ESČP odločilo: Španija v svoji eksklavi Melilla lahko po prečkanju meje zavrne nezakonite migrante in jih vrne nazaj v Maroko

Datum:

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je sprejelo odločitev, da lahko Španija v svoji eksklavi Melilla zavrne nezakonite migrante po prečkanju meje in jih vrne nazaj v Maroko. Sodišče je odločilo, da z zavrnitvijo nezakonitega vstopa država ne krši evropske konvencije o človekovih pravicah.

Veliki senat ESČP je s to odločitvijo zavrnil odločitev iz leta 2017, ko je senat ESČP odločil, da skupinsko zavračanje nezakonitih migrantov ni v skladu s konvencijo. Španska vlada je zato tedaj zahtevala, da naj zadevo obravnava tudi veliki senat.

Španija je bila februarja 2015 deležna pritožbe s strani dveh moških z Malija in Slonokoščene obale. V njej sta državi očitala, kako sta poleti 2014 več ur preživela ob mejni ograji med Melillo in Marokom, nato pa sta bila deležna aretacije s strani španske policije in brez izvedenega postopka vrnjena nazaj v Maroko.

Foto: epa

Zavedno sta se odločila za nelegalno pot
Pri ESČP so glede danih očitkov v pritožbi pojasnili, da sta se nezakonita migranta sama spravila v situacijo, ki ni v skladu z zakonom, ko sta se odločila, da z drugimi ljudmi splezata na ograjo. Ker se zavedno nista odločila za izbiro legalne poti na poti v Španijo, sta odgovorna, da v Melilli nista bila obravnavana oziroma imela pravne zaščite, so izpostavili pri velikem senatu.

Na sodišču v Strasbourgu se pogosto ukvarjajo s tem, na kakšen način v Evropi obravnavajo migrante, poroča STA. ESČP predstavlja del Sveta Evrope, ki se zavzema za zasledovanje demokratizacije in varovanje človekovih pravic v svojih 47 državah članicah, med pomembnejšimi dokumenti je konvencija o človekovih pravicah.

Hana Murn

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Tako so palestinski skrajneži napadli nemškega ambasadorja

Nemški ambasador Oliver Owcza je pred dvema dnevoma obiskal...

ZNP: Politika se vse bolj meša v delo medijev

Združenje novinarjev in publicistov je pred 3. majem, svetovnim...

Za turistično križarjenje sta Gabrova in Golob lahko hvaležna Tretjemu rajhu!

Golob in Gabrova slovita po tem, da si privoščita...

Romunija prepovedala staršem, da otroka odtujujejo od drugega starša

Romunija je včeraj prva evropska država, ki je starševsko...