Želi gospodarski guru Socialnih demokratov ogoljufati stečajne upnike?

Datum:

O stečaju podjetja nekdaj najbogatejšega Slovenca Sandija Češka, ki ga je predsednica stranke SD Tanja Fajon kot dolgoletnega člana in uspešnega podjetnika kovala v oblake, ko je ta sprejel, da se polno angažira in prevzame vodenje strankinega strokovnega sveta za gospodarstvo, prihajajo na plano podrobnosti. Dolgovi podjetja naj bi po ocenah znašajo okoli 33 milijonov evrov. Duhove pa burijo posojila, ki so pred stečajem romala na Nizozemsko. 

Marsikoga je v lanskem letu presenetila novica o tem, da se je Sandi Češko, glavni adut Tanje Fajon z zadnjih parlamentarnih volitev, ki naj pomagal Slovenijo peljati med zmagovalke v svetu, znašel pred bankrotom. Konec avgusta je podjetje v lasti Sandija Češka in njegove žene Livije Dolanc po letu in pol trajajočih likvidnostnih težavah pristalo v stečaju.

Informacijski sistem predstavlja velik delež stečajne mase
Že več mesecev po poročanju Forbes Slovenija poteka prodaja ostanka premoženja. Izvedena je dražba zalog iz trgovin, programske opreme Studia Moderna in celo vozil. Kot je znano, je eno vozilo že prodano, preostala se bodo dražila naslednji četrtek. Podatki Ajpesa razkrivajo, da je premoženje propadlega podjetja na dan začetka stečajnega postopka znašalo 5,82 milijona evrov. Informacijski sistem predstavlja velik delež stečajne mase.

Likvidacijska vrednost informacijskega sistema, ki ga sestavljajo Microsoftove, odprtokodne in interno razvite rešitve, je ocenjena na 4,8 milijona evrov, medtem ko tržna vrednost znaša 16 milijonov evrov. Družba Valnadin je kot edini interesent za obdobje 12 mesecev najelo informacijski sistem. Omenjena družba je sicer od konca avgusta v lasti sestre Češkove žene Mateje Dolanc. Sodeč po neuradnih informacijah medija Finance je podjetje nekaterim zaposlenim iz Studia Moderna ponudilo zaposlitev.

Mateja Dolanc je za javno televizijo povedala, da podjetje, katerega direktorica je, ni naslednik propadlega podjetja Studio Moderna. Podjetje bo “eden od igralcev, ki bo poskusilo zapolniti praznino na trgu“. Za najem Valnadin plačuje 17.659 evrov, ob tem pa je treba pokrivati tudi mesečne stroške v znesku približno sto tisoč evrov, ki nastanejo ob samem delovanju in vzdrževanju sistema. Družba sicer velja tudi za kandidata, ki je zainteresirana za končni nakup sistema.

Čeprav je zaenkrat še nemogoče govoriti o točnem znesku dolgov Češkovega podjetja, pa ocena kaže, da terjatve, ki jih je po podatkih iz stečajnih dokumentov prijavilo 426 upnikov, znašajo skupno 33 milijonov evrov. Približno 3,5 milijona evrov znašajo prednostne terjatve zaposlenih.

Člana nekdanjega Foruma 21: bivši partijski šef Milan Kučan in podjetnik Sandi Češko (Foto: STA)

Posojila na Nizozemsko pod vprašajem
Ker so nekateri upniki prijavili celo po več terjatev z različno pravno in dejansko podlago, kar nekaj pa je tudi upnikov iz tujine, kjer se stanje terjatev ne ujema s stanjem, zabeleženim med obveznostmi podjetja Studia Moderna, je stečajna upraviteljica Špela Turk po navedbah Financ zaprosila za podaljšanje roka za preizkus terjatev do 28. januarja.

Na račun več očitkov okrog negospodarnega in nezakonitega ravnanja se je upraviteljica odločila, da za pregled poslovanja v obdobju od začetka leta 2020 do začetka stečaja angažira zunanjo družbo. Obstaja namreč želja, da se identificira posle, ki bi lahko privedli do odškodninske ali kazenske odgovornosti poslovodstva. Ni še znano, kakšni so rezultati pregleda, je pa znano, da je pozornost med drugim usmerjena na posojilo, “ki ga je Studio Moderna v zadnjih dveh letih pred stečajem odobril svojemu lastniku na Nizozemskem – podjetju Studio Moderna Holdings Investments”.

9,6 milijona evrov je slovensko podjetje posodilo leta 2021, leto za tem pa še 2,2 milijona evrov. 10,6 milijona evrov in dobrih 41 tisoč evrov obresti tako sedaj dolguje ta nizozemska družba Studiu Moderna. Stečajna upraviteljica po navedbah Forbsa Slovenija v poročilu piše, “da so bili za dano posojilo oblikovani popravki, saj se vzbuja dvom o izterljivosti. Posojilojemalec po zbranih podatkih prav tako nima sredstev in premoženja za poplačilo obveznosti“.

Obeta se dve leti trajajoč stečaj
Po predvidevanjih naj bi sicer stečaj trajal dve leti – do konca avgusta leta 2025. Stroški postopka v tem času naj bi nanesli na 881.837 evrov z DDV. Predvideni stroški stečajnega postopka (brez nagrad za upravitelja) predstavljajo približno trinajst odstotkov ocenjene likvidacijske vrednosti premoženja podjetja. Najverjetneje pa bodo dejanski stroški predstavljali sedem odstotkov ocenjene vrednosti stečajne mase, saj se del stroškov prenese na najemnike.

S. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vas zanima, kaj pomenijo vaše sanje?

Znanstveniki so dokazali, da ljudje vsako noč sanjamo od...