Poplavljenci zaradi Golobove vlade še vedno brezdomci

Datum:

Daleč je lansko poletje, ko je vlada obljubljala, da bo po poplavah poskrbela za vse žrtve, ki so izgubili hiše in imetje. Ko so odšle televizijske kamere, so odšli tudi koalicijski politiki. Danes poplave izkoriščajo le še za izgovor, čemu ni prišlo do nobene reforme. 

Savinjski župani, kjer so poplavljenci že prejeli papirje za dokončno izselitev, so za Svet24 povedali, da je politika kriva, da so nekateri še brezdomci.

Ker jih je politika pozabila, pa nekateri nočejo oditi, v poškodovanih hišah živijo na črno. Država pa jim zdaj grozi z razlastitvijo in izklopom elektrike. Županom ni jasno, v čem je smisel masovnih razselitev – sprašujejo se, ali gre pri pri selitvah za varnostni ali politični ukrep.

Irena Kosmač je za Svet24 povedala, da ji je sam Boštjan Šefic (državni sekretar in vodja vladne službe za obnovo po poplavah) osebno obljubil, da ji bodo zgradili novo hišo, pa se do danes ni zgodilo nič, dobila je le podpis tehnične službe, da je treba obstoječo nepremičnino porušiti. Upokojenka se preživlja tako, da pomaga bratu gostincu, medtem ko živi v turističnem apartmaju.

Vodja vladne službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic (Foto: Vlada RS)

Župan zaradi vmešavanja politike nima veliko upanja za hitrejšo izgradnjo hiš

Kritičen je tudi župan Luč Klavdij Strmčnik, ki nima podatka o tem, kdaj bodo preventivno selili prve občane – čeprav je samo predlagal pospešitev gradnje novih hiš, nima veliko upanja zaradi, kot pravi, vmešavanja visoke politike, ki je povedal, da je amandma predstavil poslanec iz njihovih krajev (ki je v napačni – opozicijski – stranki).

Luče, gasilski dom (Foto: STA)

Predsednik vlade Golob je po poplavah vsem preseljenim obljubil nadomestne hiše s tempom sto na mesec, do danes pa ni bilo zgrajene niti ene – oz. le ena, a še to na podlagi donacije zasebnega podjetja.

Župani opozarjajo na zbirokratiziranost, nezainteresiranost vladajočih in pomanjkajne zazidljivih zemljišč, pri tem pa opozarjajo, da je Vlada nanje sedem mesecev po poplavah očitno povsem pozabila.

Gre za vojno dobičkarstvo politike?

Občani in župani imajo pomisleke o izselitvah celotnih vasi – med drugim bodo v občini Braslovče izselili celotno naselja Letuš, vseh 150 hiš, pri tem pa opozarjajo, da resne študije o ogroženosti še niso videli, večina teh hiš namreč zadnjih 80 let ni bila poplavljena.

Poplave so lani pustošile po Sloveniji. (Foto: Polona Avanzo)

Vaščani so izrazili dvom o dobrih namenih države, rekoč da bi vodotoke rek lahko uredili za nekaj milijonov (že pred poplavami), medtem ko bo tukaj strošek 100 milijonov evrov, zdi pa se jim, da bi od tega zneska nekdo (v politiki oz. blizu politike) rad nekaj zaslužil.

Ljudje brez strehe nad glavo, vlada pa denar raje vlaga v Litijsko 51?

Da bi bila mera polna, pa smo pred kratkim izvedeli še, da je vlada sredstva, namenjena za pomoč pri odpravi poplav, namenila kar za nakup podrtije na Litijski 51.

Stavba na Litijski 51, ki je stala 6,5 milijona evrov, je bila kupljena z denarjem, namenjenim obnovam po poplavah.

Tako je Urad Republike Slovenije za zaščito in reševanje prerazporedil neporabljena sredstva v višini 21,2 milijona evra, ki jih je prejel za odpravo posledic naravnih nesreč. Sredstva so bila razporejena na ministrstvo za pravosodje, ki je prejelo 6,5 milijona evrov za “zagotavljanje ustreznih prostorov za delo organov v Ljubljani”. Na Generalštab slovenske vojske pa je bilo prerazporejenih 5,8 milijona evrov, ki naj bi bila namenjena “plačilu prvega vpoklica za nakup helikopterjev skladno z dogovorom med ministrstvoma za obrambo Italije in Slovenije o sodelovanju na področju vojaškega letalstva”.

Vse to se dogaja, medtem ko so ljudje brez strehe nad glavo.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vaterpolisti Triglava dosegli največji klubski uspeh slovenskega vaterpola

Vaterpolisti Triglava iz Kranja so v evropskem pokalu zasedli...