Predsednica države priznala, da so ljudje upravičeno jezni

Datum:

Obljube Golobove vlade, kako bodo pomagali “poplavljenim”, so bile velike, hitro reševanje je obljubila tudi predsednica RS, ki je prav tako “pojedla svojo besedo” in med intervjujem priznala, da so ljudje upravičeno jezni. “Nimamo osnovnih prostorskih načrtov, niti ne vemo, ali je na razpolago dovolj denarja, kdo bo moral vse to plačati,” je priznala predsednica RS.

Predsednica RS Nataša Pirc Musar je v ponedeljek med intervjujem z Rosvito Pesek priznala, da so ljudje “upravičeno jezni”. Govorila je o praktično nespremenjenem današnjem stanju ljudi, ki so bili hudo oškodovani v lanskih avgustovskih poplavah, čeprav so bile obljube vlade velike. Ne le vlada, tudi ona sama je obljubljala, da se bodo stvari reševale in stekle naprej, a se je vse ustavilo na izgovorih, kar je bilo videti tudi v nedavni oddaji Tarča.

Politika in stroka sta obljubljali hitre rešitve, a te se niso uresničile, saj po osmih mesecih še ni bilo zakonite gradnje novih domov. Številni, ki so bili prizadeti v poplavah, še vedno ne vedo, ali bodo lahko ostali v svojih domovih ali jih bodo prisiljeni zapustiti. Mnogi od njih zdaj prejemajo osnutke odločb o rušenju hiš, ki pa jih že od poplav ni več. Kaj se dogaja in zakaj se tako nujne, najbolj osnovne zadeve doslej še niso rešile, je med drugim Rosvita Pesek v intervjuju vprašala Natašo Pirc Musar, ki je tudi sama obljubljala hitre rešitve.

Ljudje so upravičeno jezni
Pirc Musarjeva je priznala, da se odgovornosti zaveda, za večino nerešenih zadev pa krivi tudi župane. “Velika večina županov iz občin, kjer je največ hiš za rušenje, govori, kako lahko vlada predstavlja projekte novih hiš, ki se bodo gradile za te, ki bodo morali hiše porušiti, nimamo pa osnovnih prostorskih načrtov, niti ne vemo, ali je na razpolago dovolj denarja, kdo bo moral vse to plačati,” je dejala, piše MMC RTV.

Predsednica republike Nataša Pirc Musar (Vir: STA)

V nadaljevanju je priznala, da se težav očitno ne znajo lotiti po pravih korakih in da so “ljudje seveda nezadovoljni, jezni – marsikdo upravičeno”. Kritična je bila do predsednika vlade Roberta Goloba, ki mu glede na današnje nespremenjeno stanje očita, da ni prioritetno reševal bivalne stiske tistih najbolj oškodovanih. Teh naj bi bilo po njenih besedah 345. Poudarila je, da bi ona to storila drugače.

Golob je obljubljal 100 hiš na mesec
A dejstvo je, da so besede le besede in da je bilo tudi v nedavni oddaji Tarča jasno, da vlada na področju reševanja bivalne stiske poplavljenih še kar stagnira in nima odgovorov na njihova vprašanja. Spomnimo, da je Golob v luči ogromne škode, ki so jo povzročile poplave, napovedal gradnjo 100 montažnih hiš na mesec, čeprav so ga že takrat župani občin opozorili glede prostorskih načrtov ter da stvari z novogradnjami ne bodo šle tako hitro.  

Predsednik vlade je obljubljal velikom, a so bile to le “napumpane” besede, meni Jeretič. (Foto: Bobo)

“Res je, da je v naši državi v zadnjih 30 letih nekaterim uspelo tako zakomplicirati sistem, da naj bi zdaj čakali sedem let za pridobitev gradbenega dovoljenja. Mi bomo spremenili pravila, če bo potrebno, da bomo ta del preskočili, in ko bomo dobili zemljišče, bomo poskrbeli, da bo na tem zemljišču možna gradnja,” je takrat odgovoril Golob.

A kaj imamo danes?
Po dobrih osmih mesecih pa večina prebivalcev še kar ni prejela odločitve o morebitni izselitvi, ne poznajo niti usode svojih domov, kaj šele, da bi se kaj gradilo. Po osmih mesecih še ni bilo zakonite gradnje novih domov. V nedavni Tarči je župan Ljubnega Franjo Naraločnik med drugim opisal težave, s katerimi se soočajo pri obnovi, in razumel nezadovoljstvo prebivalcev.

Foto: Bobo

Izgovor so zamude pri birokraciji
Ministra za naravne vire in prostor Jožeta Novaka so soočili z vprašanji o zamudi pri postopkih za obnovo, ta pa je dejal, da je “čakanje nerodno, a zakonodaja ni težava, postopki se še začeli niso”. Kako je mogoče, da marsikdo še po osmih mesecih ne ve, ali bo njegova hiša porušena ali bo ostala, je voditeljica Erika Žnidaršič v oddaji povprašala vodjo vladne službe za obnovo Boštjana Šefica. Ta je poudaril, da so zakonsko podlago za nadomestitvene gradnje dobili šele decembra, pred tem pa “teh aktivnosti” niso mogli voditi. V tem času je tehnična pisarna pripravila strokovne podlage. Šefic je v oddaji podal novo obljubo, da bo vlada še ta mesec pripravila dodatne ustrezne sklepe. Rok Fazarinc, član strokovnega sveta za obnovo, je razkril stanje na področju strokovnih mnenj, ki so ključna za odločitve o obnovi, a če povzamemo, je dejstvo, da je stanje po dobrih osmih mesecih še vedno nespremenjeno. In zdi se, da bo še nekaj časa tako tudi ostalo.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...

[Video] Španija: Afriški migrant zažgal katoliško cerkev

"Napadi na kristjane se nadaljujejo. Afriški migrant je ravnokar...

Svoboda političnih čistk v medijih

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...

Romana Tomc ob dnevu svobode medijev: “Za leve piškotki, za desne kazni”

Evropska poslanka Romana Tomc je ob dnevu svobode medijev...