Slovenija je pod aktualno vlado zdrsnila na lestvici vladavine prava; Kajzer pojasnjuje zakaj

Datum:

Nekdanjega diplomata Toneta Kajzerja ne čudi, da Slovenija še naprej drsi navzdol na lestvici držav, ki spoštujejo pomen pravne države. Ta problem pripisuje več dejavnikom, eden od njih je tudi lastna odgovornost ljudi. Da so si ljudje sami krivi, da imamo, kar imamo, meni vrhovni sodnik Jan Zobec, krivdo za to pa po mnenju sodnice Barbare Zobec nosi tudi civilna družba, ki včasih izkrivlja pravo podobo demokracije.

“In potem se sprašujemo, zakaj Slovenija še naprej drsi na lestvici držav, ki dejansko spoštujejo vladno pravico. In premo sorazmerno je tudi zaupanje v pravosodni sistem,” je med drugim na X zapisal nekdanji diplomat Tone Kajzer. Slovenija je po indeksu vladavine prava namreč na nezavidljivem 27. mestu. Meni, da bi Slovenija lahko parirala uspešnim skandinavskim državam, a se mora ljudem vrniti zaupanje v institucije. Slednje pa lahko uspe le na en način.

“Ljudje začnejo bolj zaupati v pravno državo, ko dejansko v praksi vidijo, da so pred zakonom enaki in da nihče ni nad zakonom,” trdi Kajzer, ki je prepričan, da se zaupanja v demokraciji ne da zaukazati, ampak si ga je potrebno pridobiti s kompetencami in kredibilnim delovanjem, kjer je izjemno pomembna pozitivna selekcija. “Pri nas je zaupanje nizko, nekje malo čez 20 odstotkov,” pojasnjuje. Po zadnjem Indeksu vladavine prava je Slovenija zdrsnila na nizko 27. mesto.

Veljati mora ničelna toleranca do korupcije
Nekdanji veleposlanik je prepričan, da je to pot do krepitve zaupanja in delovanja pravne države. A to ni vse, izpostavlja, da sta pomembna tudi sam proces in nenazadnje tudi stvar mentalitete, “kjer morajo biti ljudje aktivni in ne apatični in kjer mora obenem veljati ničelna toleranca do korupcije.” Pri čemer bi morali politiki, ki jim ljudje zaupajo upravljanje države, dajati zgled delovanja v javno dobro in spoštovanja pravnega reda, oralnih in etičnih norm, “ki dejansko delujejo kot kohezivni oziroma povezovalni dejavnik v družbi,” je poudaril in dodal, da je po njegovem mnenju prav to tudi eden od dejavnikov, ki prispevajo k temu, da se Nordijci vseskozi po merilih OZN uvrščajo tudi med “najsrečnejše”.

Diplomat Tone Kajzer (Foto: STA)

Kajzer je pojasnil, da je veliko let delal kot veleposlanik in živel v nordijski regiji, kjer ima, kot pravi, “številne prijatelje tudi med sodniki, zato vem, kaj govorim,” in da tudi podatki govorijo sami zase. “Na Danskem, Norveškem, Finskem in Švedskem je zaupanje ljudi v delo sodnikov in sodišč več kot 80 odstotno. Tudi Estonija gre v tej smeri,” je dejal Kajzer.

Slovenija plačuje visoko ceno za naivnost
Kritična do vladavine prava in delovanja vlade pa sta bila tudi vrhovna sodnika Jan in Barbara Zobec. Prvi meni, da postajamo vse bolj revna, obubožana družba, z “nabuhlim” javnim sektorjem in previsokimi davki, ki obremenjujejo vse, še najbolj pa gospodarstvo.

Vrhovni sodnik Jan Zobec. (Foto: sta)

Ob tem poudari neusmiljeno inflacijo in vedno višje cene elektrike, ki ji sledi norija z alternativnimi viri, a da “imamo, kar smo izvolili, oziroma so izvolili,” je dejal in dodal, da “plačujemo visoko ceno ljudske naivnosti, državljanske neodgovornosti, pasivnosti in brezbrižnosti”.

Civilna družba izkrivlja pomen demokracije
Na eni strani ljudska naivnost, na drugi strani pa prevelika pomembnost “civilne družbe”, ki to ni, in njihovo “izkrivljanje pomena demokracije”.

Foto: STA

Ko določena izbrana civilna družba, na primer izbrane nevladne organizacije, dobijo oblast, za katero nimajo demokratičnega mandata in ne nosijo politične odgovornosti. To se dogaja v Sloveniji, ko politično izbrana civilna družba, izbrani NVO-ji pišejo zakone, sodelujejo v strateških svetih in s tem usmerjajo vladno politiko. To pa seveda izkrivlja demokracijo. Centri moči so zunaj demokratičnega procesa, niso nikomur odgovorni, brez nadzora volivcev, so le orodje ter izgovor avtokratskega upravljanja z državo,” je za omenjeni medij povedala vrhovna sodnica Baraba Zobec.

T.B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vaterpolisti Triglava dosegli največji klubski uspeh slovenskega vaterpola

Vaterpolisti Triglava iz Kranja so v evropskem pokalu zasedli...