Golobova vlada nas je že večkrat opozorila, da rezerv v proračunu ni in da bomo morali zategovati pasove. Seveda, ne država kot v Argentini, ampak zasebniki. Večkrat smo že ugotovili, da je sredstev več kot dovolj, ko je treba plačevati levičarsko ulico, ali pa ko politiki in njihovi sopotniki financirajo sami sebe. Dovolj je bilo za 13.000 prenosnikov brez vsakega lastnika. Dovolj je bilo za mikro-polet iz Ljubljane na Dunaj za predsednico Državnega zbora. Dovolj je bilo, da je lahko direktor zadolženega UKC Ljubljana izbiral specifično barvo za novega prestižnega električnega terenca, s katerim se bo prevažal.
Na portalu preverjeno.si so nedavno poročali o zapravljivosti ministrov Golobove napihnjene vlade. Najbolj “zapravljiva” je ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh, ki je s službeno kartico v manj kot desetih mesecih zapravila več kot 10 tisoč evrov – se pravi približno 1000 evrov na mesec – kar pomeni, da bi moral povprečen delodajalec za delavca plačati 1600 bruto, da bi mu lahko izplačal takšen znesek.
Na ministrstvu so za portal povedali, da je poraba na službenih karticah “vezana na službene stroške, predvsem gre za plačilo stroškov na službenih potovanjih, to je plačilo nočitev in prevozov.” Vsekakor gre za nenavadno formulacijo, saj se potni stroški (nočitve, prevozi) največkrat plačajo že vnaprej iz sredstev resorja samega, ne pa iz službenih kartic ministrov, čemur pritrjujejo viri portala, ki pravijo, da se “posveča imidžu, vsebina pa trpi, ministrica Sanja Ajanović Hovnik pa naj bi bila proti njej amaterka” (spomnimo, Hovnikova je zaslovela po svojemu izletu s prijateljicami v New York). Davkoplačevalci smo ji med drugim pokrili pot in nočitev izleta na Kitajsko v višini 4100 evrov.
Drugi “zapravljivci”
Podobno zapravljiv kot ministrica za digitalizacijo naj bi bil tudi padli minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, ki je porabil 10.349,28 evrov. Je pa edini, ki se ni izgovarjal le na “službene poti”, saj je zapravljanje opravičeval tudi “s stroški pogostitev tujih delegacij, strokovnih srečanj”.
Med bolj zapravljivimi je bil, ironično, tudi minister za finance Klemen Boštjančič, ki je v 18 mesecih uporabe službenih kartic skupaj s svojim kabinetom porabil že 25.446,25 evrov, čeprav ni bilo jasno, kdo v kabinetu je kartico tudi dejansko uporabil. Tudi na MF so se izgovarjali, “da gre za stroške, povezane s plačili službenih potovanj, kot so plačila nočitev, turističnih taks, prevozov …”, kar je zopet malce iz trte zvito, saj se kot rečeno stroški plačujejo večinoma predhodno.
Veliki potrošniki so tudi na “Levičinem” resorju, ministrstvu za delo. Minister Luka Mesec je s kratico zapravil 6.330,10 evrov, v kabinetu skupaj pa 9.144,98 evrov. Kot izgovor za zapravljivost zopet omenjajo plačevanje stroškov, povezanih s službenimi potmi.
Infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek je do zdaj s kartico skupaj z državnim sekretarjem Andrejem Rajhom zapravila okrog 5 tisoč evrov – funkcijo sicer opravlja komaj od januarja.
Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je skupaj so sodelavci prav tako zapravila okrog 5 tisoč evrov, podobno kot zunanja ministrica Tanja Fajon.
V Janševi vladi najbolj zapravljivi “levi ministri”
Zanimiva vzporednica, ki pa je v razkritja niso eksplicitno povezali, pa je dejstvo, da so bili v prejšnji vladi najbolj zapravljivi deklarirano “levi” ministri – Simona Kustec in Boštjan Koritnik – v še prejšnji desni vladi pa Senko Pličanič, medtem ko Aleš Hojs, Matej Tonin, Anže Logar in Zvonko Černač kartice sploh niso uporabljali.
I. K.