Nezaslišano: Borčevskim organizacijam MORS namenja bogastvo, slovenskim osamosvojiteljem iz VSO pa drobiž in polena pod noge!

Datum:

V Sloveniji se soočamo s problemom nepreglednega in netransparentnega financiranja veteranskih organizacij, kljub opozarjanju na problem s strani največje opozicijske stranke SDS pa vlada Mira Cerarja že vseskozi zavrača vse očitke. Z zatiskanjem oči se tako privilegirancem ob koritu omogoča prirejanje pompoznih proslav in življenje na veliki nogi, medtem pa so društva, kot je Združenje za vrednote Slovenske osamosvojitve (VSO), zapostavljena, čeprav je VSO domoljubno in veteransko društvo, ki združuje državljane Republike Slovenije ter Slovence v zamejstvu in po svetu, ki imajo pozitiven odnos do svoje domovine in slovenske osamosvojitve. Nič drugače ni bilo na nedavnem javnem razpisu ministrstva za obrambo za sofinanciranje dejavnosti društev ali zvez, ki delujejo v javnem interesu na področju vojnih veteranov za leto 2018.

Združenje za vrednote Slovenske osamosvojitve (VSO) je v predpisanem roku kandidiralo na razpis obrambnega ministrstva, nato pa je ministrstvo združenje pozvalo, naj v predpisanem roku, do 11. januarja letos, dopolni vlogo. Združenje VSO je v predpisanem roku oddalo dopolnitev vloge, v kateri je je podalo podrobno obrazložitev posameznih elementov vloge, in pojasnilo, zakaj smatra, da je vloga tudi v tem delu v skladu s predpisanimi kriteriji. 29. januarja je namreč združenje prejelo sklep, v katerem je bil viden podatek o številu podanih točk. Iz priloge je bilo razvidno, da nekatere prijavljene aktivnosti sploh niso bile uvrščene med točkovane dogodke, razlogi pa pri tem sploh niso bili navedeni.

Združenje VSO se je odločilo, da se na sklep pritoži
Združenje VSO se je zato odločilo, da izpodbije prejeti sklep in zahteva revizijo postopka v delu, ki zajema zavrnjene postavke. Ob tem je tudi pripomnilo, da revizija postopka lahko vpliva na spremembo števila prejetih točk, kar bi posledično pomenilo, da se spremeni tudi razmerje prejetih sredstev, namenjenih posameznemu veteranskemu združenju. Predsednik VSO Aleš Hojs je v pritožbi na sklep zahteval, da se zaradi razjasnitve dvoma o enakih kriterijih obravnave vseh veteranskih organizacij, ki kandidirajo na razpisu, poda vpogled v vlogi Zveze veteranov vojne za Slovenijo (ZVVS) in Zveze policijskih veteranskih društev Sever, in sicer najmanj v delu, iz katerega je razvidno, katere aktivnosti so bile upoštevane pri teh dveh veteranskih organizacijah.

Foto: STA

Na ministrstvu za obrambo so pritožbo VSO zavrnili in zapisali, da je bilo vrednotenje dejavnosti pritožnika pravilno. Ob tem so se dotaknili nevrednotenja določenih aktivnosti, med katerima sta obeležitev 30-letnice ustanovitve prvih strank (zvez) in obeležitev 30-letnice slovenske pomladi, pri čemer je VSO obrazložil, da obe predstavljata uvod v demokratične spremembe, ki so predstavljale predpogoj za slovensko osamosvojitev. Kljub temu, da so na ministrstvu podali strinjanje z oceno, da oblikovanje slovenske pomladi in prvih političnih strank predstavlja ključen uvod v politične spremembe, ki so pripeljale k osamosvojitvi, pa so to ob tem dodali, da se strinjajo z oceno organa prve stopnje, da obeležitev teh dogodkov ni mogoče uvrstiti v (ožji) sklop dejavnosti, ki jih društva ali zveze društev izvajajo na področju vojnih veteranov, ob čemer je dovoljeno, da veteranske organizacije izvajajo tudi druge dejavnosti, ki so opredeljene v temeljnih aktih društev ali zvez društev, kot je razvijanje domoljubja.

