

Tako se je projekt v samo sedmih mesecih podražil za dvakrat, kar pomeni, da bo kvadratni meter nove bolnišnice stal kar 5.728 evrov. Potreb v UKC za dodatne investicije pa je še veliko.

Finančni minister Klemen Boštjančič in premier Robert Golob

Ocenjena investicija gradnje infekcijskega oddelka se je tako iz 54 milijonov podražila na 105 milijonov, seveda po tem, ko je financiranje iz evropskih sredstev prešlo na domači proračun.

Ministrstvo za zdravje je vložilo vlogo za gradbeno dovoljenje že 20. julija lani, vendar ga do danes še ni dobilo. Urad za kakovost, nadzor in investicije v zdravstvu (UNKIZ) je namreč plačal potrebni komunalni prispevek šele v začetku tega leta. Po besedah ministrstva pa lahko pričakujejo gradbeno dovoljenje v tem mesecu. Kljub temu se je časovnica izgradnje zamaknila le za nekaj mesecev, od predvidene izgradnje jeseni 2026 do konca leta 2026. Glede na časovnico bi ministrstvo še vedno lahko črpalo evropska sredstva, vendar tega očitno niso pripravljeni storiti.

“Ni nadzora Bruslja, ni strahu pred pregonom”
Zakaj? Ministrstvo dvakratne podražitve zaenkrat še ni pojasnilo in jo bo tudi težko upravičilo. Se pa v zadnjem obdobju pojavljajo ugibanja, da trenutna vlada zaradi kartelnih dogovorov med gradbinci namerno ne črpa sredstev iz Evropske unije. EU namreč že tekom financiranja budno spremlja potek projekta in njegovih financ, ob sumu korupcije ali sumljivo visoki ceni projekta v primerjavi s podobnimi izgradnjami pa zahteva temeljito revizijo, kazni ob morebitnih nepravilnostih pa so izredno visoke. Ker pa je nadzor nad slovenskimi javnimi financami omejen in celo pristranski, lahko gradbinci s skupnimi dogovori pod mizo umetno napihnejo ceno investicije, ki bo bistveno preplačana.

Tudi bivši minister in priznani ekonomist Matej Lahovnik na omrežju X navaja, da če “ni nadzora Bruslja, ni strahu pred pregonom: dokler je bilo v načrtu, da bo klinika zgrajena iz EU sredstev, je bila cena 54 milijonov evrov, ker bo pa to financiral domači proračun, se je v sedmih mesecih podvojila na 105 milijonov evrov”.

T. R.

Sorodno

Zadnji prispevki

Je bruseljska elita ogrožena? Pred evropskimi volitvami preiskuje politično oglaševanje

Evropska komisija je danes sporočila, da je pred prihajajočimi...

Odprto pismo voditeljem države, parlamenta in vlade

"Prosim Vas, da v okviru svojih pristojnosti posvetite pozornost...

[Video] London: 36-letnik z mečem zabodel več ljudi in ranil policiste

V Londonu se je zgodil napad z mečem. 36-letni...

3,6-milijonski trik Svobode in Levice

Ocenjeni stroški skupne izvedbe volitev in treh referendumov znašajo...