Slovenska javnost je dobro seznanjena z modelom državnega financiranja medijskega ustvarjanja. O tem, da gre za enega izmed modelov vzdrževanja informacijskega monopola politične levice, smo se v preteklosti na veliko razpisali. Trumpova administracija sedaj razkriva, da ne gre zgolj za slovensko značilnost, temveč svetovni fenomen.
“Očitno je, da je bil USAID eden največjih bankomatov za financiranje levičarske indoktrinacije na globalni ravni,” je zadnja razkritja komentiral politolog in politični analitik dr. Matevž Tomšič.
Trumpova administracija se je nemudoma po prevzemu oblasti lotila razkrivanja stranpoti agencije za mednarodni razvoj USAID. Na čelu razkrinkavanja finančnih tokov sta podjetnik Elon Musk in DOGE (urad za vladno učinkovitost). Prvi rezultati dela?
Svetovna javnost ugotavlja, da so se ameriški davkoplačevalski dolarji porabljali za medijske projekte v svetovno znanih medijih, kot so denimo BBC, Politico, New York Times. Slovensko javnost zanima predvsem sponzoriranje medijskega projekta Oštro, ki ga kritična javnost ne prepoznava kot nevtralni medijski projekt, temveč kot aktivnega udeleženca političnega procesa. Kot je pred časom za naš medij pripomnil novinar in urednik Tino Mamić: “V ozadju pisanja portala ni razkrivanje dejstev v interesu javnosti, marveč politična agenda. Vsak, ki spremlja pisanje portala, lahko hitro ugotovi, da članki koristijo ali bolje: služijo političnim interesom slovenskih vladnih strank.” Več – TUKAJ.
Koliko je torej prejel Oštro? Kot je razbrati iz javnih ameriških evidenc, so samo do konca leta 2023 prejeli 100 tisoč dolarjev sredstev.

Financiranje pristranskosti globalnih medijev
Kot že rečeno, pa so znatno višja sredstva prejeli globalni oblikovalci mnenja. Zanimiva razkritja se dotikajo financiranja medija Politico. Denimo, uradna govornica Bele hiše Karoline Leavitt je razkrila, da je omenjeni medij samo prek naročnin s strani izvršne oblati prejel približno 8,1 milijona dolarjev v lanskem letu. “Lahko potrdim, da več kot 8 milijonov davkoplačevalskih dolarjev, ki so v bistvu subvencionirali naročnine na Politico na račun ameriških davkoplačevalcev, ne bo več porabljenih. Ekipa DOGE trenutno dela na preklicu teh plačil,” je povedala.
Pojavile pa so se tudi obtožbe, da so znatna sredstva prejeli prav tako mediji, kot so New York Times, Associated Press in angleški nacionalni medij BBC. Po mnenju trenutne ameriške administracije gre za neodgovorno potrošnjo davkoplačevalskega denarja.
Sara Kovač