Češka pospešeno razvija domačo vojaško industrijo

Datum:

Čehi so prepoznali moralno dolžnost in tržno nišo, saj intenzivno razvijajo domačo vojaško industrijo, ki je potrebna za razvoj varnosti v Evropi. Slovenska vojaška industrija pa je še vedno v povojih. 

Češka je ena tistih evropskih držav, ki je prepoznala pomen razvoja vojaške industrije zlasti v teh nemirnih, nepredvidljivih časih. Seveda gre tudi za tržno nišo. Po poročanju Remix News češka obrambna podjetja beležijo ogromne dobičke, kar spodbujajo prav rastoče napetosti širom Evrope. Rekordne prihodke je zabeležilo več proizvajalcev orožja.

Najboljše stranke podjetij pa so zaveznice v Natu in Ukrajina. K povečanju dohodkov čeških podjetij so poleg ukrajinskega konflikta pripomogli tudi konflikti po svetu. Colt CZ, holding za več znamk strelnega orožja, je lansko leto poročal o prihodkih v višini skoraj 590 milijonov evrov. Rast prodaje in dobička pa je bila ugotovljena tudi v češkoslovaški skupini (CSG) in Omnipolu.

Podcevni metalec granat 40×46 mm LV (Foto: Wikipedija)

Med proizvodi skupine Omnipol gre denimo izpostaviti radarje VERA, radijske postaje RF40 in letala Let L-410 Turbolet in Aero L-39NG. Zasluga za povečanje prihodkov in dobičkov gre tudi vse večji podpori iz domače in tuje obrambne industrije. Podobne obetavne informacije prihajajo tudi iz največjega češkega obrambnega podjetja CSG, kjer so lani poročali o znatnem povečanju prihodkov in dobička na medletni ravni zlasti na račun streliva velikega kalibra in nadzemne vojaške opreme, izdelke pa so večinoma prodajali v članice Nata in Ukrajino.

Tovarne gradijo tudi na Slovaškem in v Španiji
Podoben trend se pričakuje tudi v prihajajočih letih. Svoje tovarne gradijo tudi na Slovaškem in v Španiji. Skupina je leta 2022 celo skoraj podvojila svoj dobiček in je ustvarila 980 milijonov evrov prihodkov. Močno so lani zrasli tudi prihodki proizvajalca pištol Colt CZ. Vojna jim je prinesla 581 milijonov evrov prihodkov in 76 milijonov evrov čistega dobička, od tega nekaj na Madžarsko, ker Colt proizvaja tudi v Kiskunfélegyházi. Letos načrtuje širitev podjetja z nakupom podjetja za strelivo Sellier & Bellot.

Pehotno bojno vozilo CV90 MkIV (Foto: Wikipedija)

Orožarska skupina STV je specializirana predvsem za proizvodnjo streliva velikega kalibra, njeni dve tovarni na Češkem pa sta v zadnjih dveh letih podeseterili obseg proizvodnje. Največ izvažajo v Ukrajino, prejemajo pa tudi vladna naročila iz Evrope, ZDA in Češke. Lansko leto so ustvarili več kot 250 milijonov evrov prihodkov.

Letos pa želijo ustvariti celo 404 milijone evrov. Na češki izvoz je pozitivno vplivala tudi nedavna podpora Evropske komisije njihovim dejavnostim s področja proizvodnje streliva. Tudi Zeveta Bojkovice, znana po svojih ročnih granatah, se ne more pritoževati: leta 2023 jim je uspelo prodajo povečati za 30 odstotkov v primerjavi z letom prej.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Romi kamenjali gasilce, ki so gasili požar v njihovem naselju

Požari so v romskih naseljih pogosti. Tokrat je v...

Je parkirišče v Piranu res najdražje na svetu?

Na Facebooku je počilo. Uporabnik družabnega omrežja je delil...

23-letnik z izsiljevanjem od mladoletnic pridobival intimne fotografije in videoposnetke

Kriminalisti Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Celje so opravili...

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...