Razkrivamo okoljsko grozljivko z Jesenic. Med letoma 2013 in 2015 je podjetje Esotech gradilo novo čistilno napravo v občini Jesenice. V gradnjo sta bila vpletena takratni župan iz SD, Tom Mencinger in preko družinskih povezav vidni član SD Jan Škoberne, čigar oče je delni lastnik Esotecha in predsednik uprave. Kljub dokazom občanov, mestnih svetnikov, nekdanjih zaposlenih v Javno komunalnem podjetju Jesenice (JEKO), da so se fekalije zlivale v Savo in je bila voda na Jesenicah oporečna in škodljiva za zdravje občanov, se do danes ni spremenilo še nič. Delavec podjetja Jeko, ki je opozoril na dovoze gradbenega materiala, je dobil 16. decembra 2020 odpoved. Enako se je zgodilo z laborantko, ki je opozarjala na nepravilnosti glede vzorca o onesnaženosti vode na Jesenicah, je 29. julija 2020 dobila odpoved iz poslovnega razloga. V JEKO so odgovornost prevalili na podjetje KOTO, s katerimi imajo sklenjeno pogodbo za odvoz blata. Vprašanja smo tako poslali že prejšnji teden in še enkrat danes na občino Jesenice, a so se zavili v molk. Enako se odgovornega ne čutijo v JEKO. V državnem podjetju KOTO pa so zanikali kakršno koli odgovornost, da bi njihovi zaposleni odvažali blato v na naravna odlagališča v bližini Jesenic, saj so redno podvrženi nadzoru okoljske inšpekcije. Sami pa imajo tudi v vsakem tovornjaku sledilno napravo, da spremljajo svoje tovornjake na poti. Vendar slike dokazujejo, da je zgodba o Centralni čistilni napravi Jesenice (CČN Jesenice) okoljsko izjemno sporna. Po objavi članka smo prejeli odgovor direktorja JEKO Uroša Bučarja, ki pojasnjuje, zakaj prihaja do težav z vodo na Jesenicah.
V teh dneh poteka kampanja za referendum o zakonu o vodi. Med nasprotniki novega zakona o vodah sta tudi stranki Socialni demokrati in Levica. Njihovi člani in vidni podporniki stranke so bili v preteklosti odgovorni za onesnaževanje vode v Podnartu, Anhovem in predvsem v šaleški in mežiški dolini. Močno pa so vpleteni v onesnaževanje Save na Jesenicah, v katero so se stekale fekalije in blato. Težave so se pričele pojavljati že v mandatu prejšnjega jeseniškega župana, člana SD Toma Mencigerja. S težavami in dokazi je bil soočen tudi novi župan, na zadnjih volitvah “neodvisni” Blaž Račič, po mnenju naših virov politično blizu stranki SD, a do sedaj še ni ukrepal. V uredništvu smo prejeli obširno dokumentacijo o CČN Jesenice, ki jo je v letih 2013-2015 gradilo podjetje Esotech. Lastništvo podjetja obvladuje družina Škoberne. Nekdanji poslanec in državni sekretar ministrstva za kulturo Jan Škoberne spada med vplivne člane stranke SD. Njegov oče, Marko Škoberne pa je tudi predsednik uprave Esotecha. Zato lahko vsaj v tem poslu govorimo o konfliktu interesov, saj sta tako Menciger kot Škoberne prihajata iz iste politične stranke. Enako je tudi direktor podjetja JEKO, Uroš Bučar politično blizu stranki SD. Težave s čistilno napravo na Jesenicah se pojavljajo od prvega dne, ko je pričela delovati.
Del občanov in tudi občinskih svetnikov je opozarjalo na nedelovanje Centralne čistilne naprave na Javorniku v bližini Jesenic. Tako so občani Javornika, Kočne in Lipc v prejšnjem mandatu Mencigerja in v sedanjem mandatu Račiča opozarjali na iztok blata čistilne naprave v reko Savo. Kljub temu, da so odgovorni zanikali odgovornost za problematiko, jim je del občanov in mestnih svetnikov s slikami dokazal, da zavajajo javnost. Z občine so odgovorili, da je prišlo do okvare na starem delu čistilne naprave. Kljub temu, da smo občinsko komunalno podjetje JEKO tudi sami spraševali o težavah, nam tega niso potrdili. A kot kaže, so pod pritiski lokalne skupnosti v JEKO dne 18. junija 2018 priznali, da se težave pojavljajo tudi na novem delu čistilne naprave. Zapisali so, da so namesto s tremi puhali, obratovali samo z enim puhalom, s katerim ni bilo mogoče zagotoviti zadostne koncentracije kisika v prezračevalnem bazenu. Zaradi tega je bilo počasnejše delovanje mikroorganizmov, kar je po mnenju JEKO vplivalo na motnost vode. Dobili pa smo tudi informacijo, da ima hidroelektrarna Moste težave z delom, vzrok pa naj bi bil nakopičen mulj iz CČN, ki pa je po naključju cca 1000 metrov vzvodno od same elektrarne.

