Tovarišija jih ima za predpražnik; iz koalicije ne upajo, ker so ujetniki samega sebe

Datum:

Socialni demokrati so se na včerajšnji konferenci sprejeli več ključnih odločitev. Vodstvo stranke zaradi afere “podrtija” ne namerava odstopiti, stranka zaenkrat ostaja v koaliciji kljub opozorilom, da je glavne protagoniste afere najti znotraj vrst koalicije. O prihodnosti stranke in odnosu, ki ga ima do te t. i. “stara garda”, smo govorili s političnim komentatorjem in nekdanjim vidnim članom SD Aljušem Pertinačem.

“Včeraj se ni zgodilo nič takega, kar bi napovedovalo obrat v njihovem obnašanju ali javnomnenjski podpori. S tem, ko so napovedali volilni kongres v aprilu, so po eni strani odložili reševanje problema, po drugi strani pa zagotovili, da bo usoda stranke še naprej (vse do 13. aprila) ostala prva novica v medijih,” je včerajšnji potek dogodkov komentiral Aljuš Pertinač.

Stranka z nastankom afere ni izgubila samo kredibilnosti in zaupanja javnosti, temveč tudi efektivno vodstvo. Klemna Žiberta je nadomestil Matevž Frangež, a ne bo sam. Pri strateških odločitvah bosta sodelovala še minister Aleksander Jevšek in poslanka Meira Hot. To bi lahko nakazovalo popolno porušenje zaupanja v stranki, zakaj bi sicer morali sprejemati večje odločitve skupaj? A Pertinač opozarja na nekaj drugega, delovanje in življenje stranke je očitno celotnemu vodstvu postransko opravilo.

Za glavnega tajnika, torej prvega operativca stranke, so imenovali Frangeža, ki si te funkcije ni želel in bo hkrati ostal državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo. “Ko sem bil sam državni sekretar, si ne bi predstavljal, da bi bil še hkrati glavni tajnik. To je nemogoče, da so dali sedaj na to mesto tri, torej zraven še ministra in poslanko. Videti je, kot da so v prisilni poravnavi in je bila imenovana stečajna poravnava,” ocenjuje Pertinač.

Za povrh vsega predsednica stranke ostaja Tanja Fajon, ki je hkrati ministrica za zunanje zadeve. Socialni demokrati tako ostajajo sredi politične krize brez efektivnega vodstva, ki pa ni sposobno reagirati politično, temveč zgolj skozi prizmo samih sebe. “Predsednica stranke razlaga, da se stranka ni znašla v krizi zaradi nje, kar je nesmisel. Vsaka politična stranka, ki je v krizi, je odgovornost predsednika stranke. Čigava pa bo?” se sprašuje.

Na vprašanje, ali bodo omenjene kadrovske imele učinek, ki si ga želijo v stranki SD, odgovarja: “Zaradi te odločitve bodo imeli še manj kredibilnosti. Če se doslej niso uspeli usklajevati, ko je bil glavni tajnik samo ena oseba, se bodo sedaj še težje, če jih bo še več.” 

Politolog, televizijski voditelj in komentator Aljuš Pertinač. Iz SD je izstopil, ko je stranko vodil Dejan Židan.

 “Neumno je, da stranka sama govori, da si mora povrniti kredibilnost. Saj so se sami pripeljali v položaj, kjer načenjajo vprašanje kredibilnosti.”

Zakaj stranka ne izstopi iz koalicije?
Po včerajšnji konferenci stranke pa se zastavlja tudi vprašanje, zakaj Socialni demokrati še vedno vztrajajo v koaliciji. Okoliščine afere kažejo, da so nekateri ključni akterji afere izvirali iz koalicijskih vrst, natančneje iz Gibanja Svoboda. Pertinač pojasnjuje, da predsednik stranke vsaj tolerira napade na koalicijske partnerje, morda jih je celo sprožil. Vodstvo SD ima, meni naš sogovornik, razmeroma trivialne razloge za obstanek v koaliciji. Pove naslednje: “SD ne bo zapustila koalicije, ker jim je to nepredstavljivo. Kako se bodo ljudje, ki imajo službo, ker so v koaliciji, odločili, da bodo zapustili koalicijo. Tega ne bodo naredili. Tukaj so ujetniki samega sebe.”

Milan Kučan (levo) med pogovorom s Cirilom Ribičičem (desno). (Vir: Peter Koštrun/BOBO)

Tovarišija za njimi ne bo točila solz
Pertinača pa povprašamo, kakšno vlogo ima pri tej celotni zgodbi t. i. stara garda, člani stranke, kot sta denimo dr. Ciril Ribičič ali Milan Kučan. Pertinač pove odkrito: “Njihovi načrti s stranko so vedno enaki, to je, da jo imajo za predpražnik. Imajo jih zgolj zato, da vstopijo v koalicijo proti Janši.” 

“Če ne bodo več prišli v parlament po naslednjih volitvah, stara garda, kot jim pravite, ne bo za njimi točila solz, saj jih tudi nikoli ni podprla pred volitvami. Podprejo vedno stranko novih obrazov. Njim pa pripada častna oz. nečastna naloga, da sodelujejo v teh koalicijah,” trdi Pertinač.

Izpostavlja še, da se med afero noben od mnenjskih voditeljev levice oz. centrov moči ni oglasil in podprl stranke. “V vsem tem času nismo slišali nikogar od tovarišev, da bi se javno oglasil in podprl stranko, pozval predsednika vlade, da zamenja pravosodno ministrico. Kvečjemu obratno. Če bi po tem merili, kakšne načrte imajo z SD, bi lahko rekli, da jih nimajo in jih bodo pustili neslavno propasti,” opozarja.

Neobstoječi politični kapital ministrice
Ob koncu pogovora spregovorimo še o usodi ministrice. Ta se na mesto ministrice ni zavihtela zaradi lastnega političnega kapitala. Posledično ga tudi sedaj ne more pretvoriti v kakšno zgodbo in ga, kot pravi Pertinač, podariti komu drugemu. Kljub temu pa je iz zgodbe “izšla kot nekakšna zmagovalka, saj je ona še vedno na poziciji, s funkcij sestopajo v SD. Ona, ki je v tej zgodbi edina objektivno odgovorna, ostaja. Švarc Pipanova celo preiskuje, zakaj se je zgodilo, kar se je. To pa je še ena izmed bizarnih epizod slovenske politike”.

Žiga Korsika

Sorodno

Zadnji prispevki

[ODZIVI] Protikapitalistični protest je nova moda brezdelnežev, ki oponašajo delavce!

"Nikoli ne pozabimo. Protesti v času kovida niso bili...

[Video] Breznik: Evropska unija mora začeti delovati bolj strateško

Poslanec SDS in kandidat za evropskega poslanca Franc Breznik...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten v škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

To mrežo skrajne levice je potrebno zatreti že v kali

Venezuela uvaja zakon, ki bo levičarski vladi omogočil popolno...