Glede nevrednotenih aktivnosti prijave priložnostnih razstav z naslovi: Demos v pripravi na osamosvojitev Slovenije, Poročanje tujih medijev o vojni za Slovenijo, Slovenska policija v osamosvojitveni vojni za Slovenijo in Agresija JLA na Slovenijo so na obrambnem ministrstvu pojasnili, da so bile razstave zavrnjene, ker so bile predmet sofinanciranja že leto prej. Ob tem več kot očitno niso upoštevali razlage združenja, da se navedene razstave vsako leto dopolnjuje z novimi panoji, dokumenti in drugimi eksponati, ob tem pa delovni naslov ostaja isti, medtem ko je vsebina dinamične narave. Ob poudarku, da je bilo pravni varnosti v predmetni zadevi zadoščeno, so dodali, da bo glede zahteve vpogleda v vlogo Zveze veteranov vojne za Slovenijo in Zveze policijskih veteranskih društev izdan poseben sklep.

Foto: Facebook

Ministrstvo za obrambo je vsem društvom in zvezam vojnih veteranov v ponedeljek, 9. aprila, poslalo povabilo k podpisovanju pogodb za sofinanciranje dejavnosti društev ali zvez vojnih veteranov za leto 2018, kljub temu, da 30-dnevni rok za sprožitev upravnega spora še ni potekel, prav tako pa ni bil poslan obljubljeni poseben sklep v zvezi z zahtevo vpogleda v vlogo Zveze veteranov vojne za Slovenijo in Zveze policijskih veteranskih društev. V združenju VSO opozarjajo, da glede na to, da vpogled še ni bil omogočen, bi lahko to rezultiralo v pritožbo na njim dodeljene točke, kar posledično pomeni, da rezultati razpisa niso dokončni. Ob tem je potrebno poudariti, da je združenje VSO izrazilo prepričanje, da je v tem primeru prišlo do bistvenih kršitev postopka, zato so sprejeli odločitev, da bodo sprožili upravni spor, ob tem pa so dodali, da se bodo lahko o pritožbi zoper dodeljene točke drugim organizacijam odločili šele po omogočenem vpogledu v omenjeni vlogi. Razmislili pa bodo tudi o vložitvi kazenskih ovadb proti odgovornim osebam.

Financiranje veteranskih organizacij nepregledno in netransparentno
Znano je dejstvo, da pri razdeljevanju sredstev veteranskim organizacijam ni pravega reda. Ministrstvo za obrambo RS je namreč na lanskem razpisu razdelilo 1,5 milijona evrov, od tega sta dve najvplivnejši organizaciji (Zveza združenj borcev (ZZB) za vrednote NOB in Zveza veteranov vojne  za Slovenijo) skupno prejeli skoraj milijon evrov.

Vir: Erar
Foto: STA

Zveza združenj borcev za vrednote NOB je lani prejela kar 533.717,25 evra, Zveza veteranov vojne za Slovenijo pa 432.248,59 evra. Znesek 196.283,28 evra je prejela Zveza policijskih veteranskih društev Sever, vsa preostala društva skupaj pa so dobila manj kot 100 tisoč evrov. Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO), v katerega se je v zadnjem času včlanila velika večina braniteljev slovenske domovine v času osamosvojitvene vojne, je dobilo samo 95.709,95 evra. Če poudarimo, da se VSO ne strinja z borci komunističnega režima iz prejšnjega sistema, ki poskušajo spremeniti zgodovino, ni presenetljivo, da mu je namenjena najnižja finančna podpora.

Vprašanja o nenavadnem početju glede razpisa smo poslali tudi na ministrstvo za obrambo, kjer so nam odgovorili, da skladno z 12. členom Pravilnika o merilih za sofinanciranje dejavnosti društev ali zvez vojnih veteranov (Uradni list RS, št. 5/15, 89/15) vložena pritožba ne zadrži podpisa pogodbe o sofinanciranju z drugimi izbranimi vlagatelji. Kot pravijo je s tem zadeva dokončna, možno je vložiti le še upravni spor. 

H. M.

Sorodno

Zadnji prispevki

Ukradeni otroci v SFRJ in mame, ki iščejo resnico

Komisija DZ RS za peticije je po slabem letu...

Večina Slovencev odločno proti migrantskim centrom

V zadnji javnomnenjski raziskavi agencije Parsifal so anketirance vprašali,...

Največ denarja iz medijskega sklada za Odlazkove medije

Ministrstvo za kulturo je pod vodstvom Aste Vrečko iz...

Američani delajo več kot “neambiciozni” Evropejci

Evropejci so manj ambiciozni in ne delajo tako trdo...