Golobove laži o 7 tisoč evrih plače so se še dodatno razblinile z razkritjem letnega poročila Gen-i

Datum:

Finance so povzele letno poročilo družbe Gen-i, ki razkriva, kakšna je bila v letu 2021 plača nekdanjega predsednika uprave družbe Roberta Goloba – manjkajo sicer še podatki o nagradi za lansko leto. Izračun je približen, saj s podatki o morebitnih olajšavah posameznikov ne razpolagajo. V slabih 11 mesecih so mu izplačali približno 476 tisoč evrov bruto – brez nagrade. To je precej več o zatrjevanih 7 tisoč evrih plače, kot je Golob vseskozi pojasnjeval javnosti.

Plača Roberta Goloba, ko je še bil na čelu uprave energetske družbe Gen-i, je v času volilne kampanje močno razburjala javnost – a zgodilo se ni nič. Marca smo poročali, da se je Golobova plača znašla pod drobnogledom policije. Kriminalistični inšpektor iz Sektorja kriminalistične policije PU Novo mesto Srečko Budič naj bi v predkazenskem postopku obravnaval ovadbo, ki je bila zoper Goloba in nadzorni odbor družbe GEN vložena zaradi suma storitve kaznivih dejanj – a epiloga ni bilo. Iz letnega poročila je izhajalo, da je Golob leta 2020 skupaj prejel 214.043 tisoč evrov neto, kar po naših izračunih nanese približno 540 tisoč evrov bruto. Prakso, da v letnem poročilu za predsednika uprave, torej Roberta Goloba, prikažejo le neto plačo, so v GEN-I uvedli pred petimi leti, ko so plače in nagrade njihovih uprav poskočile krepko čez omejitve, ki veljajo za podjetja v pretežno državni lasti, so pripomnili na Siolu ter spomnili na zatrjevanje družbe, češ da so bili zadnja leta zasebniki in da zaradi tega omejitve plač in nagrad, ki veljajo za državna podjetja, zanje niso veljale. Po odhodu Goloba so sicer spet postali podjetje v pretežni lasti države.

V letnem poročilu družbe naj bi se zdaj končno razkrilo, koliko je Golob zaslužil v letu 2021. Finance so povzele poročilo in poročale, da je aktualni predsednik vlade v slabih 11 mesecih (družbo je vodil do 17. novembra 2021) na račun prejel 200.692 evrov – kar pomeni, da je njegova mesečna plačala znašala nekaj več kot 18.200 evrov oziroma bruto približno 476 tisočakov. Ob izračunu morebitne olajšave niso bile upoštevane, tako da je izračun približen. Finance so še pojasnile, da je bila Golobova plača sestavljena iz 73 tisoč evrov fiksnega dela, 11 tisoč evrov je znašal variabilni del, še dobrih 105 tisoč evrov pa je znašala nagrada za uspešnost. Drugih prejemkov, kot so regres, jubilejna nagrada, bonitete, je bilo za približno 10 tisočakov. Številke so torej podobne tistim iz leta poprej, vendar pa je treba opozoriti, da manjkajo še podatki o nagradi. Golob je tudi pred volitvami ljudstvu namerno zamolčal svojo bajno nagrado, ki je sicer za 50 odstotkov višja od njegove letne plače.

Izplačilo nagrade naj bi bilo po neuradnjih podatkih vezano na potrditev letnega poročila na skupščini družbe. Skupščine, čeprav je bila že večkrat sklicana, pa lastniki še niso izpeljali. “Tudi jaz sem za lani glede na rezultate upravičen do rekordne nagrade. Kakšna bo, se danes še ne ve. To je odvisno od tistega, ki je to pogodbo z mano podpisal, in od skupščine, ki bo junija letos,” je januarja povedal Golob in dodal, da je Gen-i lani ustvaril 70 milijonov evrov čistega dobička, leto prej pa 15,4 milijona evrov. Takrat je tudi napovedal, da bo nagrado v celoti podaril humanitarnim organizacijam.

Član uprave GEN-I Igor Koprivnikar je lani dobil 162.215 evrov neto (približno 377 tisoč evrov bruto), Andrej Šajn 130.941 evrov neto (približno 297 tisoč evrov bruto). V upravi GEN-I je lani bil tudi Danijel Levičar, ki je hkrati na GEN energiji (nekaj več kot polovični lastnik GEN-I) opravljal funkcijo poslovnega direktorja, lani je tako prek poslovodne pogodbe prejel 24.311 evrov neto, še poročajo Finance, ki ob tem navajajo, da se uprava GEN-I  že pred potrditvijo nagrade za lani uvršča na vrh lestvice plač menedžerjev v energetiki.

Poznavalci so opozarjali, da bi za takšne rezultate Golob v tujini kazensko odgovarjal
Golob se zelo rad predstavlja za uspešnega menedžerja – pa je res? Številke ne govorijo njemu v prid, o tem smo že pisali. V letu 2017 je Gen-i imel za 2.445.697.694 evrov celoletnih prihodkov, čistega dobička pa je bilo 13.538.452 evrov. Preračunano je to le 0,55 odstotkov čistega donosa na letne prihodke. V letu 2018 so imeli 2.375.401.092 evrov in 12.963.418 evrov. To je le 0,5457 odstotka čistega donosa na celoletne prihodke. V letu 2019 so imeli celoletnega prihodka 2.230.860.200 evrov in 15.527.599 čistega dobička. To je le 0,696 odstotka čistega donosa. V letu 2020 so imeli 2.146.600.716 evrov in 14.660.230 evrov – torej le 0,6829 odstotka čistega donosa. Za leto 2021 je Golob že prej večkrat javno povedal, so imeli več kot 3,5 milijarde evra letnega prometa in čistega dobička 71 milijonov evrov. To je le 2,028 odstotka čistega donosa glede na letni promet. Gen-i bi moral imeti donosnost vsaj na ravni nemške družbe RWE, so opozorili strokovnjaki.

Sara Kovač

Sorodno

Zadnji prispevki

Janša: Levica svoje namene skriva kot kača noge

"Levica zato svoje namene skriva kot kača noge. Zavija...

Dr. Rupel: Naš bistveni problem so šole, v katerih prevladujejo “protidejanski” nauki

"Naš bistveni problem so šole, v katerih prevladujejo "protidejanski"...

Prejeli smo: Je Švica v nas prepoznala “drugo Švico”?

Intervju s predsednikom vlade Robertom Golobom v sobotni prilogi...

[Video] Kako so na ZDF skrajne islamiste prekrstili v skrajne desničarje

Nemška državna televizija ZDF je popravila lažno poročanje o...