Ko se je razkrilo, da je poslanec Gibanja Svoboda Miroslav Gregorič skoraj cel mandat opravljal funkcijo prokurista v zobozdravstvenem podjetju Cyclopet, se je Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) odločila, da proti njemu ne bo ukrepala. Sedaj se je oglasila predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Potem ko smo ji poslali novinarska vprašanja na njen elektronski nabiralnik, je stopila pred medije in napovedala – Gregoriča bo pozvala k odstopu.
Kot pravi Klakočar Zupančičeva, bi tudi sama odstopila, če bi se znašla v položaju poslanca Gregoriča. “Če bova imela možnost spregovoriti, mu bom tudi predlagala, da na tak način prevzame odgovornost za svoja ravnanja,” je dodala.
V poslanski skupini Svoboda so o tej temi razpravljali že včeraj. Vodja poslanske skupine Nataša Avšič Bogovič je za medije dejala, da se bo Gregorič sam obrnil na KPK, kaj lahko stori. Medtem iz KPK sporočajo, da njegovega zaprosila še niso prejeli, poroča STA.
KPK je sicer že včeraj sporočila, da zoper Gregoriča ne bo uvedla nobenega postopka, saj za to naj ne bi imela pooblastil, ker mu je funkcija prokurista v vmesnem času že prenehala. Več – TUKAJ.
Sam Gregorič trdi, da se ne spomni, ali je svojo dejavnost prijavil KPK. Komisija pa je jasna: funkciji poslanca in prokurista sta nezdružljivi.
Gregorič je bil sicer prokurist v precej uspešnem zobozdravstvenem podjetju, ki je večino posla ustvarilo z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Doslej se je z ZZZS na račun družbe steklo več kot 754 eur.

Bo Klakočar Zupančičeva tudi tokrat prišla na plan z novim zakonom?
Kljub temu v DZ ni zaznati nobene pobude za spremembo ureditve, ki bi od poslancev zahtevala obveščanje predsednice DZ o morebitnih konfliktih interesov. Klakočar Zupančičeva je namreč iznašla podobno rešitev, ko se je izkazalo, da je imel ustavni sodnik Jaklič ob službi na ustavnem sodišču odprt še s. p. Po “Lex Jaklič”, ki je bil nedavno sprejet, morajo ustavni sodniki o dejavnosti, ki bi jo opravljali poleg funkcije ustavnega sodnika, obvestiti predsednika ustavnega sodišča.
V primeru sodnika ddr. Klemna Jakliča ni šlo za kršitev zakona, saj je opravljal dejavnosti, ki mu jih zakon izrecno dovoljuje. Medtem pa zakon o integriteti in preprečevanju korupcije jasno določa, da sta funkciji poslanca in prokurista nezdružljivi.
“Kot nekdo, ki se zavzema za pravno državo, in kot pravnica pričakujem, da bo dotični ustavni sodnik ponudil svoj odstop nemudoma, da bo sprejel svojo moralno, če že ne drugo odgovornost,” je tedaj dejala in napovedala prijavo na KPK. Danes, ko gre za njenega poslanskega kolega, takšnega ogorčenja ni opaziti.
A. H.