Višje sodišče je obtoženim v eni najbolj kriminalnih zgodb zadnjih let, “Balkanskem bojevniku”, znižalo kazni, nekatere celo oprostilo, kar je nov dokaz, da je slovensko pravosodje na resnično napačni poti. Prvoobtoženemu Draganu Tošiću so zaporno kazen znižali za leto in pol, Draganu Bjelkašu za dve leti in pol, Jakobu Remškarju in Mirzetu Luceviću pa tudi za leto in pol. V celoti pa je ugodilo pritožbama Valterja Abramovića in Tadeja Poljaka, ki jo bosta odnesla brez zaporne kazni.
Kot je znano, naj bi vpleteni v zadevo Balkanski bojevnik na veliko trgovali s kokainom in organizirali prevoze te droge iz Južne Amerike, predvsem Urugvaja. Drogo pa naj bi tudi prek južne Afrike tihotapili v Slovenijo in nato Italijo, poleg tega naj bi bili povezani s srbskim narkokraljem Darkom Šarićem.
Višji sodniki so obtožene obsodili samo zaradi trgovine s prepovedano drogo, ne pa tudi zaradi hudodelskega združevanja. Čeprav so lani marca dobili najvišje kazni zaradi hudodelskega združevanja, pa so bili po svoji pritožbi le-te oproščeni, kljub temu, da je sodnica Andreja Sedej Grčar iz okrožnega sodišča takrat poudarila, da je imel „vsak član strogo določeno vlogo”. “Vsi se med seboj niso poznali, kar tudi ni pogoj za obstoj hudodelske združbe. Vsak je imel svoj položaj in nalogo. Poznali so se samo teritorialno. Taka hudodelska združba je nadvse primerna, če pride do odkritja organov pregona, saj so se člani poznali le toliko, kolikor so se njihove naloge povezovale,” je izpostavila.
Koliko let bodo “Balkanski bojevniki” preživeli v zaporu
Draganu Tošiću so tako višji sodniki kazen znižali s 16 let in pol zapora na 15 let zapora. Draganu Bjelkašu, ki je bil na prvi stopnji prav tako obsojen na 16 let in pol zapora, so kazen znižali na 14 let zapora, Jakobu Remškarju na 10 let zapora (z 11 let in pol), Mirzetu Luceviću na pet let zapora (s šestih let in pol), Suzani Remškar pa na leto zapora (s 13 mesecev zapora). Kazen so znižali tudi Marku Bubliću, v enem delu so zanj zavrnili obtožbo, nato pa so mu izrekli 15 let in mesec dni zapora (po sojenju na prvi stopnji ga je čakalo 16 let in en mesec zaporne kazni). Višji sodniki pa so v celoti sledili pritožbama odvetnikov Valterja Abramovića in Tadeja Poljaka. Na ponovljenemu sojenju je senat Okrožnega sodišča v Ljubljani Abramovića obsodil na tri leta zapora, Poljaka pa na pol leta manj. Višji sodniki pa so oba oprostili.
Cel kup pritožb obtoženih – od “nehumanih” razmer za njihovo bivanje v zaporu do prevelikih stroškov kazenskega postopka
V postopku so se obtoženi v preteklosti pritožili in tudi dobili odškodnino zaradi neustreznih razmer na ljubljanski Povšetovi. Remškar je prejel pet tisoč evrov, Kopčič 8.190 evrov, medtem ko je Beljkašu uspelo na Evropskem sodišču za človekove pravice dobiti 12.000 evrov odškodnine. Te “nehumane” razmere so bile tudi, ko so si nekateri delili sobo s štirimi oziroma petimi priporniki in niso imeli dovolj osebnega prostora ter ker so imeli le tri ure prostega izhoda. Poleg tega so temperature poleti dosegle med 30 in 40 stopinj Celzija, motili pa so ga tudi slab zrak, smrad iz stranišča in zatohlost. Zdaj pa so se drugi obtoženi s svojimi zagovorniki pritožili na odločitev senata o stroških kazenskega postopka. Višji sodniki so jim delno ugodili.
Senat okrožnega sodišča je zaradi trgovanja z drogo po ponovnem sojenju obsodil še Petra Khermayerja (na deset let zapora), Miralema Lucevića (na šest let), Boštjana Kopčiča (na štiri leta), Roberta Šabića (na tri leta in osem mesecev zapora), Đemajlija Manđuko (na tri leta zapora). Specializirano državno tožilstvo se na prvostopenjsko sodbo ni pritožilo. Tožilki sta v zaključnih besedah na prvi stopnji zahtevali skupno skoraj 125 let zaporne kazni, največ za Tošića, in sicer 19 let in 10 mesecev. Zagovorniki pa so vztrajali, da so njihove stranke nedolžne, obtožbe pa brez podpore jasnih dokazov.
A. G.