Nekdanji obrambni minister Hojs glede proruske politike pod vodstvom Erjavca opozarja: “Slovenija bo imela še bolj nekredibilen položaj znotraj zavezništva!”

Datum:

Medtem ko Slovenska vojska razpada, so se v sosednji Hrvaški odločili, da kupijo dvanajst rabljenih izraelskih vojaških letal F-16 barak. Za razliko od nas so se odločili, da sledijo številnim državam po svetu, ki so izgnale ruske diplomate, s čimer so pokazali simbolno solidarnost z Veliko Britanijo, ki se je za izgon odločila potem, ko so prišli do ugotovitve, da je odgovornost za zastrupitev ruskega dvojnega agenta Sergeja Skripala in njegove hčerke Julije na plečih Rusije. Vodenje takšne zunanje politike, ki je pravzaprav ni, torej proruske politike, bo predstavljalo velik udarec za kredibilnost Slovenije znotraj zavezništva, je opozoril nekdanji obrambni minister Aleš Hojs. 

Po besedah Hojsa bo s tem naš položaj znotraj zavezništva še bolj nekredibilen kot je sedaj. “Sedaj smo namreč imeli problem zaradi prenizkega financiranja, veliko kredibilnosti pa smo zgubili z zunanjo politiko, ki je pravzaprav ni in je proruska pod vodstvom zunanjega ministra Karla Erjavca. Gre za velik udarec za našo kredibilnost znotraj zavezništva. Glede na to, da se je zavezništvo odzvalo z izgonom dela ruske misije iz zavezništva, bo to dodatno omajalo naš ugled in zmanjšalo kredibilnost znotraj zavezništva.”

Na vprašanje, če bi morda poslabšanje varnostne situacije v naši državi lahko vplivalo na neupoštevanje načela kolektivne obrambe, ki jo zagotavlja 5. člen Severnoatlantskega sporazuma (oborožen napad na eno ali več pogodbenic /…/ šteje za napad na vse), je Hojs odgovoril, da  tako daleč stvari ne bodo šle. Slovenija ima po njegovih besedah geostrateško srečo, saj je obdana s sosednjimi državami, ki so kredibilne članice Nata in imajo verodostojnejšo in bolj usklajeno zunanjo politiko.

Glede na to, da je Slovenija majhen otoček južno od neuvrščene Avstrije in obdana s tremi resnimi kredibilnimi članicami Nata, v geostrateškem smislu ne moremo reči, da bi prišlo do odtegnitve vojaške pomoči v smislu aktivacije kolektivne obrambe. “Mislim, da se glede na našo majhnost ne bo zgodilo, da bi nas napadle sosednja Hrvaška, Italija ali Avstrija, bolj gre za to, da se nam s takim ravnanjem zmanjšuje zrušen in neverodostojen ugled, ki ga imamo v zavezništvu.”

Aleš Hojs v času, ko je bil minister za obrambo (Foto: STA)

Slovenija vseskozi v rednih stikih z ruskim političnim vrhom
V slovenski zunanji politiki vlada zaskrbljujoče stanje, glede na to, da je Erjavec v rednih stikih z ruskim političnim vrhom, zaradi česar izgublja legitimnost v EU in zvezi Nato. Vlada v odstopu ne upošteva želje slovenskega ljudstva, ki je na referendumu jasno zahtevalo zahodnoevropsko usmeritev države. Kljub temu, da je poslanec DeSUS-a Peter Vilfan v bran Erjavcu v preteklosti izrazil prepričanje, da slovenski zunanji minister Karel Erjavec uspešno opravlja svoje zadolžitve, in zavrnil očitke, da naj bi bil pri svojem delovanju preveč pasiven in premalo ameriško usmerjen, je dejstvo, da je Slovenija leta 2008 uživala velik ugled na mednarodnem političnem parketu, in z vidika koristi Slovenije je žalostno, da s to politiko ne nadaljuje. Konec koncev bodo slovenske volivke in volivci tisti, ki bodo na naslednjih volitvah odločali, v kakšne roke želijo dati državo, za katero so leta izgubljenih priložnosti.

N. Ž.

Sorodno

Zadnji prispevki

V Švici se zelo dobro zavedajo pomena finančnega opismenjevanja mladih

Mladi z dopolnjenim 15. letom starosti pridobijo delno poslovno...

Burno na razpravi o zakonu, s katerim želi SDS otroke zaščititi pred pedofilijo

Indoktrinacija LGBT je osrednji del trenutne koalicije, še posebej...

Biden ne bo prepovedal mentolovih cigaret, da ne bi užalil temnopoltih

Predsednik Joe Biden naj bi preklical načrt za prepoved...