Alenka Forte: Minister, ki se ne želi soočiti z javnostjo, ni vreden počenega groša

Datum:

Nezavedanje resnosti težav in potreb zdravstvenega resorja se je ponovno odražala tudi na tiskovni konferenci ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel, ki jo je po ponedeljkovi odsotnosti na seji vlade o zdravstvu, čeprav smo tik pred zaostritvijo stavke, sklicala v torek. Iz slednje, na katero je sicer konkretno zamudila, je odkorakala brez možnosti novinarskih vprašanj.

Navkljub jasno izrečenim zahtevam sindikata Fides in katastrofalnem stanju v zdravstvu imamo na čelu tega resorja ministrico, ki je v času ponedeljkove pomembne seje vlade odšla na dopust. Rešitve, ki po mnenju marsikoga to niso, je javnosti predstavil kar državni sekretar Denis Kordež. A ker je bil očitno pritisk javnosti zaradi ministričine odstotnosti prevelik, se je Valentina Prevolnik Rupel v torek vseeno prikazala na hitro sklicani tiskovni konferenci, kjer ni povedala ničesar novega, ponovila pa je, da pozivajo zdravnike k prekinitvi stavke. Po le treh minutah je ministrica nonšalantno zapustila tiskovno konferenco in ignorirala vsa vprašanja novinarjev.

Ministrica je po kratki tiskovni konferenci odvihrala. (Foto: Nova24TV)

Tak minister ni vreden, da zastopa svojo pozicijo
Za komentar glede postopanja ministrice smo povprašali nekdanjo državno sekretarko na ministrstvu za zdravje dr. Alenko Forte. Vsaka politična oseba je po njenih besedah odgovorna do javnosti. “Resorni minister bi moral biti prvi, ki zastopa in rešuje težave na svojem resorju.” Torej minister, ki gre na dopust v času pogajanj, ki ni dnevno v stiku s pogajalci ali celo sam ne pristopi k reševanju težav, po besedah Fortejeve kaže, da se ne počuti povezanega s svojim resorjem. “Tak minister ni vreden, da zaseda svojo pozicijo,” je prepričana.

Zdravnica in nekdanja državna sekretarka Alenka Forte (Vir: STA)

“Očitno jo je strah ali pa gre za hudo ignoranco. Resorni minister bi moral reševati probleme, bi moral razumeti vse strani od pacienta do izvajalcev,” je izpostavila in dodala, da minister, ki se ne želi soočiti z javnostjo, ni vreden počenega groša. “Ne vem, kaj dela in kako razume zdravstvo, ampak to je očitno beg. Ne čuti namreč nobene povezave do resorja in težav, ki so v tem resorju. Skriva se v pisarni, piše neke uredbe, hodi na vladne sestanke.”

Pravi, da ni videti, da ministrica čuti težo, ki jo prevzela z vodenjem tega resorja. Sicer pa so, kot pravi, zdravniški problemi samo ena stvar, so pa še pacienti, čakalne dobe, neinvesticije v zdravstvo, zadrževanje mladih zdravnikov v Sloveniji. Poudarila je, da je Slovenija država, ki izobražuje zelo kakovostne kadre, ki pa jih zaradi nepoznavanja ali nevolje, ki jo ministrica kaže, ne bomo mogli zadržati v javnem zdravstvenem sistemu. “Zdravstveni kader odhaja iz zdravstva, denimo medicinske sestre, ki se zaposlujejo v trgovinah, zdravniki iščejo priložnosti v čistem zasebništvu ali  v tujini in to je zelo hudo za sistem kot tak,” je zaključila.

