[Ekskluzivno] Vlada želi v Sloveniji mimo oči javnosti trajno naseliti Sirijce in Afganistance

Datum:

Migrantska kriza v Sloveniji je ena tistih, o katerih večinski mediji skorajda ne pišejo, a vsi vemo, da brbota pod površjem in samo vprašanje časa je, kdaj bo vladi eksplodirala v obraz. Zaenkrat so na udaru zaselki ob meji in velika urbana središča, kjer so nastanjeni prosilci za azil, a samo vprašanje časa je, kdaj bo popolna odpoved sistema varovanja meje začela puščati posledice tudi na državni ravni. Vsi beremo o migrantski krizi na italijanskem otoku Lampedusa, malokateri Slovenec pa se zaveda, kaj se dogaja na naši južni meji. Viri z ministrstva prinašajo zastrašujoče novice.

Do zdaj smo se že navadili, da informacije iz Golobove vlade po novem letu odtekajo kot iz newyorške cosa nostre, saj je že kar nekaj “spreobrnjencev”, ki vidijo, da nas Golob pelje v prepad.

Eden takih virov nam je zaupal tajne novice iz nedrja ministrstva za notranje zadeve: medtem ko se Slovenija sooča s povečanim migracijskim pritiskom – avgust je bil glede na večletno statistiko rekorden mesec), se je ekipa uradnikov MNZ, Urada za oskrbo in integracijo migrantov skupaj s pripadniki policije ta in prejšnji teden mudila v Turčiji zaradi projekta trajne preselitve migrantov (t. i. resettlement) – domnevno naj bi šlo za trajni preselitev 50 migrantov iz Sirije in Afganistana, ki so v Turčiji.

Vir navaja, da so informacije preverjene. Iz različnih oddelkov MNZ in policije naj bi v Turčiji urejali zadnje podrobnosti oz. razgovore za preselitev okrog 50 ljudi. Na MNZ so sicer sprejeli sklep, da Slovenija sprejme šest sirot za trajno preselitev – takrat na prošnjo Grčije. Ta sklep v času prejšnje vlade ni bil realiziran – prav tako ne nekaj drugih podobnih sklepov.

Sklep vlade o preselitvi iz decembra 2022
Vir še sporoča, da so bili uslužbenci v Turčijo napoteni na podlagi sklepa vlade številka 21400/11/2022/4, sprejetega na seji dne 1. 12. 2022, s katerim je vlada določila, da Republika Slovenija iz Turčije sprejme 50 državljanov Sirije ali Afganistana, ki se jim lahko podeli status begunca, ministrstvo za notranje zadeve pa v sodelovanju z uradom vlade za oskrbo in integracijo migrantov do 31. januarja 2023 pripravi izvedbeni načrt sprejema oseb iz prejšnje točke. Vlada Republike Slovenije je ocenila, da imenovanje delovne skupine za izvedbo 1. točke tega sklepa ni potrebno.

Javnost ne ve nič
Poročilo vira je še posebej zanimivo, ker vlada o domnevnih sklepih iz decembra 2022, s katerimi naj bi v Sloveniji trajno naselila Afganistance in Sirijce, ni obvestila javnosti. To je vsekakor odločitev, ki je pomembna in vredna javnega diskurza. Vsaka vlada je odgovorna svojim državljanom in eden osnovnih postulatov obstoja države je zagotavljanje varnosti. Slovenski državljani o petdesetih Sirijcih in Afganistancih ne vedo prav nič. Ne poznajo njihove zgodovine, ne vedo ali imajo v svojih državah kartoteke, ne vedo ali trpijo za kakšnimi duševnimi boleznimi, niti ne vedo, ali jih bo vlada naselila 50 metrov stran od njihovega bivališča. Edino, kar lahko – statistično gledano – ugibamo, je to, da gre za mlajše moške (po statistiki pribežnikov v EU je le 8-odstotkov žensk, velika večina je mladih, zdravih moški).

V času, ko je očitno tudi EU začela priprave, da vendarle zaščiti vsaj pomorsko mejo, je skrajno nenavadno, da slovenska vlada mimo oči javnosti dobesedno “mešetari” s svojimi bodočimi volivci, v zameno za to pa iz Turčije prejme bogsigavedi kaj.

Vprašanja za vlado
Ker je vlada dolžna javnost obvestiti o vsakem poskusu trajne premestitve migrantov v Slovenijo, smo na urad vlade za komuniciranje naslovili sledeča vprašanja:

“Viri trdijo, da je vlada 1. 12. 2022 sprejela sklep številka 21400/11/2022/4, s katerim je določila, da Republika Slovenija iz Turčije sprejme 50 državljanov Sirije ali Afganistana, ki se jim lahko podeli status begunca, ministrstvo za notranje zadeve pa v sodelovanju z uradom vlade za oskrbo in integracijo migrantov do 31. januarja 2023 pripravi izvedbeni načrt sprejema oseb iz prejšnje točke.”

Če informacije držijo, nas zanima:

      • Kdaj bo Slovenija sprejela migrante?
      • Kje se bodo trajno naselili? Ali obstaja seznam potencialnih lokacij?
      • Zakaj javnost o načrtu trajne naselitve ni bila obveščena?
      • Je bila Sloveniji od Turčije v zameno za prejem beguncev obljubljena kakšna diplomatska ali druga ugodnost?
      • Je trajna naselitev usklajena z Evropsko komisijo?
      • So v načrtu še druge trajne naselitve beguncev? Če da, iz katerih držav in kdaj?
      • Kakšna je časovnica nastanitev?
    • I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Ukrajinci nad Moskvo z največjim napadom z droni doslej

Ukrajina je sinoči nad Moskvo in zahodnim delom Rusije...

Breznik od Goloba zahteva pismo von der Leynove

Včeraj sta se na temo fiaska iskanja slovenskega kandidata...

Dr. Bregant: Cesar je gol!

Na posvetu o zdravstvu v Državnem svetu RS je...

Draghi: Prvič od konca hladne vojne se moramo resnično bati za svoje preživetje

Nekdanji italijanski premier Mario Draghi je predstavil dolgo pričakovano...