Naborništvo se vrača v Evropo, nekatere države so ga ponovno uvedle

Datum:

Baltske države, Grčija, Ciper, Avstrija, Finska, Švedska in Danska poznajo obvezno služenje vojaškega roka. Nemčija o vnovični uvedbi vojaškega roka še razmišlja. Obvezno služenje vojaškega roka poznajo tudi v Avstriji. 

                   

Več evropskih držav je vnovič uvedlo obvezno služenje vojaškega roka, nekateri evropski politiki pa so to obvezo vnovič razširili na celotni kontinent. Poklicne vojske po vsej celini so namreč podhranjene, kar priznava vse več evropskih držav. Potrebo po vnovični vzpostavitvi naborništva pa v zadnjem času niso izpostavili le voditelji EU, marveč tudi vodstvo nemške Krščansko-demokratske stranke (CDU). CDU je na strankarskem kongresu v začetku maja sprejela predlog, da bi morali mladi za določen čas obvezno služiti, bodisi v vojski bodisi na področju sociale, poroča Remix News.

Nemčija je naborništvo sicer odpravila leta 2011. Obenem bi uvedla tudi možnost služenja vojaškega roka za ženske. Po nemškem scenariju bi bil vojaški rok obvezen za vse 18-letnike. Švedski model mnogi vidijo kot zgled, saj se morajo vsi državljani nordijske države, tako moški kot ženske, prijaviti in hkrati izraziti svojo pripravljenost za služenje vojaškega roka. Na Švedskem pa je le majhen delež polnoletnih dejansko vpoklicanih v vojsko.

Natove sile. Vojaške vaje v Estoniji. (Foto: epa)

Danska za leto 2026 načrtuje začetek novačenja tudi žensk. Služenje vojaškega roka je sicer obvezno v sledečih državah: Ciper, Grčija, Avstrija, Litva, Latvija, Estonija, Finska, Švedska, Danska in Švedska. Latvija je bila zadnja država, ki je ponovno uvedla sistem, pri čemer so se morali vsi moški, stari med 18 in 27 let, leta 2023 znova prijaviti na 11-mesečno obvezno služenje, le 16 let po njegovi ukinitvi, medtem ko je služenje vojaškega roka za ženske prostovoljno. Na odločitev je vplivala ruska invazija v Ukrajini. Litva pa se je leta 2015 odločila za uvedbo obveznega služenja vojaškega roka. Gre tudi za odgovor na geopolitične razmere. Finska se je prav tako odločila za obvezno služenje.

Obvezni vojaški rok pozna tudi Avstrija
Od 18. leta starosti so lahko vpoklicani vsi moški, služenje vojaškega roka pa je obvezno do 30. leta. Zatem se Finci štejejo za rezerviste. V Grčiji je vojaški rok obvezen med 19. in 45. letom, običajno 9–12 mesecev, dolžina je odvisna od vrste sile, na Cipru pa je obvezen za starejše od 18 let. Na Danskem je vojaški rok podoben ukinjenemu madžarskemu sistemu, pri čemer morajo 18-letniki služiti 4–12 mesecev, kar se lahko nadomesti z družbenokoristnim delom. V Avstriji je leta 2013 na referendumu več kot 59 odstotkov prebivalcev glasovalo za naborništvo, pri čemer morajo vsi moški služiti vojaški rok, ki se lahko nadomesti tudi z delom v splošno korist, osem mesecev.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Danes: 53. Tabor slovenskih pevskih zborov v Šentvidu pri Stični

V Šentvidu pri Stični bo danes osrednja prireditev 53....

Černač: Slovenija je izgubila vso verodostojnost

Po medijskem razkritju zaušnice, ki jo je Evropska komisija...

[Video] Divji zahod: Kompilacija posnetkov, kako se je Vučić lotil volitev

Prejšnjo nedeljo so v Srbiji potekale lokalne volitve, na...