Prebujenski eksperiment legalizacije trdih drog je ameriško zvezno državo spremenil v distopični pekel

Datum:

Po treh letih, v katerih so ulice Oregona postale pekel odprte uporabe drog, naraščajočih prevelikih smrtonosnih odmerkov in razmahanega kriminala, se je ta zvezna država naučila boleče lekcije. Morda jo bodo razumeli tudi vsi drugi, ki verjamejo, da je najboljši način za spopadanje z grožnjo smrtonosnih drog, kot sta fentanil in heroin, da jih dekriminaliziramo.

Guvernerka Oregona Tina Kotek je ta teden razveljavila velike dele kontroverznega zakona iz leta 2021, znanega kot ukrep 110, in ponovno vzpostavila kazenske sankcije za posedovanje trdih drog in sodno zdravljenje za storilce. Od 1. septembra bo posedovanje mamil v zvezni državi Zahodna obala kaznovano z do šestimi meseci zapora.

Propadli woke eksperiment

Povratni preobrat prinaša sramoten konec najbolj radikalnega ameriškega eksperimenta levičarske politike do drog – domnevno humane in razsvetljene (woke) politike odstranjevanja zob zatiralskega kazenskega pravosodnega sistema, ki uživalcem drog omogoča, da se v miru prepustijo svoji odvisnosti.

Foto: AFP

Ukrep se je izkazal za popolno katastrofo. Prava uganka za mnoge prebivalce Oregona – zlasti prebivalce njihovega, z mamili pretresenega mesta Portland – je, zakaj so njihovi voditelji potrebovali toliko časa, da so sprejeli poraz.

Demokratski pekel

Portland je sicer epicenter t. i. progresivnih vrednot v zvezni državi demokratov, kjer so se volivci novembra 2020 z udobno večino odločili, da postanejo prva ZDA država za dekriminalizacijo posedovanja osebnih količin vseh trdih drog. Sem spadajo heroin, metamfetamin in fentanil – prodaja substanc je ostala kaznivo dejanje, čeprav se je policija pritoževala, da je zaradi dekriminalizacije veliko težje razlikovati preprodajalca od kupca.

Situacija je se spremenila v farso. Tako zelo, da so celo brezupni odvisniki, ki so kuhali fentanil na pločnikih mestnega središča, novinarju priznali, da ne morejo razumeti, kaj je njihove politike obsedlo, da so mislili, da bi dekriminalizacija lahko delovala.

Le malo odvisnikov bo imelo motivacijo odreči se drogam

“Resnica je, da so stopnje zasvojenosti in prevelikih odmerkov skokovito narasle,” je dejal župan Portlanda Ted Wheeler, navdušenec nad ukrepom 110, ki zdaj poskuša rešiti svojo čast z vztrajanjem, da bi delovalo, če bi bile vzpostavljene ustrezne službe za zdravljenje.

Strokovnjaki pravijo, da je tak odnos v nasprotju z bistveno resnico o zasvojenosti z drogami, ki je dekriminalizatorji ne znajo ceniti – da bo zelo malo odvisnikov poskušalo opustiti svojo razvado, če k temu ne bodo prisiljeni.

Namesto tega zagovorniki idej, kot je ukrep 110 – vključno s tistimi v Združenem kraljestvu, kjer si škotska vlada prizadeva za dekriminalizacijo vseh drog za osebno uporabo, da bi se spopadli z najhujšimi stopnjami prevelikih odmerkov v Evropi – trdijo, da kriminalizacija posedovanja nepravično stigmatizira odvisnike. Ukrep 110 je bil ocenjen kot sočutna rešitev za nočno moro ameriške odvisnosti.

Število smrti zaradi prevelikega odmerka droge eksplodiralo

Nato se je število naključnih smrtnih prevelikih odmerkov sintetičnih opioidov, kot je fentanil – droge, ki para po Ameriki –  v štirih letih na območju Portlanda povečalo za 500 odstotkov. Nobena druga država ni opazila enakega vzpona.

