Černač: Golobova koalicija daje prednost smrti, ne življenju

Datum:

Danes poteka v državnem zboru razprava o predlogu zakona o paliativni in hospic oskrbi, ki ga je oktobra vložila v proceduro Slovenska demokratska stranka. Kljub neideološkemu in strokovnemu predlogu zakona so v Gibanju Svoboda in Levici podporo odrekli, še preden se je razprava začela. V Socialnih demokratih o podpori predloga zakona še razmišljajo, Nova Slovenija pa je obljubila podporo za omenjeni predlog.

“Pravica do paliativne oskrbe je absolutna. Ne smemo dopustiti, da bi se zgodilo, da se odreka paliativna oskrba, da se namesto nje celo omogoča evtanazija ali pomoč pri samomoru. Slednje sta različna pojma, kazniva tudi po Kazenskem zakoniku RS,” je povedala vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec.

Poslanka SDS Alenka Jeraj je danes v dopolnilni obrazložitvi predloga zakona poudarila pomen kakovostne paliativne oskrbe za kronične bolnike z neozdravljivimi boleznimi. Izpostavila je, da je dostop do te vrste oskrbe ključen za vse prebivalce ne glede na kraj bivanja ali starost. V svojem govoru je tudi opozorila na finančno plat, kjer je poudarila razkorak med predvidenimi sredstvi za paliativno oskrbo in dejansko realiziranimi storitvami.

“Glede našega predloga zakona o paliativni oskrbi govorite, da ni bilo javne razprave. Res je ni bilo, ampak noben poslanski zakon nima javne razprave. Npr. zakon o uresničevanju kulturnih pravic narodov bivše SFRJ prav tako ni imel javne razprave, pa ga niste imeli težave podpreti,” je povedala Jerajeva.

V nasprotju s tem je državna sekretarka Eva Vodnik z ministrstva za zdravje izrazila nasprotovanje predlogu zakona, saj po mnenju ministrstva predlog ne prinaša dodane vrednosti, ki je že ne bi izvajali. Vlada tako poudarja, da se javni organi že dolgo trudijo za razvoj paliativne oskrbe v Sloveniji in da je bil leta 2011 sprejet državni program paliativne oskrbe, ki je bil ocenjen kot uspešen.

Černač: Prednost smrti in ne življenju
Nekdanji minister in poslanec SDS Zvone Černač je komentiral: “Golobova koalicija pri obravnavi vprašanj, ki so pomembna za ljudi, še vedno daje prednost smrti, ne življenju, saj v dveh letih vladanja niste uspeli vložiti predlogov za ureditev področja paliative. Vložili pa ste pred kratkim predlog za posvetovalni referendum za pomoč pri samomorih, ki je mimogrede tudi neustaven.”

Levico moti domnevna vloga Cerkve v zakonu
Medtem pa poslanec Levice Milan Jakopovič vztraja pri nasprotovanju predlogu zakona. Po njegovem mnenju so izvor težav na področju paliativne oskrbe izčrpavanje javnega zdravstvenega sistema, zasebni interesi in organizacijske težave, ki jih ta zakon ne bi rešil. Jakopovič poudarja tudi vlogo Cerkve pri skrbi za umirajoče, kar bilo to po mnenju poslanske skupine Levica več kot sporno.

Nasprotno pa poslanka NSi Iva Dimic predlagani zakon vidi kot primernega in ga bodo v poslanski skupini tudi podprli. Poudarja naraščajoče potrebe po paliativni oskrbi zaradi starajočega se prebivalstva ter pomen celostne paliativne oskrbe kot ene od osnovnih pacientovih pravic.

Medtem pa poslanka SD Bojana Muršič v imenu poslanske skupine izraža podporo ideji predloga zakona, vendar poziva k nadaljnjemu usklajevanju zainteresiranih strani za izboljšanje nekaterih podrobnosti.

T. R.

Sorodno

Zadnji prispevki

V Švici se zelo dobro zavedajo pomena finančnega opismenjevanja mladih

Mladi z dopolnjenim 15. letom starosti pridobijo delno poslovno...

Burno na razpravi o zakonu, s katerim želi SDS otroke zaščititi pred pedofilijo

Indoktrinacija LGBT je osrednji del trenutne koalicije, še posebej...

Biden ne bo prepovedal mentolovih cigaret, da ne bi užalil temnopoltih

Predsednik Joe Biden naj bi preklical načrt za prepoved...