[X odzivi] Stečajni upravitelj je zabil žebelj v politično trugo vlade

Datum:

Če bo Dominika jutri zjutraj še vedno ministrica, naj gre vse skupaj v rit,” je včerajšnjo oddajo Tarča komentiral X komentator Jaka Šoba, ki je pred tem dejal, da so razkritja oddaje prava grozljivka. Še bolj grozljivo pa je razkritje stečajnega upravitelja, da ministrstvo za pravosodje ni bilo lastnik nepremičnine niti denarja.

Četrtkova Tarča z naslovom “novoletni nakupi” je poskrbela za res neverjetna spoznanja, kako skrajno amatersko so se na ministrstvu za pravosodje lotili nakupa sodne stavbe na Litijski ulici, ki je te dni postala simbol politične korupcije.

Že v uvodnem prispevku so s posnetkom obelodanili laži ministrice Dominike Švarc Pipan, ki je 5. januarja v televizijski oddaji trdila, da so na ministrstvu za posel angažirali zapriseženega cenilca, kar je laž. Cenitev je namreč naročil prodajalec stavbe.

Takojšnje nakazilo brez zavarovanja podjetju, ki ima slabo bonitetno oceno in vprašljivo plačilno sposobnost brez zagotovila, da bo ministrstvo v zemljiško knjigo sploh lahko vpisalo lastninsko pravico – tega se ne počne, so povedali številni sogovorniki iz cenilske stroke.

Samoovadba ministrice 
Nato se je začel zagovor ministrice, ki je vse samo poslabšal, saj se je samoovadila z besedami, da so morali nepremičnino kupiti med prazniki in tik pred koncem prejšnjega leta, ker so morali porabiti denar iz prejšnje finančne perspektive. Le kaj bi bilo bolj obremenjujočega kot priznanje, da se je s poslom mudilo in so ga morali zato zaključiti? Pravnik Miha Juhart je pojasnil, da klavzula videno-kupljeno ne vsebuje jamčevalnih zahtevkov, zato se v teh primerih od kupca – države pričakuje skrbno ravnanje. Prav tako pri nakupu nepremičnine ni bila dogovorjena ara, kot je to običajno pri nepremičninskih poslih. Plačilu kupnine šele sledi prenos lastninske pravice – ko je overjeno zemljiškoknjižno dovolilo.

Pravnik Marko Zaman

Diletantstvo pri sklenitvi pravnega posla je še dodatno razgalil odvetnik in stečajni upravitelj Marko Zaman. Ta je pojasnil, da je poleg same hitrosti sklenitve pogodbe, tukaj hudo sporna še sočasnost izpolnitve, kar ni praksa pri poslovanju z državo. Še bolj katastrofičen je podatek okoli plačila le dan po sklenitvi pogodbe. To v resnici pomeni, da ministrstvo za pravosodje ni imelo v lasti niti nepremičnine niti denarja. Vse, kar je ministrstvo storilo, je bila vložena predznamba, kar je po mnenju pravnika skrajno nenavadno, ko gre za posel sočasne izpolnitve. Ministrstvo je namreč prepustilo kupnino družbi z negativnim kapitalom, ta pa je s sodno stavbo razpolagala vse do 16. januarja, kar bi lahko izkoristila za stečaj, ministrstvo pa bi v tem primeru ostalo brez vsega. Nenavadno je bilo tudi plačilo predujma, ne da bi se država zavarovala.

Nove okoliščine nakupa sodne stavbe so dodobra razburile komentatorje na omrežju X, kjer je bila Tarča vroča tema četrtkovega večera. Močna večina namreč meni, da je po vsem tem čas za odstop ministrice Dominike Švarc Pipan.

C. Š.

Sorodno

Zadnji prispevki

Sloveniji preti nacionalna katastrofa

"To je zelo slab signal, posebej za slovenske državljane....

Uničili so nepremičninski trg, sedaj bi kradli podjetnikom

V tem mandatu je skrajno levo stranko Levica doletela...

Ustanoviteljica pobude Vseposvojitev: V odnosu do umrlih smo v predcivilizacijskih časih

"V bistvu pravijo tako, da se civilizacijo prepozna po...

Amerika, stoletni branik Evrope!

Karkoli si že mislimo o ZDA in Američanih, lahko...