Odvisniki in brezdomci na ulicah Portlanda. (Foto: AFP)

V eni noči je osem mladih umrlo v lokalnem parku. Policija je povedala, da so žrtve njuhale kokain, za katerega niso vedele, da je bil prepleten s fentanilom.

Nobenega pravega ukrepa za uživalce trdih trog
Skladno z ukrepom 110 policija, namesto da bi aretirala uživalce trdih drog in jih potisnila skozi sodni sistem, zaradi katerega so pogosto prisiljeni na zdravljenje, izdaja odvisnikom kazen z globo v višini 100 USD, ki se razveljavi, če pokličejo telefonsko številko za napotitev na zdravljenje in se strinjajo s sodelovanjem v oceno zdravstvenega stanja. Sistem je bil neuporaben – več kot 95 odstotkov vabil je bilo prezrtih. Od 4000 obvestil o uporabi drog, izdanih v prvih dveh letih ukrepa 110, je le 40 ljudi poklicalo na telefonsko številko za zdravljenje. Posledično so izračunali, da je vsak klic davkoplačevalce stal 7000 dolarjev.

Celo New York Times, običajen navijač omilitve zakonov proti drogam, je priznal, da se je Portland spremenil v “raj za uživalce drog”, odkar je februarja 2021 v veljavo stopil ukrep 110.

Policija nemočna

Vodje policije so se pritožile, da ukrep 110 resno ovira njihovo zmožnost ohranjanja reda na ulicah. Število streljanja se je s 413 streljanj leta 2019 povečalo na 1309 streljanj leta 2022, zaradi česar so se trgovine zaprle, prebivalci pa mesta zapuščajo. Mesto je bilo še posebej slabo opremljeno za obvladovanje, saj je utrpelo tudi strm upad števila policistov, ko so se številni policisti odzvali na val sovražnosti skrajnih levičarjev, ki je pozival k definanciranju policije (defund the police) – kar je v delu Portlanda vključevalo nasilne nočne spopade policistov s “protifašističnimi” militanti, kar je trajalo več mesecev.

Liberalnim prebivalcem Oregona je dovolj

Prebivalci Portlanda so ponosni na svoje liberalne vrednote, a domačini so očitno imeli ukrepa 110 že zdavnaj dovolj.

Poslovnež Andy Munson je to opisal kot “katastrofo” in za Daily Express izjavil: “Ljudje so imeli najboljše namene, a ta zakon je padel na glavo. In dve leti protestiranja in demoniziranja policistov ni pomagalo.”

Sintetični opioidi so tako močni, da je bilo “absurdno” misliti, da bi se jih odvisniki prostovoljno znebili, je dejal.

Alice Heller, ozdravljena odvisnica in oblikovalka oblačil, je dejala, da so zagovorniki ukrepa 110 izkrivili, kaj pomeni biti liberalec. “Ljudem pomagati jemati droge ni liberalno,” je dejala. “Ne vedo, kaj naj naredijo, zato nahranijo pošast – to je neopravičljivo.”

Liberalno usmerjeni Oregonci se že dolgo hvalijo z dejstvom, da je bila njihova država prva ameriška država, ki je leta 1973 dekriminalizirala konopljo. Tega, da je prva storila isto s fentanilom in heroinom, se verjetno ne bodo spominjali s podobnim ponosom.

M. I.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Tako so palestinski skrajneži napadli nemškega ambasadorja

Nemški ambasador Oliver Owcza je pred dvema dnevoma obiskal...

ZNP: Politika se vse bolj meša v delo medijev

Združenje novinarjev in publicistov je pred 3. majem, svetovnim...

Za turistično križarjenje sta Gabrova in Golob lahko hvaležna Tretjemu rajhu!

Golob in Gabrova slovita po tem, da si privoščita...

Romunija prepovedala staršem, da otroka odtujujejo od drugega starša

Romunija je včeraj prva evropska država, ki je starševsko...