So vladni socialni bombončki nova dimna zavesa za prikrivanje nerešene problematike pokojnin? Tistim, ki so desetletja garali in gradili našo deželo ter nam zagotovili blagostanje, se odreka dostojno starost! Posebej sramotne so invalidske in kmečke pokojnine.
Zadnje čase je prekipelo tudi upokojencem. Mnogi navkljub desetletjem trdega dela nimajo pokojnine, ki bi jim omogočila dostojno starost. Vodja upokojenskih protestov Pavel Rupar je opozoril, da so posebej sramotne invalidske in kmečke pokojnine. Rupar: “Sramota se vleče tudi še iz Jugoslavije … Zakaj so te pridne ljudi tako kaznovali? Samo zato, ker so imeli polja, gozdove, ker so garali kot “črna živina”! Ne razumem, zakaj mora 80 let stara ženica prejemati po 230 evrov, obenem pa ji rečejo, saj ima kokoši, pa jajca naj pobira”, sramota!”
Rupar je še opozoril, da nad denarnimi tokovi ni pravega pregleda, vsako leto pa naj bi se “izgubilo” okoli 600 milijonov evrov. Zadeve je potrebno prečistiti in ljudi, ki so prišli na delovna mesta še v Jugoslaviji in ki še vedno operirajo z denarnimi tokovi, morda premestiti na kakšne druge pozicije. Eden takšnih je verjetno tudi generalni direktor ZPIZ-a Marijan Papež. V luči nerešene pokojninske problematike je naravnost cinično metanje drobtinic v obliki socialne pomoči. Gospodar Robert Golob z aprilom namreč zvišuje varstveni dodatek.
“Z aprilom se je najvišji možni varstveni dodatek zvišal na 218,71 evra. Višina varstvenega dodatka je odvisna od cenzusa za varstveni dodatek in lastnega dohodka (pa tudi od premoženja, morebitnega obstoja krivdnega razloga in osnovne oskrbe).” Kot še sporoča, od 1. aprila znaša cenzus za varstveni dodatek za samsko osebo 684,05 evra (pred tem je znašal 620,18 evra). Z varstvenim dodatkom zagotavljamo ranljivim osebam sredstva za kritje življenjskih stroškov, ki nastanejo v daljšem obdobju (nadomeščanje trajnih potrošnih dobrin), kot so stroški z vzdrževanjem stanovanja.
Domen Mezeg