V zadnjem času poročamo o perečem področju kolektivnih organizacij za upravljanje avtorskih pravic, zlasti o tem, kako organizacije izkorišča za lastne (dobičkonosne) interese. Tokrat se bomo posvetili podjetju IPF k.o. V nadaljevanju bomo razkrili, kako ta kolektivna organizacija sodeluje pri uničevanju manjših neodvisnih radijskih postaj.
To nam je zaupal neimenovan poznavalec področja: “V tem trenutku je aktualen nov sporazum, ki ga forsira Zavod IPF prek Sveta za avtorsko pravo, in je ubijajoč za vse majhne neodvisne radie. Za njim najverjetneje stojita Leo Oblak in Martin Odlazek.” Oblak se tudi javno izpostavlja. Gre za zelo umazano igro. IPF je preko skorumpiranega Sveta za avtorsko pravo, kjer ima nastavljene svoje člane, in kot kaže ob pomoči nekaterih velikih radijcev, “sforsiral” Odločbo Sveta za avtorsko pravo, ki jo želi ravno sedaj uveljaviti kot kolektiven sporazum, za kar pa niti Svet za avtorsko pravo niti IPF nimata zadostne zakonske podlage.
A če mu bo uspelo prepričati v podpis takšne škodljive pogodbe večino radijskih postaj, potem bo to postal nov sporazum, ki bo ubil preostanek neodvisnih radijskih postaj, saj jih bo finančno izčrpal z ubijajočo administracijo, stroški revizorjev in enormnimi pogodbenimi kaznimi 37.000 evrov na mesec. Zato ne preseneča, da se je v tej zadevi osebno angažiral tudi eden izmed radijskih mogotcev, kot boste videli iz dopisa, ki ga pošilja naokoli (govora je o Oblaku). Za razumevanje celotne zadeve je pomembno vedeti naslednje: Svet za avtorsko pravo ima po veljavni zakonodaji zgolj omejene pristojnosti. Tako ima pristojnosti za določanje primernosti tarife.
Odloča lahko tudi o drugih spornih vprašanjih v zvezi s sklenitvijo skupnega sporazuma. Nima pa Svet pristojnosti določati, kako naj bo skupni sporazum videti. “Svet sicer lahko odloča tudi o katerem izmed ostalih spornih vprašanj v zvezi s skupnim sporazumom, da pa bi Svet kar določil, kako naj bo videti skupni sporazum kot celota, pa najverjetneje za to nima zakonskih pristojnosti.” Do veljavnega skupnega Sporazuma med kolektivno organizacijo in uporabniki varovanih del se lahko pride na več načinov. Običajno so to pogajanja med kolektivno organizacijo in uporabniki varovanih del (radijske postaje), če tak sporazum potrdi več kot 50 % radijskih postaj oziroma izdajateljev.
To pa ne gre. Skupni sporazum namreč pomeni, da se dva skupaj glede nečesa sporazumeta. Midva sva se z ženo skupaj odločila, da se bova poročila. Nismo v Albaniji, kjer se otrokom že pri rojstvu določi, s kom se bo kdo poročil. Oni so prekoračili pooblastila in določali skupni sporazum. In če bi IPF vključil sporazum, ki smo ga mi že podpisali leta 2006 in bi ga SAP spet avtorsko obravnaval, bi to bilo primerno in bi ga zatem potrdil, razveljavil ali pa spremenil. To bi bilo v redu. Ampak IPF je vključil njihov predlog sporazuma – način in pogoje uporabe avtorskih del. Tarifo so recimo postavili kar na cenik Vala 202. Nikjer ne piše, da lahko SAP določi skupni sporazum. Deležniki tega sporazuma pa so večina uporabnikov radijskih postaj Slovenije oziroma večina komercialnih postaj Slovenije.
Domen Mezeg