S skupnimi močmi do priprave pedagoško-zgodovinskega projekta “Zbrali smo pogum” o osamosvojitvi Slovenije!

Datum:

V Parku vojaške zgodovine, Arhivu Republike Slovenije in Zavodu Republike Slovenije za šolstvo so združili moči in skupaj pripravili pedagoško zgodovinski projekt “Zbrali smo pogum”, s katerim želijo učencem in dijakom približati zgodovinsko temo osamosvajanja naše države. Vsebina pa bo na voljo vsem, ki si želijo o času osamosvojitve tudi želijo izvedeti kaj več o takratnem dogajanju.

Tridesetletnica samostojnosti naše države v primerjavi s sto ali celo več stoletno zgodovino večine držav v naši soseščini res ni veliko. A po drugi strani je bilo teh trideset let obdobje, ko smo se zaradi pestrega zgodovinskega dogajanja – vstop v Evropsko unijo, vključitev v zvezo NATO, pogosto pozabili ozreti nazaj in se spomniti na nastanek naše države, potek osamosvajanja, pa tudi vzroke zanj in njegove posledice. Posebej to velja za mlade, ki ob tempu današnjega življenja in globalizacijskih trendih pogosto pozabljajo, da so se nam pred vsega tridesetimi leti uresničile sanje in je Republika Slovenija postala samostojna država.

V Parku vojaške zgodovine, Arhivu Republike Slovenije in Zavodu Republike Slovenije za šolstvo so s tem namenom združili moči in skupaj pripravili pedagoško zgodovinski projekt, s katerim želijo učencem in dijakom približati  zgodovinsko temo osamosvajanja naše države, ki je v šolah velikokrat zanemarjena.

Foto: Park vojaške zgodovine Pivka

V okviru projekta pripravljajo spletno razstavo, tri krajše izobraževalne filme ter e-učno gradivo za šolarje in učitelje. Vse omenjeno se deli na tri sklope vezane na tri ključna obdobja iz zgodovine osamosvajanja, in sicer:  čas plebiscita za samostojno in neodvisno Slovenijo, obdobje osamosvajanja  s sprejetjem osamosvojitvenih aktov in razglasitve samostojnosti ter čas vojne za obrambo samostojnosti in suverenosti. Prvi del projekta bo dostopen že v decembru, saj bomo z njim 23. 12. 2020 na 30-letnico plebiscita,  na katerem se je velika večina Slovencev odločila za samostojno in neodvisno državo, začeli praznovanje jubilejnega leta.

Slovenski državljani so se množično odpravili na glasovanje na plebiscitu v letu 1990. Sedaj pri velikem številu slovenskih državljanov prevladuje miselnost volilne abstinence. (Foto: Arhiv Nova24tv)

V pomladnih mesecih leta 2021 bo pripravljen drugi del, v sklopu katerega bodo predstavljeni bistveni dogodki osamosvojitve Slovenije z vrhuncem 26. junija 1991, ko je bila v Ljubljani, na trgu pred stavbo takratne skupščine, razglašena samostojna država. Končno poglavje pa bo oris vojne za Slovenijo z odhodom zadnjega vojaka JLA iz Slovenije. Navedeno gradivo bo v celoti dostopno tukaj.

Foto: Zbrali smo pogum logo

Logotip projekta in z njim povezana grafična podoba razstave je sestavljen iz tridesetih lipovih listov razvrščenih v krogu. Lipov list je eden ključnih grafičnih simbolov obdobja osamosvajanja, simbol slovenstva in eden od elementov, ki so gradili našo nacionalno identiteto. Postavitev v krog, ki ga listi sklepajo nakazuje enotnost in demokratičnost, saj gre za enakomerno razporejene elemente orientirane okoli istega središča- cilja in retrospektivno- začetka. Koncentrična kompozicija deluje enotno, jasno in pogumno. Izbor barv v podobi spletne razstave pa se navezuje na barvno paleto komunikacijskih gradiv iz obdobja osamosvajanja.

Slovenija je zbrala pogum v času osamosvajanja
Celoten projekt je poimenovan “Zbrali smo pogum”. Jugoslavijo so konec osemdesetih let, ob brezupnem gospodarskem stanju in gromozanski inflaciji, pretresale nacionalne in družbene napetosti. Ob hkratnem sesutju sovjetskega komunističnega imperija se je pojavila enkratna zgodovinska priložnost. Kar smo v tistih dneh potrebovali je bil prav pogum – najprej posameznikov, ki se niso zbali stopiti naprej in za seboj potegniti celotnega naroda, ki se je z vero v boljšo prihodnost odločil za samostojno in neodvisno demokratično državo ter jo ubranil v vojni, ki je sledila. Rdeča nit celotnega projekta je zato pogum, ki smo ga pokazali v času osamosvajanja in dokazali v času zmagovite vojne.

Na spletni strani www.zbralismopogum.si bo tako že od ponedeljka 21.12. na voljo kratek igrano-dokumentarni film o plebiscitu, v katerem bo učence in dijake nagovoril tudi predsednik republike Borut Pahor. Ogled filma naj bi mladim, ki so v teh dneh zaradi pouka na daljavo prikovani za svoje elektronske naprave, predstavljal nekakšen uradni začetek jubilejnega leta in jih, ob izostanku šolskih proslav, uvedel v praznovanje 30-letnice samostojnosti.

Sara Rančigaj

Sorodno

Zadnji prispevki

Pobuda o ustanovitvi Poštne Banke Slovenija tudi v Mariboru

Poslanec Dejan Kaloh je podal poslansko pobudo za ponovno...

Nov poskus uničevanja edinega tradicionalnega opozicijskega medija v državi

Podjetje Nova obzorja, ki med drugim izdaja tednik Demokracija,...

Pirc Musarjeva in Čeferin zelo verjetno kršita zakon o odvetništvu

Ob medijskem napadu na Klemna Jakliča se je izkazalo,...

Nepravilna spomladanska košnja terja velik davek pri pokosu živali

Bližajo se spomladanska košnja ter druga opravila na poljih...