Ministričino postopanje sprožilo ogorčene odzive med državljani
Postopanje ministrice je na družabnih omrežjih sprožilo številne ogorčene odzive, ki so sami po sebi več kot zgovorni: “Opa, danes se je za cele 3 minute v javnosti pojavila ministrica za zdravje, odpredavala svojo že n+1 krat prežvečeno izjavo in odšla brez odgovarjanja na vprašanja novinarjev. Če se vlada takole obnaša na pogajanjih z zdravniki, ni čudno, da še vedno stavkajo”; “Sredi doslej največje stavke v državi, ki se dogaja točno zaradi malomarnosti in požrtih obljub vlade, je ministrica toliko vzvišena, da se ji ne zdi vredno niti odgovoriti na novinarska vprašanja”; “Predstavljajte si, da bi se to dogajalo v desni vladi, da ministrica ne odgovarja na vprašanja novinarjev, zapusti prizorišče in nadaljuje z dopustom?! Očitno je Golob ministrom in sekretarjem prepovedal komuniciranje.”; “Hahaha, nejevoljna? Ja kaj si pa hočte novinarji dovolit, da bi gospo sploh kaj vprašali … groza … upam, da ni dopusta prekinila zaradi vas”; “Kaj so Janši najbolj očitali in njenim ministrom, da ne znajo komunicirati. Pa so na vsaki novinarski konferenci potrpežljivo odgovarjali celo večkrat na isto neumno vprašanje. Noben ni pobegnil ali ni odgovarjal. Sedaj pa ti kljukci.”

Tudi za tujino nedojemljivo, da nekega ministra za zdravje ne zanima, kaj zdravnike ovira  pri izvajanju zdravstvenih storitev

Sramotno, nedojemljivo in žalostno,” so tuje zdravniške organizacije komentirale ravnanje Golobove vlade do stavke sindikata Fides. Te so z obiskom prišle podpret svoje kolege v sedmem tednu zdravniške stavke. Kot najbolj sporno sta gosta iz Francije in Hrvaške izpostavila vladno zanemarjanje lastnih dogovorov, odsotnost pristojnih akterjev  in s tem povezan aroganten odnos do stavke, kot da problema v zdravstvu ne bi bilo.

Predsednik sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides Damjan Polh je izpostavil, da je zdravstvo v hudi krizi in da so se po več kot 40 dni trajajoči stavki sindikalna in vladna stran znašli na točki pat pozicije. “Silijo nas v lonec enotnega plačnega sistema z rigidni normami, vsi se morajo z vsem strinjati. Skratka s svojimi idejami ne moremo prodreti naprej,” je komentiral. Sindikat sta podprla predstavnika Hrvaškega zdravniškega sindikata in Evropske zdravniške federacije, ki sta ogorčena nad vladnim pristopom do stavke. Predsednica Hrvaškega zdravniškega sindikata Renata Čulinović Čaić je povedala, da je odsotnost pri pogajanjih s strani ministrice nedojemljiva. “Pričakovati je, da vsaka vlada ve, kaj se dogaja na njenem ozemlju, enako je v Sloveniji. A nedojemljivo je, da nekega ministra za zdravje ne zanima to, kar zdravnikom ovira izvajanje zdravstvenih storitev, ne želi pomagati zdravnikom ter se usesti z njimi za mizo, da skupaj rešijo to težavo.”

Foto: Nova24TV

V zvezi z ukrepi, namenjenimi zaščiti javnega zdravstvenega sistema, ki jih je v ponedeljek namesto odstotne ministrice predstavil državni sekretar, med katerimi je tudi uvedba izmenskega dela, kjer trenutne oblike dela ne bo mogoče ohraniti zaradi nezadostnega števila zdravnikov, se je sicer v tem tednu zvrstilo kup kritik. Fides je med drugim izpostavil, da ukrepi kažejo na veliko nepoznavanje situacije v zdravstvu. “Če so takšne ukrepe pisali na ministrstvu za zdravje, nas odslej za javno zdravstvo še bolj skrbi, kot nas je doslej,” so poudarili in dodali, da bo uveljavljanje izmenskega dela pravno izjemno težek in hkrati za bolnike nevaren poseg v organizacijo dela. “Posebej nevarno bo to v okviru sistema zagotavljanja nujne medicinske pomoči,” so izpostavili. Več o tem tukaj.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...