Prvi epidemiolog NIJZ Fafangel sporoča: Zgolj 1–2 odstotka hospitaliziranih je cepljenih!

Datum:

“Danes verjetno nova analitika o cepljenjih/okuženih. Za tem pa tudi analitika o hospitaliziranih cepljenih. Preliminarni podatki od marca 2021 naprej: 1-2 % od hospitaliziranih je cepljenih,” je epidemiolog Mario Fafangel sporočil vsem, ki jih skrbi, kakšen delež oseb je bil navkljub cepljenju proti covidu-19 doslej hospitaliziran. 

Ob tem je prvi epidemiolog NIJZ Mario Fafangel pozval k cepljenju. Po podatkih NIJZ je bilo do 29. 7. 2021 pri nas z enim odmerkom cepljenih 915.011 oseb (43 odstotkov prebivalstva), z vsemi odmerki pa 804.338 oseb (38 odstotkov prebivalstva). Na portalu Cepimo se pa pojasnjujejo, zakaj se je pomembno cepiti proti covidu-19 ter zavračajo nekatera priljubljena zmotna prepričanja, ki ljudi od cepljenja odvračajo: “Cilj cepljenja je na začetku predvsem zmanjšati število smrti in število hospitalizacij zaradi covida-19, izboljšati zdravje prebivalstva s preprečevanjem težkega poteka covida-19 in razbremeniti zdravstveni sistem.”

“Samo z zaščitnimi ukrepi ni možno dovolj učinkovito preprečevati novih okužb z virusom SARS-CoV-2, zato pričakujemo, da bomo to dosegli z ustrezno precepljenostjo prebivalcev z varnimi in učinkovitimi cepivi.” Do hitrega razvoja cepiv je prišlo v želji po obvladovanju koronavirusne bolezni, ki je korenito spremenila ves svet. Vsa cepiva morajo iti skozi enake točno določene procese, za kar poskrbijo ustrezne inštitucije. Cepiva proti covidu-19 so bila preizkušena v kliničnih testiranjih, v katerih je sodelovalo več deset tisoč ljudi. 

Podatki o precepljenosti v Sloveniji. (Foto: posnetek zaslona, NIJZ)

“Res je bila časovnica strnjena, vendar se je upoštevalo vse pomembne vmesne korake, spremljanje in ocenjevanje varnosti cepiv pa se bo nadaljevalo tudi, ko bodo cepiva v splošni uporabi.” Pravila za registracijo cepiv so za vsa cepiva enaka, podatki o varnosti in učinkovitosti cepiva proti covidu-19 pa so verodostojni. Cepivo proti covidu-19 izzove naš imunski sistem, da ustvari ustrezno imunsko zaščito proti virusu. Z vnosom cepiva v telo vnesemo navodilo za nastanek virusne beljakovine, ki jo imunski sistem prepozna in ustvari zaščito. Ko smo naslednjič v stiku z virusom, ga imunski sistem prepozna in uniči, še preden bi povzročil bolezen covid-19.

Cepiva se v telesu kmalu razgradijo in ne spreminjajo človeške DNK

“Tako kot vsa cepiva tudi cepiva proti novemu koronavirusu ne zagotavljajo popolne zaščite vsem cepljenim. Vsa cepiva, ki so v Sloveniji registrirana, so varna in učinkovita. Pomembno je, da poleg zaščite pred zbolevanjem vsa cepiva nudijo dobro zaščito pred težkim potekom bolezni.” Cepiva proti covidu-19 ne povzročijo spremembe človeškega genoma. Vse nukleinske kisline v cepivih (na osnovi mRNK, adenovirusov, plazmidov) obstanejo v celicah le začasno, toliko časa, da proteini, ki jih tvorijo, sprožijo tvorbo protiteles in telo prične z imunskim odzivom.

 

Cepiva se torej v telesu kmalu razgradijo in ne spreminjajo človeške DNK. Po cepljenju z vektorskimi cepivi proti covidu-19 (cepivo AstraZeneca, Johnson in Johnson) lahko pride do krvnih strdkov (tromboz), vendar gre za zelo redek zaplet, ki nastopi le pri 1 osebi na 100.000 cepljenih (0,001%). Za primerjavo: pri ljudeh, ki se zaradi covida-19 zdravijo v bolnišnici, krvne strdke zabeležimo v povprečju pri 14 % bolnikov.

Čeprav cepljenje pospešeno poteka po celotni državi, predsednik vlade Janez Janša opozarja, da je bilo to število prenizko za uspešno zaustavljanje 4. vala epidemije ter da so odgovorni in zaposleni v zdravstvu pred zahtevno nalogo. Direktor NIJZ dr. Milan Krek pa je nedavno med drugim opozoril tudi na potovanja, ki so trenutno precej bolj nevarna, kot so bila nekoč. Vrnitev z dopusta do 15. avgusta je priporočljiva predvsem za družine s šoloobveznimi otroki – z namenom, da se v šolo 1. septembra vrnejo zdravi in tako preprečijo širjenje okužbe.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Vlada potrdila Kučanovo odposlanko Marta Kos za kandidatko Slovenije za evropsko komisarko

Nekdanja vidna članica Gibanja Svoboda Marta Kos je za...

Janković srbskemu predsedniku “delil nasvete”

Ljubljanski župan Zoran Janković se je ponovno odpravil na...

Kriminal v Ljubljani narašča

V soboto zvečer je v središču Ljubljane prišlo do...

Zadnji strelski incident dokazuje, da vlada zadev nima pod nadzorom

Po tem, ko sta minister Boštjan Poklukar in generalni...