Romana Tomc: Na t. i. neodvisne institucije v Sloveniji se ne gre zanašati, zato je internacionalizacija nujna

Datum:

Čistka na RTV Slovenija se nadaljuje. Letijo glave direktorjev, urednikov in novinarjev, ki niso sto odstotno na liniji ekstremne levice in trenutne oblasti. Čeprav želijo odgovorni brutalno čistko zakriti pod pretvezo “kadrovskih menjav”, pa je vsem jasno, da gre za politični prevzem, ki pa ne bo ostal neopažen niti v Evropi. Pogrom na RTV so že obsodili v Evropskem parlamentu, evropska poslanca Romana Tomc in Milan Zver pa pričakujeta tudi od Evropske komisije, da se bo postavila na stran vladavine prava in svobode medijev.

Govorila sem z Manfredom Webrom in predsednico Evropskega parlamenta Roberto Metsolo, ki sta mi zagotovila vso podporo, da bosta po svojih močeh opozorila na to, kar se dogaja,” nam je dejala Romana Tomc in dodala, da se mora Evropska komisija, ki  je pristojna za to, da spremlja stanje medijev v vsem državah članicah, oglasi kadar je to potrebno in sedaj je še kako potrebno.

Člani politične skupine Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu se v teh dneh sestajajo v Splitu, kjer so v ospredju pogovorov priprave na evropske volitve junija 2024. Na pobudo evropske poslanke Tomc pa so govorili tudi o razmerah na RTV Slovenija, pri čemer je vodja EPP Weber komisarko Vero Jourovo pozval k takojšnjemu ukrepanju. “Tu so prisotni zelo pomembni gostje, predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola, pride tudi Ursula von der Leyen. To je izjemna priložnost, da opozorim na to, kar se v tem trenutku dogaja z našo nacionalko. To ni prvič, že dlje časa opozarjamo na to kar se dogaja, ampak sedaj pa ima še posebej velik odmev”, je dejala Tomc.

Romana Tomc in Roberta Metsola (foto: TW)

Ne le, da je dogajanje na RTV izpostavila na EPP, ampak se je pogovorila tudi osebno z Webrom in Metsolo. Pravi, da so ti osebni pogovori zelo pomembni in da se zgražata, kot tudi njeni kolegi poslanci, ki težko verjamejo, da je takšen brutalen politični prevzem RTV v demokraciji sploh možen. “Na t.i. neodvisne institucije v Sloveniji se ne gre zanašati, zato je internacionalizacija nujna. Premika se počasi, vendar zanesljivo”.  Naše srečanju je vse seznanila z najnovejšimi dogodki, tudi o tem, kaj se  je zgodilo Valentini Plaskan.

Tomc in Weber (foto: TW)

Kaj čaka Evropska komisija?
Evropski poslanec dr. Milan Zver pa je že v ponedeljek je na Evropsko komisijo naslovil prednostno poslansko vprašanja v zvezi z zadnjim dogajanjem na javni RTV, ki sta ga sopodpisala tudi evropska poslanca Romana Tomc in Franc Bogovič. Poslanci v poslanskem vprašanju pozivajo Evropsko komisijo naj se opredeli o politični kadrovski čistki.  “Od Evropske komisije pričakujem, da se bo postavila na stran vladavine prava in svobode medijev. Takšnega kršenja obeh ključnih vrednot EU v Sloveniji in širše še ni bilo, zato je njihova obsodba in zahteva po ukrepih za odpravo političnega vmešavanja v javne medije toliko bolj nujna”, je dejal Milan Zver.

V preteklosti se je EK glede Slovenije oglašala kar pogosto – predvsem v času vlade Janeza Janše, ko posegov v medije ni bilo. “Bojim pa se, da se tokrat, ko gre za resnično zatiranje svobode in pluralnost medijev, EK ne bo angažirala. Žal sta za področji vladavine prava in svobode medijev odgovorna komisarja leve opcije, ki ne izpustita priložnosti za napade desnih vlad in zaščito vlad svoje politične opcije. Zato sem že večkrat javno povedal, da gre pri mehanizmu o vladavini prava za politično orodje v rokah levice”, meni Zver.

Jourova je kredibilnost zgubila že davno tega
Prav bi bilo, da se po svoji pristojnosti končno oglasi EU komisarka Vera Jourova
. Sicer bo res dokazala, da ima glede demokracije, svobode in pluralnosti medijev v Sloveniji dvojne standarde in je bila pri presoji o stanju pravne države v Sloveniji pristranska, pa meni evroposlanec Franc Bogovič. A je Jourova kredibilnost izgubila že davno tega, meni Zver in opomnil,  da njene interne dokumente v zvezi z njenim obiskom na ustavnem sodišču v času odločanja o zadevi RTV že čaka od marca. “A glede tega še nismo rekli zadnje besede in usklajujemo naslednje korake, ki za komisijo ne bodo prijetni”.

Anita Gužvič

Sorodno

Zadnji prispevki

V Švici se zelo dobro zavedajo pomena finančnega opismenjevanja mladih

Mladi z dopolnjenim 15. letom starosti pridobijo delno poslovno...

Burno na razpravi o zakonu, s katerim želi SDS otroke zaščititi pred pedofilijo

Indoktrinacija LGBT je osrednji del trenutne koalicije, še posebej...

Biden ne bo prepovedal mentolovih cigaret, da ne bi užalil temnopoltih

Predsednik Joe Biden naj bi preklical načrt za prepoved...