Helena Milinković, novinarka zunanjepolitične redakcije TV Slovenija in voditeljica stavk “jebeno več nas je”, je avtorica prispevkov, v katerih o izraelsko-palestinskem konfliktu vztrajno uporablja izraz “izraelska genocidna vojna v Gazi.” Takšno poimenovanje je izraz politične in ideološke pristranskosti, ki se ne bi smel pojavljati v novinarskih prispevkih, še posebej ne v javni RTV. Po odgovoru sodeč pa očitno na RTV-ju sploh ne razumejo pravnih odločitev mednarodnih sodišč, ali pa jih namerno napačno interpretirajo in s tem zavajajo javnost.
Ne pristojna sodišča, novinarka RTV določa, kdo izvaja genocid
Genocid je pravno opredeljen zločin, ki ga določa mednarodno pravo in o katerem odločajo pristojna sodišča, kot so Mednarodno kazensko sodišče (ICC) in Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ) in ne ideološka prepričanja Helene Milinković. Uporaba izraza “genocidna vojna” v novinarskem poročanju, zlasti v okviru vojaškega konflikta med Izraelom in Hamasom, ni dopustna brez ustrezne pravne podlage in je lahko razumljena kot vrednostna sodba, ki ni v skladu z novinarskimi standardi.
RTV Slovenija je na naše očitke, da Milinkovićeva zavaja javnost in krši novinarske standarde, odgovorila, da je novinarka v prispevku navajala tako sodbe Meddržavnega sodišča v Haagu ter postopke pred Mednarodnim kazenskim sodiščem kot tudi obsodbe številnih predstavnikov mednarodne skupnosti.
Meddržavno sodišče nikoli ni odločilo, da Izrael izvaja genocid
Vendar to ni res. Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ) ni nikoli izdalo končne sodbe o tem, da Izrael izvaja genocid. Sodišče je sprejelo začasne ukrepe za zaščito pravic Palestincev, vendar to ne pomeni, da je odločilo o obstoju genocida. Zato je uporaba izraza “genocidna vojna” vprašljiva in vodi do napačne interpretacije javnosti.
Dodatno težavo predstavlja to, da je izraelska vlada poudarila, da Hamas pogosto uporablja civiliste kot živi ščit, kar dodatno zaplete razpravo o tem, ali izraelske vojaške akcije v Gazi lahko sploh ustrezajo definiciji genocida, kot ga določa mednarodno pravo. Izraelski napadi so bili usmerjeni proti Hamasovim ciljem, ki so bili vpleteni v teroristične dejavnosti, kar je bistveno drugače od načrtnega in sistematičnega uničevanja narodne ali verske skupine.
Nevarnost politične pristranskosti v javnih medijih
RTV Slovenija kot javni medij nosi posebno odgovornost do svojih gledalcev. Njena dolžnost je zagotoviti uravnoteženo in nepristransko poročanje, ki temelji na preverjenih dejstvih, ne pa na osebnih ali političnih prepričanjih novinarjev, kar je že postala praksa. Kot novinarka zunanjepolitične redakcije bi morala Milinkovićeva biti še posebej pazljiva pri “kričanju” izrazov, ki imajo težke pravne in moralne posledice. A očitno ji gre to kričanje dobro od rok – spomnimo namreč, da naj bi bila ravno ona tista, ki je kričala na odstavljeno voditeljico Valentino Plaskan, ki ni ustrezala njihovim zavajanjem javnosti in je nato doživela zdravstveni kolaps. Več tukaj.
Zavajanje javnosti je njena praksa
Helena Milinković pa ima že prakso pri zavajanju javnosti. Spomnimo, da je kot predsednica koordinacij in stavkovnega odbora novinarskih sindikatov RTVS s svojimi govori presegla nivoje moralnih standardov in drugače misleče označila za pse. Več tukaj. Njeni izrazi pa so sedaj prestopili še višje in se je s svojim pristopom še bolj odmaknila od profesionalnih novinarskih standardov, kar lahko vodi v zavajanje javnosti.
Prikazovanje izraelskih vojaških akcij kot “genocidnih” brez ustrezne pravne podlage spodkopava verodostojnost RTV Slovenija kot javnega medija. Helena Milinković je s svojo uporabo izraza “izraelska genocidna vojna v Gazi” prestopila mejo profesionalnega in odgovornega novinarstva. RTV Slovenija bi morala kot javni servis zagotoviti, da se takšna pristranska in nepreverjena poročanja ne ponavljajo ter da njeni novinarji spoštujejo visoke standarde novinarske integritete.
A.G.