Odgovorni vedo za napake, a še vedno ne ukrepajo!
Ljubitelji filmov se lahko spomnite filma Pravda za vsako ceno iz leta 1998, ko je v glavni vlogi John Travolta kot odvetnik raziskoval onesnaževanje vode bližnjih korporacij, kjer so prebivalci zboleli za levkemijo zaradi onesnaženosti vode. Podobno je na Jesenicah. Kljub dokazom in slikam, da se v okolici Jesenic dogaja resnični okoljski kriminal, so jih na Policijski postaji Jesenice večkrat zavrnili, da to ni v njihovi pristojnosti.

Tudi lastni pregled odgovornih za pravilno delovanje čistilne naprave na Jesenicah je odkril mnogo nepravilnosti, tega sta v letu 2016 pripravila vodja CČN Brane Pazlar in Rok Bežan. Tako sta kar v osemnajstih točkah predstavila vse napake na omenjeni čistilni napravi. V 11. točki piše, da fekalna postaja (postaja za sprejem grezničnih gošč) od same montaže oziroma postavitve ne deluje in sistem sprejema grezničnih gošč iz tovornjaka ni mogoč na obstoječi način.

Laborantka opozarjala na onesnaženost vode – zaradi opozarjanja na nepravilnosti dobila odpoved iz poslovnih razlogov!
Kljub obljubam in načrtom, da bodo napake odpravili, do tega do danes ni prišlo. To dokazuje dokumentacija med vodilnimi na CČN Jesenice, ki so odgovorni za jemanje vzorcev vode iz lanskega leta. Ena izmed zaposlenih je večkrat opozarjala na nepravilnosti pri jemanju vzorcev, a so jo ostali zaposleni in Pazlar utišali z izgovori, da ni nič narobe. Na sestankih je opozorila, da ji je nekdo zamenjal vzorec sporne vode, a noben drug v kolektivu ni priznal, kdo je to storil. Vzorec vode, ki ga je zajela omenjena zaposlena, je dokazoval, da voda v Jesenicah oporečna in so bili vidni delci blata v vzorcu. Tako se je med njeno odsotnostjo znašel drug vzorec, ki je kazal, da je voda na Jesenicah čista,saj jo je nekdo kemijskimi snovmi očistil.
Vsa dejstva in slike v članku dokazujejo, da kljub zagotovilom in vedenju v občini Jesenice že dlje časa obstaja težava s CČN Jesenice. Odgovornost za nastalo situacijo pa bi morali prevzeti prav kadri stranke SD, ki so okoljsko katastrofo na Jesenicah zakuhali pod vodstvom njihovega župana Toma Mencigarja in podjetja Esotech, ki je gradilo – prenavljalo čistilno napravo.
Odgovor direktorja JEKO Uroša Bučarja:
Spoštovani, kot je znano, ima občina Jesenice ima velik delež mešane kanalizacije, kar pomeni, da se v eno kanalizacijsko omrežje stekajo vode iz naših domov in tudi padavinska voda. Tako lahko ob deževju pride v kratkem času do velikih količin vode, ki priteče na čistilno napravo in jo preobremeni.
Čistilna naprava ustrezno in dobro opravlja svojo funkcijo, kar dokazujejo tudi redne meritve, ki jih, skladno z zakonodajo, za nas opravlja Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Dosedanje meritve so pokazale dobre rezultate in dobre učinke čiščenja odpadnih voda.
Kot rečeno, pa lahko ob obilnem deževju, veliki količini padavinske vode, pride do preobremenitve čistilne naprave, česar se zavedamo tako v družbi Jeko kot na Občini Jesenice, ki je investitor in lastnik javne kanalizacije. Kot smo že večkrat javno pojasnili, bo dolgoročno rešitev potrebno iskati v izločitvi padavinske vode iz kanalizacijskega omrežja, za kar pa bo potrebna širša razprava in odločitev za zahtevno investicijo na občinski ravni. Kot narekuje odločba, ki jo je inšpektorat za okolje in prostor v začetku letošnjega leta naložil občini, bo to zahtevno rešitev potrebno poiskati najkasneje do konca leta 2023.
Luka Perš