Da se, če se hoče – izpeljal je drago investicijo za trikrat nižjo ceno, kot jo je postavila Šarčeva vlada

Datum:

Ob vrtoglavih in nerazumnih zneskih za prenovo železniških postaj Jesenice in Nova Gorica se številni sprašujejo o (ne)razumnosti zneskov za prenovo in ali je to res optimalna ponudba glede na dejansko potrebo in ponudbo izvajalcev na trgu. O tem smo govorili z Marjanom Hribarjem, nekdanjim direktorjem JGZ Brdo, ki je iz ocenjene vrednosti 32 milijonov evrov, hotel Elegans Brdo prenovil za manj kot 11 milijonov evrov (brez DDV).

“Jaz sem imel občutek, da so bile obešene na projekt razne nerazumljivo drage lesene obloge čez cel hotel po dolgem in počez in podobno. Kot da bi nekdo hotel podražiti projekt, a to ni bilo potrebno. Takih neumnosti smo projekt očistili,”  je dejal Marjan Hribar, nekdanji direktor JGZ Brdo in aktualni župan Občine Šmarješke Toplice.

Sam se je izkazal s projektom prenove hotela Elegans Brdo, ki je bil prenovljen za precej manj, kot je bila njegova prvotna ocenjena investicijska vrednost, in meni, da bi se tudi prenovi železniških postaj Jesenice in Nova Gorica dalo izpeljati ceneje in bolj optimalno.

“Res je, da je bila projektantska ocena investicije za prenovo hotela Elegans Brdo 32 milijonov evrov, kar je bilo absolutno preveč za samo tisoč kvadratov. Ko me je takratni predsednik vlade, gospod Janez Janša, povabil k sodelovanju oz. naj ocenim te investicije, sem mu rekel, da to ne sme stati več kot 15 milijonov evrov,” je pojasnil Hribar, ki je nato prevzel izvedbo projekta prenove in postal direktor JGZ Brdo. Kot je dejal, so se lotili preprojektiranja, pri tem dobili še šest dodatnih sob, iz 117 na 123, lotili so se tudi pregleda zadev, vključenih v prenovo, in “čiščenja nepotrebnih stvari iz seznama”. “Jaz sem imel občutek, da so bile obešene na projekt razne nerazumljivo drage lesene obloge čez cel hotel po dolgem in počez in podobne stvari. Kot da bi nekdo hotel podražiti projekt, a to ni bilo potrebno. Takih neumnosti smo projekt očistili,” je pojasnil.

(Foto: Bobo)

Za manj denarja, brez enega samega aneksa
S tem so, kot je izpostavil, “pridobili dodatnih šest sob, delali maksimalno transparentno in na koncu uspeli narediti hotel za 10.420.000 evrov (brez DDV) brez enega aneksa, kar je bilo še mnogo nižje od tiste moje napovedane vsote, ki sem jo zagotavljal gospodu Janši,” je nadaljeval Hribar, in dodal, da težko komentira, kako delajo ostali.

Hribar, ki je trenutno župan Občine Šmarjeških Toplic, ima tudi pri svojem delu opravka z raznimi investicijami, zato je na tem področju precej izkušen, in poudarja “da nimajo tovrstnih težav, da bi cene morale iti z dvakratnikom projektantsko ocenjenih vrednosti”. V nadaljevanju smo ga prav na podlagi njegovih izkušenj vprašali, ali meni, da je bilo morda tudi v primeru prenove železniških postaj Jesenice in Nova Gorica potrebno projekt “očistiti” nepotrebno/nerazumno dragih stvari in jih nadomestiti s prav tako kakovostnimi, a cenejšimi storitvami/materiali.

Hribar: Treba se je vprašati, ali je to res nujno?
“S tem ko se za te velike investicije izvajalce izbira na portalu Evropske unije, je zagotovljena največja možna konkurenca – to je ena stvar – zato je naročnik vedno na varni strani. Po drugi strani pa se je treba vprašati, ali so vsi elementi v pro
jektu res nujni,” poudarja.

Hotel je pod Hribarjevim vodstvom za manj denarja dobil dodatne sobe. (Foto: Bobo)

Hribar: Možnost smo na razpisu dali vsakemu
Zaradi dejstva, da se je na razpis prijavil le eden ponudnik kot konzorcij, se vlada izgovarja, da je na vrtoglavo ceno pristala, ker drugega ni bilo. Hribar komentira: “Tam, kjer se s postopki javnega naročanja dobi samo enega ponudnika, se je treba vprašati, ali so bila merila morda namerno zastavljena, da se je lahko prijavil samo en konzorcij. Take stvari so meni lahko malo sporne,” poudarja Hribar in dodaja, da so oni na primeru projekta prenove hotela “res dali možnost vsakomur, ki je v življenju prenavljal vsaj en hotel, tako smo v prvi fazi dobili devet podjetij, ki je dvignilo dokumentacijo, na koncu smo dobili šest zelo dobrih ponudb in med njimi lahko dobili zelo ugodno ponudbo”, zaključuje Hribar.

Tanja Brkić

Sorodno

Zadnji prispevki

Na “dan dela” velja spomniti, da so se slovenski sindikati borili za nižje plače

Danes je prvi maj, tradicionalni praznik dela, ki sicer...

Podlo – bolj podlo – Mladina

Mladina se pogosto ukvarja s sovražnim govorom, hujskanjem in...

Golob je spet na počitnicah

Tina Gaber in njen partner Robert Golob sta na...