Vlada Roberta Goloba očitno kupuje goveje in svinjske zrezke za 0,99 evra na kilogram, prav tako piščančje fileje. Kilo kruha v Hoferju, Lidlu, Sparu in Merkatorju pa za 0,19 centov. Takšno tabelo cen so namreč objavili in se pohvalili, kako je njihove ideja o košarici živil uspešna, saj se cene nižajo v nedogled.
Vlada je objavila tabelo živil, kjer so prikazani podatki o cenah in odstotku znižanja oziroma zvišanja najcenejših izdelkov iz osnovne košarice 15 osnovnih skupin živil po posameznih trgovcih na dan prvega popisa (13. september 2022) in na dan zadnjega popisa (19. december 2023).
“Le kdo še verjame? Pojdite v kakšno trgovino kupce vprašat, kaj se je pocenilo …” se je odzval poslanec Tomaž Lisec. Sicer pa je objava precej razburila javnost, ki je vladi očitala, da osnovna košarica, ki jo vlada spremlja v trgovinah, ne obstaja. To, kar vlada počne, je žalitev zdrave pameti, saj bo po njihovih ocenah očitno čez mesec ali dva cena košarice negativna.
Žalitev za državljane je, da nas želi kljub temu, da so se cene izjemno zvišale, s svojimi posebnimi statističnimi prijemi prepričati, da so s tem dosegli znižanje cen živil. Čeprav vsi, ki kupujejo živila, vedo, da so takšne cene nemogoče ali so morda znižane zaradi roka uporabe.
So spet trgovce pred popisom cen poklicali in jim nakazali katere cene živil v čudežni Golobovi košarici bodo primerjali.@MKGP_RS pojdite raje sami v trgovino in se prepričajte, da to kar pišete so čiste bedarije, da ne napišem laži. https://t.co/yAgQW8digv
— Jelka Godec (@jelka_godec) December 22, 2023
Vlada Roberta Goloba pa je pred kratkim napovedala, bo državljane tudi v prihodnjem letu prepričevala, da je njihova košarica vedno cenejša. Poleg zgornje absurdne tabele je vlada še sporočila, da se je povprečna vrednost razširjene košarice 28 skupin živil ob zadnjem popisu letos z dne 19. decembra še znižala in je najnižja doslej. “Tokrat znaša 33,84 evra, kar je skoraj tri odstotke manj kot ob predhodnem popisu. Še bolj se je znižala povprečna vrednost osnovne košarice 15 skupin živil, namreč za skoraj deset odstotkov na 18,42 evra,” so zapisali. A s takšnim zavajanjem si sami sebi povzročajo škodo, saj so ljudje to že spregledali.
Nekdanji Twitter spregledal vladne propagandiste
Neutemeljeno bahanje pa so spregledali tudi uporabniki spleta. Na socialnem omrežju X so pod objavo Ministrstva za kmetijstvo, v kateri so primerjali cene živil, ustvaril “community note” oz. zabeležko spletne skupnosti, ki pravi naslednje: “Objava je zavajajoča. Izdelkov po teh cenah dejansko ni možno kupiti.”
A. G.