Je denar slovenskih davkoplačevalcev zaradi Golobove vlade pristal ne le pri Hamasu, temveč tudi pri jemenskih teroristih?

Datum:

Levičarska Golobova vlada je namenila sredstva organizaciji, povezani s teroristično skupino Hamas. Vendar pa to ni edini primer neprimernega pošiljanja “humanitarnih” sredstev, ki bi lahko končala pri kakšni teroristični skupini.

Golobova vlada naj bi prav tako namenila določeno vsoto za Jemen, kjer divja državljanska vojna, določena območja države pa nadzorujejo Hutiji, sodobni pirati, ki ogrožajo trgovske ladje v Rdečem zalivu.

Hutiji znova na seznamu globalnih terorističnih skupin

V Jemnu, držav na jugozahodu Arabskega polotoka, divja državljanska vojna že od leta 2014. Hutijevsko gibanje je šiitska islamska vojaška organizacija, ki nadzoruje območja te države. Hutiji so veliki podporniki Palestine, njih pa podpira Iran. V začetku tega leta so jih ZDA znova uvrstile na seznam terorističnih organizacij zaradi napadov na ladje v Rdečem morju. Odziv Hutijev je bil, da bodo nadaljevali z napadi na ladje, saj tako izražajo podporo Palestini. V zadnjih dneh so Hutiji napadli dve ameriški in eno britansko trgovsko ladjo, zaradi česar močno trpi mednarodna trgovina, vse to pa se bo odražalo pri cenah izdelkov na naših trgovskih policah.

Jemenski Hutiji ogrožajo trgovske ladje v Rdečem morju. (Foto: epa)

Golobova vlada pošilja pomoč v Jemen

Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon (Foto: STA)

Ker določena območja Jemna nadzoruje omenjena teroristična skupina, lahko domnevamo, da se, podobno kot v primeru Gaze, humanitarna pomoč iz Zahoda hitro lahko znajde v rokah teroristov. A to očitno ni ovira za Golobovo vlado. Zunanja ministrica Tanja Fajon je že pred letom na donatorski konferenci, ki je potekala v času zasedanja Sveta Združenih narodov za človekove pravice v Ženevi, napovedala, da bo Slovenija med letoma 2023 in 2025 namenila za Jemen 300.000 evrov humanitarne pomoči. Kot je kasneje na svojem X/Twitter profilu objavilo Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, so bile njene besede, da “na žalost humanitarna pomoč še vedno ne doseže vseh, ki jo potrebujejo. Zato bo Slovenija v obdobju 2023–2025 namenila 300.000 evrov humanitarne pomoči za Jemen”. Na Ministrstvo za zunanje zadeve smo poslali vprašanje, ali je bila omenjena vsota že poslana v Jemen.

Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon (Foto: STA)

Sporno financiranje Hamasa?

Spomnimo, da je vlada Roberta Goloba po začetku nove vojne med Izraelom in Hamasom, ki jo je slednji sprožil 7. oktobra lani, sprejela sklep, da bo agenciji Združenih narodov za pomoč palestinskim beguncem na Bližnjem vzhodu (UNRWA) namenila 150.000 evrov davkoplačevalskega denarja. No, vsega skupaj naj bi v prejšnjem letu tej organizaciji namenila kar 800.000 evrov. Medtem so nekatere druge države, kot so ZDA, Kanada, Avstralija, Velika Britanija in Italija začasno ustavile financiranje omenjene agencije zaradi obtožb, da je povezana s Hamasom.

A. S.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Tako so palestinski skrajneži napadli nemškega ambasadorja

Nemški ambasador Oliver Owcza je pred dvema dnevoma obiskal...

ZNP: Politika se vse bolj meša v delo medijev

Združenje novinarjev in publicistov je pred 3. majem, svetovnim...

Za turistično križarjenje sta Gabrova in Golob lahko hvaležna Tretjemu rajhu!

Golob in Gabrova slovita po tem, da si privoščita...

Romunija prepovedala staršem, da otroka odtujujejo od drugega starša

Romunija je včeraj prva evropska država, ki je starševsko...