Nove pomoči Ukrajini: G7 bo uporabil zamrznjeno rusko premoženje; Nato sprejel operativni načrt za podporo

Datum:

Včeraj so voditelji G7 pozdravili dogovor o uporabi zamrznjenega ruskega premoženja. Voditelji sedmih najrazvitejših gospodarstev sveta (G7) in EU so pozdravili dogovor skupine o zagotovitvi 50 milijard dolarjev za Ukrajino z uporabo zamrznjenega ruskega premoženja. Dogovor, ki ga je Rim uradno potrdil, je pričakovano pozdravil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, medtem ko so v Moskvi kritični. Prav tako so včeraj članice zveze Nato v Bruslju sprejele operativni načrt za razširitev podpore zavezništva Ukrajini, je potrdil generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. Zavezništvo namerava v prihodnosti prevzeti mednarodno usklajevanje dobav orožja in dejavnosti usposabljanja ukrajinskih oboroženih sil.

                   

Gostiteljica vrha G7, italijanska premierka Giorgia Meloni, je že pred začetkom vrha izrazila prepričanje, da bo srečanje prineslo konkretne rezultate. “Čaka nas še veliko dela, vendar sem prepričana, da nam bo v teh dveh dneh uspelo opraviti razprave, ki bodo prinesle konkretne in merljive rezultate,” je dejala. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je dejala, da je dogovor zelo jasno sporočilo ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, da glavnega bremena škode, ki jo je povzročil, ne bodo nosili evropski davkoplačevalci, ampak Rusija sama. Dodaja, da lahko Kijev denar porabi za obnovo ali pa za nove oborožitvene sisteme.

Tudi Olaf Scholz je dejal, da je 50 milijard dolarjev ruskega premoženja jasen znak Putinu. “Ruski predsednik ima zelo očiten načrt: želi nadaljevati svojo vojno, dokler vsi ostali ne opustijo podpore Ukrajini. In ta načrt je danes spodletel,” je dejal in dogovor označil za zgodovinski korak.

Dodatnih 4,5 milijarde dolarjev podpore
Ukrajinski predsednik Volodomir Zelenski je pozdravil dogovor in se zahvalil voditeljem držav G7. Kot je zapisal, vsako srečanje skupine služi temu, da Ukrajini da novo priložnost za zmago v vojni. Ob robu srečanja je Zelenski v imenu Ukrajine z Japonsko podpisal desetletni varnostni sporazum, po zaslugi katerega bo Kijev letos prejel še 4,5 milijarde dolarjev podpore. Ukrajinski predsednik je dokument označil za edinstven. Povrhu je desetletni varnosti sporazum Zelenski podpisal tudi z ZDA.

V Moskvi so se medtem na sprejetje dogovora pričakovano kritično odzvali. “Uporaba sredstev, ki so bila dejansko ukradena Rusiji za vojne avanture kijevskega režima, je kriminalna in cinična ter pomeni še en udarec mednarodnemu pravu,” je sporočila tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova in zagrozila, da bo odziv Rusije boleč za Bruselj.

G7 (Foto: epa)

Članice Nata sprejele operativni načrt za podporo Ukrajini
Včeraj so tudi članice zveze Nato v Bruslju sprejele operativni načrt za razširitev podpore zavezništva Ukrajini, je potrdil generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. Zavezništvo namerava v prihodnosti prevzeti mednarodno usklajevanje dobav orožja in dejavnosti usposabljanja ukrajinskih oboroženih sil. “Več kot 99 odstotkov vse vojaške podpore Ukrajini zagotavljajo zaveznice Nata. Zato je smiselno, da Nato prevzame večjo vlogo pri teh prizadevanjih,” je dejal Stoltenberg.

Stoltenberg je zaveznice Nata tudi pozval, naj sprejmejo dolgoročno finančno zavezo v vrednosti 40 milijard evrov na leto, ki bi si ga članice pravično razdelile. Prepričan je, da se bo z verodostojno dolgoročno zavezo Moskvi pokazalo, da ne bo zmagala le s čakanjem.

Dokument o operativnem načrtu za razširitev podpore zavezništva Ukrajini so sprejeli ob robu srečanja obrambnih ministrov Nata, podrobnosti pa naj bi razkrili v petek, ko ga bodo ministri uradno potrdili. Načrtu je sprva nasprotovala Madžarska, a sta se Stoltenberg in madžarski premier Viktor Orban v sredo dogovorila, da Budimpešta ne bo blokirala načrta, v skladu s katerim bi imel Nato vodilno vlogo pri usklajevanju podpore Ukrajini, a v njem tudi ne bo sodelovala.

Viktor Orban in Jens Stoltenberg (Foto: epa)

Obrambni ministri morajo načrt še potrditi
Stoltenberg tako pričakuje, da bodo obrambni ministri na zasedanju v Bruslju, zadnjem pred julijskim vrhom v Washingtonu, potrdili načrt. Med drugim naj bi pod okrilje Nata prešla tudi kontaktna skupina za podporo Ukrajini, znana pod imenom Ramstein, ki jo trenutno vodijo ZDA.

Sara Kovač

Sorodno

Zadnji prispevki

Vrstijo se pozivi, naj šola izključi romskega nasilneža

Mineva teden dni od brutalnega napada romskega otroka na...

Slovenija znova padla na lestvici konkurenčnosti

Svetovna Slovenija je na globalni lestvici konkurenčnosti padla za...

Še nobenega dogovora o drugem mandatu Ursule von der Leyen – kaj se dogaja?

Presenetljivo voditeljem EU nocoj ni uspelo doseči dogovora o...

Vročinski val je v Grčiji terjal smrtne žrtve, več pogrešanih

Vročinski val, ki je zajel Grčijo, je že terjal...