[Video] RTV prispevek ni dovolj, naslednje leto načrtujejo uvedbo progresivnega davka

Datum:

Da bi lahko opravili naloge, ki jih Zakon o RTV od njih zahteva, in predvajali programe, potrebujejo vsaj 13 milijonov evrov. Tako je povedal predsednik Sveta RTV Goran Forbici v četrtkovih Odmevih. RTV je v hudi finančni krizi in posredno namignil pomoč vlade in dvig RTV prispevka, ki pa ga zakonodaja ne predivdeva. Bo novo vodstvo s pomočjo vlade ponovno spremenilo zakonodajo in RTV prispevek ne le dvignil, ampak celo uzakonil?

Predsednik Sveta RTV Goran Forbici je v četrtkovih Odmevih na RTVS dejal, da je stanje na javnem zavodu “katastrofično” in da potrebujejo 23 milijonov evrov v tem in naslednjem letu, da bi ljudem zagotovili to, kar jim narekuje Zakon o RTV. Računajo na pomoč vlade, s katero nameravajo ponovno seči po žepih davkoplačevalcev – namesto RTV prispevka bi ljudi z naslednjim letom še dodatno obdavčili.

Glede na to, da je sedanje vodstvo RTV Slovenija nekdanjemu vodstvu očitalo slabo vodenje, bi pričakovali, da bo po “depolitizaciji” javna televizija cvetela. A temu ni tako. Včeraj je bilo v Odmevih na RTVS slišati, da so v hudih finančnih težavah. RTVS naj bi leto končala s kar 10,5 milijonov evrov izgube. Svet RTV-ja je upravi naložil, naj do danes pripravi načrt morebitnih ukrepov, med katerimi je ukinitev organizacijske enote glasbena produkcija na drugem programu, Radia Si, RTV Koper in Maribor.

Forbici: potrebujemo 23 milijonov evrov
Na vprašanje Staričeve, kaj pomenijo te ukinitve regionalnih centrov je Forbici dejal: “Samo upam, da ne, dejstvo pa je, da je vrag vzel šalo,” pri čemer je poudaril, da bo naslednje leto še hujše. Da bi ohranili enak program, kakršen je bil do sedaj, oziroma da bi bil ta še boljši, “nam manjka 18 milijonov” evrov. Za to, da bi državna televizija predvajala Olimpijske igre in nogometno prvenstvo, pa potrebujejo še dodatnih 5 milijonov evrov. “Vse kaže, da bo letošnja luknja za 10 milijonov, naslednje leto pa bo še za 13 milijonov večja”.

Da so tukaj ravno zaradi programov in da gledalci to pričakujejo od njih, je poudarila Staričeva, na kar je Forbici zatrdil, da sredin sklep o ukinitvah ne pomeni dejansko ukinitve, ampak da je potrebna finančna ocena morebitnih ukrepov, ki bo sledil v naslednjem mesecu in pol.

Foto: STA

Forbici: RTV-prispevek je premajhen tudi zaradi dviga plač
Forbici je pojasnil, da potekajo tudi pogajanja z vlado in da se govori o nekaj možnosti, “o nekaj dodatnih milijonih”. Forbici je svoje odgvore želel s pregovori zapakirati v celofan, pri čemer je kot ključno izpostavil, da ima “problem dolgo brado” in da problem ni le v zadnjih dveh letih. Novo vodstvo je po tako imenovani depolitizaciji obljubljalo marsikaj, pri prevzemu državne televizije pa jih ni zanimalo dejstvo, da bi morala biti državna televizija, ki jo plačujejo vsi, na voljo vsem, z nepristransko, objektivno in različno vsebino. Pa temu ni tako, čeprav je Forbici v Odmevih zatrdil, da je. Ne le, da zahtevajo plačilo RTV-prispevka, navkljub temu, da ponujajo le enoumje, zdaj želijo, da se prispevek celo zviša.

Namesto prispevka naslednje leto progresivna obdavčitev
Ključen problem je, da se naročnina na RTV ni dvignila že 11 let, da se ne usklajuje z inflacijo, medtem ko se stroški, ne samo zaradi inflacije, ampak tudi zaradi dviga plač javnih uslužbencev, zvišujejo,” je dejal Forbici, ki je dodal, da pričakuje, da jim bo vlada stopila nasproti. “Vprašanje je, ali bo uspela stopiti nasproti toliko, kot kaže, da bo luknja.” Ironično, prav ta vlada, ki jim je pomagala pri “prevzemu” vodstva RTV, je nepremišljeno dvignila plače kljub vsem opozorilom, da bo to prineslo velike posledice. “Svet je v situaciji, kakršna je, in ta je katastrofična,” je dejal Forbici. Staričeva ga je opomnila, da novi zakon o RTV ne predvideva inflacije in dviga prispevka, zato ga je v nadaljevanju vprašala tudi, ali nameravajo poseči v zakonodajo in jo spremeniti.

Predlog o spremembi zakonodaje, ki bi stabilizirala financiranje javnega zavoda, je po besedah Forbicija že na mizi, češ da se o tem predlogu govori že od prve seje naprej in so s tem seznanjeni vsi, vključno z vlado. “Tečejo pogovori o tem, da bi se naslednje leto zakon tudi odprl, ne samo v smeri, da bi prišlo do usklajevanja naročnine, pač pa da se spremeni sam model financiranja, da se iz naročnine preide v davčni prispevek, ki se progresivno plačuje,” je brez slabe vesti dejal Forbici.

Tanja Brkić

Sorodno

Zadnji prispevki

Burno na razpravi o zakonu, s katerim želi SDS otroke zaščititi pred pedofilijo

Indoktrinacija LGBT je osrednji del trenutne koalicije, še posebej...

Biden ne bo prepovedal mentolovih cigaret, da ne bi užalil temnopoltih

Predsednik Joe Biden naj bi preklical načrt za prepoved...

Tudi vlada v morbidno kampanjo za smrt otrok

"Pozabljeni poplavljenci? V davkih in regulaciji utapljajoče se gospodarstvo?...